Antalya
06.03.2023
A
GÜNDEM , TARIM
VİDEO- Üretici yol kapattı
VİDEO- Üretici yol kapattı

Tarım ve Orman Bakanlığının domates ihracatını 14 Nisan’a kadar yasaklamasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Kumlucalı üreticiler,  yasağa son verilmesi çağrısında bulundu. Kaş’taki üreticiler ise yasağın kaldırılması için yol kapatma eylemi yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaşanan fiyat artışları ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sebebiyle 14 Nisan'a kadar domates ihracatının yasaklanmasına karar verdi.Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından dağıtım merkezlerine yollanan tebliğde 'domates fiyatlarında son günlerde yaşanan anormal fiyat artışları ve 11 ili doğrudan etkileyen deprem afeti nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla tedbir alınması ihtiyacının doğduğu' belirtildi. Söz konusu kısıtlama bakanlığa veya TAREKS sistemine başvurusu yapılmış işlemleri kapsamıyor. Bunun yanında KKTC, Filistin, Azerbaycan, Suriye'de güvenlik altına alınmış bölgelere ihracat başvurusu da yapılabilmeye devam ediyor.

KUMLUCALI ÜRETİCİLER ÖFKELİ

Yasaklama kararı hakkında Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, basın açıklaması yaptı. Odanın meclis salonunda yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Kökce, kısıtlamanın üreticiye zararı olacağını dile getirdi. Kumluca'da sel felaketinde kaybedilen ürünler sonrası yeniden ekim yapıldığını anlatan Kökce, 3-5 gün içinde yeni domateslerin meyve vereceğini anlattı. Bahar ve yaz gelmesiyle önümüzdeki günlerde piyasadaki domatesin çoğalacağını kaydeden Kökce, "Bu ihracatın kısıtlanmasının bizlere çok büyük zararı olacak. Çünkü biz kayıp ettiğimiz pazarları geri bulamayacağız. Geçmiş dönemlerde bunları yaşadık. Biz devletimizin acilen müdahale edip ihracat kısıtlanmasını kaldırmasını talep ediyoruz. Biz 'sofralar boş kalmasın' diye üretmeye devam ediyoruz. Gecemizi gündümüze katıyoruz" diye konuştu.

KAŞLI ÜRETİCİLER YOL KAPATTI

Kaş ilçesinde, domates üreticileri ihracat yasağının kaldırılması için eylem yaptı. Üreticiler, Antalya- Muğla D-400 kara yolunun Kaş- Seydikekemer yolunun bir bölümünü araçlarıyla trafiğe kapattı. Domatesin üretim maliyetinin yüksek olduğunu belirten üreticiler, Avrupa'daki firmalara verilen taahhütler olduğunu söyledi. Kaş Kaymakamı Murat Öztürk, yol kapatan domates üreticileri ile görüştü. Öztürk, konunun ilgili bakanlıklara iletildiğini belirtip, üreticilerin yanında olduğunu söyledi

ÇÖZÜLMEZSE EYLEMLER SÜRECEK

Öztürk, "Bakanlar Kurulu'nda durum dile getirilmiş. Yarın toplanıyor, karar verilecek. Mağduriyetiniz, sıkıntılarınız ilk elden dile getirilmiştir. İki bakan dile getirmiş. İnanıyorum ki; bu iş, yarın çözüme kavuşmuş olacak" dedi. Üreticilerin 'Yarın çözülmezse yine burada toplanırız' demesi üzerine Öztürk, "Ben de geleceğim" yanıtını verdi. Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatan Öztürk'e, üreticiler en fazla yardımı kendilerinin yaptığını söyledi. Öztürk'ün konuşmasının ardından üreticiler, yolu ulaşıma açtı. DHA

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: