Sayın İnce, yıllarca seni ve partini destekleyenlerden biriyim. İntikam hırsıyla, kuyruk acısıyla cumhurbaşkanı adayı olmanızı asla anlamıyorum, onaylamıyorum da.

Bir bölen olmayınız. Şimdiden uyarıyorum, bu tavrınızla bu seçimler sizi siyaset çöplüğüne atarak unutturacaktır. Görünen köy kılavuz istemiyor.

Memleket partisini kurdunuz. Ben yerinizde olsam, demokrasi ve tek adam yönetimine karar verilecek son derece önemli bir seçimde demokrasiyi riske atmak yerine önce demokrasiyi hakim kılmak için gayret gösterirdim. Demokratik ortam ve halk egemenliği sağlandıktan sonra partiniz, aldığınız oy, çıkardığınız milletvekili sayısı ile orada hak ettiğinizi düşündüğünüz yeri almanızdır.

Bu aşamada Demokrasiyi zora sokmak kimsenin hakkı olamaz. Ne sizin ne de başka hiçbir kimsenin. Eğer bunu maddi menfaat karşılığı yapıyorsanız, kaptığım kardır diyorsanız, bu sizi çok daha zor duruma sokar. Bizler deprem sırasında dayanışma yapılırken, “Ben emekliyim, maaşım belli, başka gelirim yok, kısıtlı katkı koyabilirim” dediğinizi hatırlıyoruz. Sonradan kaynağın nereden geldiğini sorarız. Toplumu taşıdığınız yeri, sürüklediğiniz bataklığı sorgularız.

Biliniz ki, hiç kimsenin çıkarı toplumun çıkarından önde değildir. Muharrem İnce imajını bozmamanızı, hele hele sıfırlamanızı hiç istemeyiz. Pazarlık yapacak, ne kurtarırsam kardır denecek günlerde değiliz. Ortalık her alanda yangın yeri, yangından mal kaçırmak kimseye yakışmaz.

Siz öğretmensiniz. Meslektaşımsınız. Hele bir Fizik öğretmeni olarak sezginizin güçlü, sağduyulu, öngörülü ve bilimsel düşünceli olması gerekir. Tanıdığımız Muharrem İnce’ye yakışan da budur. Yanlış yöntem izlerseniz, yanlış sonuç çıkacağını ben size öğretemem. Biliyor olmanız gerekir. Hele insanları konuşarak yanlış yönlendiremezsiniz. Bu yapılan yanlışı daha da büyütür. Sizi oraya taşıyan, Muharrem İnce yapan partiye de ihanet etmeyiniz.

Seçimlere “Memleket Partisi” olarak katılın, ama cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aykırı davranarak, ülkeyi kaosa sürüklemeyin. Bu bir eğitimci olarak size gerçekten yakışmaz. Önce seçimlerde önünüzü görün, oy potansiyelini toplumda gördüğünüz kabulü görün sonraki seçimlerde ona göre tavır alırsınız. Şimdi toplum çok önemli bir dönemeçte iken buna gerek yok. Anket sonuçları da mı size bir şeyler anımsatmıyor?

Aşırı hırs insanı zor duruma düşürebilir, insan içine çıkmayacak konuma bile getirebilir. Özenli olmak, uyanık olmak, geleceği görmek gerekir. Senelerce pozitif bir bilim dalı olarak Fizik dersi veren bir insan, yaşadıklarından ders almasını da bilmelidir. Bunu yapacak kadar akıllı olduğunuzu düşünüyorum. Yıllarca ekmeğini yediğiniz tekneye tükürmeyin, kendinizi bitirmeyin. Kurulan tezgahlara gelmeyin, ayak oyunlarına alet olmayın.

Son bir kez daha söylüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimleri toplumun geleceği açısından hayat-memat sorunudur. Bunu engellemeye, demokrasi yolunda önüne engel çıkartmaya siz dahil hiç kimsenin hakkı yoktur, olamaz. Gerçekten hakimiyet (egemenlik) gerçek anlamda halkın olacaksa bu seçim yaşamsal öneme sahiptir. Onu engellemenin yükü çok ağırdır, bunu siz de kaldıramazsınız. Bunu anlamı açıkça topluma ihanettir.

Bu seçimlerde bireysel tavır alma, birilerini arkamızdan sürükleme lüksümüz yok. Ya demokrasi ya da bundan sonrası için seçimsiz yaşam denecek aşamadayız.

Tercih sizin diyemiyorum. Tavrınızın neye mal olacağını son bir kez daha düşünün diyorum. Bir meslektaşınız olarak sizi son bir kez daha uyarmayı görev biliyorum. Hayal kurulacak, kendini dev aynasında görecek, hata yapacak günlerde değiliz. Denemeye, yanlış yapmaya ve düzeltmeye bile zaman yok.

Ülkenin, özgür düşünceli, demokrat, aydın, kitlelerine iktidara bu kadar yaklaşmışken kötülük etmeye hakkınız yok. Bilerek isteyerek kendi ellerinizle kendinizi yok etmeyiniz. Gözümüzdeki saygın yerinizi korumayı deneyiniz. Muharrem İnce imajını daha fazla bozmaya çaba göstermeyin. Kararınız değiştirerek, oluşturduğunuz yanlış imajı düzeltiniz. Kendinizi sıfırlamayınız. Ne kendinize ne güzel günler beklentisi içinde olan topluma kötülük etmeyiniz. Benim bu içten ve arkadaşça önerimi lütfen ciddiye alınız. Size yakışan sağduyulu kararı alınız. Kılıçdaroğlu ile yapacağınız görüşmede de ipe un sermeyiniz. Olumlu kara vermenizi bekliyoruz.