Antalya
Yayın Tarihi : 18.05.202314:09
Güncelleme Tarihi : 18.05.202314:18
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Çocuk İyilik Projesi'ni duyanlar duymayanlara ulaştırsın
Çocuk İyilik Projesi'ni duyanlar duymayanlara ulaştırsın

Harvard Tıp profesörü Prof. Doktor Gökhan Hotamışlıgil öncülüğünde, Depremde uzuvlarını kaybetmiş 21 yaş altı çocuklar için Amerika’da bir kampanya başlatıldı. Bu çocukların büyüme evresi de dahil, bütün protezleri karşılanacak. Özellikle deprem bölgesine ve depremzedelere bu duyurunun ulaşması çok önemli. Duyanlar duymayanlara ulaştırsın.

Yeni Başlangıcımı Destekle, Kahramanım Sen Ol!

Çağrısıyla duyurulan bu girişim, ampüte çocuklarımızın yaşlarına uygun ortopedik yardım almalarını sağlarken (protez, ortez, fizik tedavi, tekerlekli sandalye vb.) çocuklarımız eğitim bursu, mesleki eğitim ve psikolojik hizmetler ile de desteklenecek.

Çocuk İyilik Merkezi Projesi ile ampute çocuklarımıza kendi doktorları aracılığıyla ulaşmayı hedefliyorlar. Çocuklarımızın protez ihtiyaçları için doktorları cocukprotez.org adresi üzerinden bu proje sayfasına ulaşabilirler. Ayrıca aileler de başvuruda bulunabilirler.

Çocuk İyilik Merkezi Projesi, T.C. Çukurova Üniversitesi öncülüğünde, Türk Pediatri Kurumu, Türk Çocuk Acil Tip ve Yoğun Bakım Derneği, Amerika'daki Türk Dernekler Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Bridge to Türkiye Fund ve Turkish Philantrophy Funds destekleri ile başlatılan bir yardım projesidir.

Çocuk İyilik Merkezi Projesi

https://cocukprotez.org/#bagis adresini tıkladığınızda Çocuk İyilik Projesi sayfasına girmiş oluyorsunuz. Anında hekim ya da aile desteği için başvurabiliyorsunuz. Bu proje kapsamında 6 Şubat 2023 de meydana gelen depremden etkilenip ampüte (HEKİMLİK TERİMİ/ iyileşmesi olanaksız görülen bir organı kesip atma.) kalan çocuklara yardım yapılıyor. Bu girişim, ampüte çocuklarımızın yaşa uygun ortopedik yardım almalarını sağlarken (protez, ortez, fizik tedavi, tekerlekli sandalye, baston vb.) psikolojik destekli uzun vade eğitimlerini de garantilemek istiyor.

 

6 Şubat 2023 günü ülkemizin 11 şehrinde büyük yıkıma neden olan şiddetli deprem, tüm toplumumuzu etkisi altına aldığı gibi, ne yazık ki çocuklarımızı da her bakımdan olumsuz etkiledi. Kaybettiğimiz ve/veya yetim/öksüz kalan çocuklarımız olduğu gibi, bir ve birden fazla uzuvlarını kaybeden çocuklarımız da oldu. Deprem sonrası travmaya maruz kalan binlerce çocuğumuz arasında tahmini 500 ile 700 çocuğun hayatlarını kurtarabilmek için acil ampütasyonlar gerçekleştirilmek zorunda kalınmıştır. Çocuklarımızın acil yardımımıza ihtiyaçları vardır.

 

Çocuk İyilik Merkezi’nin amacı, sosyal, psikolojik ve fiziksel rehabilitasyon fırsatlarının altyapısını oluşturarak, ampüte çocuklarımızı toplumun sağlıklı ve işlevsel birer üyesi haline getirmektir. Bu girişim, ampüte çocuklarımızın yaşa uygun ortopedik yardım almalarını sağlarken (protez, ortez, fizik tedavi, tekerlekli sandalye, baston vb.) psikolojik destekli uzun vade eğitimlerini de garantileyecektir.

 Bu amaçla Türk Pediatri Kurumu, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ve T.C. Çukurova Üniversitesi önderliğinde, başlattığımız yardım projesinde ihtiyaç sahibi çocuklarımıza kendi doktorları vasıtasıyla ulaşmayı planlıyorlar. Amputasyon gereken çocuğumuzu tedavi eden doktorlar cocukprotez.org web sayfası üzerinden bu projeye ulaşabilirler. Başvuru için ayrıca bir de WhatsApp hatları var.

WhatsApp Hattı0505 787 49 55

Acil olarak psikolojik ve fizik tedavi, protez ve/veya tekerlekli sandalye için girişimlerin başlatılması çocuklarımızın bağımsız olarak yaşayabilmeleri ve toplumun aktif üyeleri olabilmeleri için çok önemli.

Projenin Kurucu Ortakları ise:

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü - https://www.cu.edu.tr/

Çukurova Üniversite Sanayi İş Birliği Vakfı - https://cusivak.cu.edu.tr/

Türk Pediatri Kurumu Derneği (TPK) - https://turkpediatri.org.tr/

Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği (ÇATYBD) - http://www.cayd.org.tr/

Amerika'daki Türk Dernekleri Birliği (Assembly of Turkish American Associations (ATAA)) - https://www.ataa.org/

"Türkiye'nin Ampute Çocuklarına Destek olun!" Bu projeyi duyuralım, çocuklarımıza yeni bir yaşam hediye edebilelim.

HABER: YEŞİM ERTAN 

Paylaş
ETİKETLER:
#Yeşim Ertan
YAZAR: