Antalya
04.02.2023
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Tarihi heykeli mahvettiler
Tarihi heykeli mahvettiler

1991’de 1. derece doğal sit alanı ilan edilen Karaalioğlu Parkı’nda tepki çeken kaçak yapılar yıkılmasına rağmen izleri silinemedi.  Parktaki ‘Güneşlenen Kadın Heykeli’ndeki tahribatın giderilmemesini eleştiren Gazeteci Yusuf Yavuz, sosyal medyada yaptığı ironik paylaşımda, Antalya’daki yerleşik Rus nüfusuna dikkat çekerek çözüm için Rusya Lideri Putin’e mektup yazılmasını önerdi.

Karaalioğlu Parkı’ndaki çay bahçelerini kiraya veren Büyükşehir Belediyesi kuruluşu ANSET, parkı betona boğan özel şirkete göz yummuştu. CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla bu soruna dikkat çekmişti.

YUSUF YAVUZ GÜNDEME GETİRDİ

Gazeteci Yusuf Yavuz’un gazetemiz Körfez’de yayınlanan haberlerinin etkisiyle parktaki inşaat faaliyetleri durdurulmuş ve beton imalatlar kaldırılmıştı. Ancak çay bahçesindeki kaçak yapılar yıkılmasına rağmen inşaatın doğada ve parkın tarihi mekanlarında bıraktığı izlerin tamamen giderilmediği görülüyor.. 1991 yılından bu yana 1. derece doğal sit alanı ilan edilen Karaalioğlu Parkı’nın sembollerinden biri olan “Havuzda Güneşlenen Kadın” heykelinin durumu ise içler acısı…

KAÇAK İNŞATIN İZLERİ DURUYOR

Gazetemizde yaptığı haberle konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan Gazeteci Yusuf Yavuz, parktaki tahribatın izlerinin silinmesi konusunda bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi’nden somut bir adım atılmadığını belirtti. Yavuz, Antalyalı aktivist Süleyman Bulut’un sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla belgelenen yeni bir tahribata dikkat çekti. Süleyman Bulut’un çektiği fotoğraflarda; parkta yer alan ‘Havuzda Güneşlenen Kadın’ heykelinin, beton harcına bulanmış ve yüzü gözü boyanarak tahrip edilmiş durumda bırakıldığı görülüyor.

YAVUZ’DAN İRONİK PAYLAŞIM

Sosyal medya hesabından yaptığı ironi dolu bir paylaşım yapan Yavuz, Büyükşehir Belediyesi’ne Antalya’da yaşayan Ruslar ve İranlılar üzerinden göndermede bulundu. Yavuz,  “Biz en iyisi burada Rusya Lideri Putin’e bir çağrıda bulunalım ve Rus vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Antalya’da hem kent halkının hem de yerleşik yabancıların estetik kaygılarını tetikleyen, göz zevkini bozan ve parkı çöplüğe dönüştüren bu rezalete son verecek bir adım atmasını dileyelim. O da ilgilenmezse İran Cumhurbaşkanı Reisi’ye yazacağız. Sonunda mutlaka ilgilenen birini bulacağız. Allah‘tan umut kesilmez.” yorumunu paylaştı.

ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLSÜN

 

Heykelin son halini kentin sosyal medya hesabından paylaşan vatandaşlar,  kent belleğinde önemli değere sahip bu eserin eski haline getirilmesini istiyor.  Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ne zaman harekete geçeceği ise merak konusu oluyor.   Memet Doğan

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: