Antalya
02.02.2023
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
ÇİFTÇİ DESTEKLENİRSE KÖYDEN GÖÇ ETMEZ
ÇİFTÇİ DESTEKLENİRSE KÖYDEN GÖÇ ETMEZ

MANAVGAT Belediye Başkanı Şükrü Sözen, tarımsal üretimde en büyük sorunun köyden kente göç olduğunu belirtti. Sözen, " Tarımla hayatını idame ettiren insanı yeterince desteklediğiniz zaman bu insanlar hiçbir şekilde büyük kentlere göç etmeyecektir" dedi.

 

Manavgat Ziraat Odası Genel Kurulu'nda konuşan Sözen, turizm sektörünün Manavgat'ı, tarım sektörünün ayakta tuttuğunu söyledi. Tarım sektöründe en büyük sorunun göç olduğunu vurgulayan Sözen, "Köylüyü, köyde yaşayan insanı, çiftçiyi, tarımla hayatını idame ettiren insanı desteklediğiniz, onun üretime katkı yapmasının altlığını oluşturduğunuz zaman bu insanlar büyük kentlere göç etmeyecektir. Köyünde üretecek ve bölgenin, ülkenin ekonomisinin iktisadi hayatına katkı yapacaktır" dedi.

ÜRETENİN FARKINA VARMALIYIZ

Dünyayı yöneten ülkelerin tarım sektöründe güçlü devletler olduğuna dikkati çeken Sözen, "Hollanda, İsrail gibi 40-50 yıldır modern tarım ve hayvancılık yapan ülkeler bugün dünyaya hükmeden ülkelerdir. Biz çiftçinin, üreticinin farkında olmak zorundayız ve koşullar gereği onlara destek vermek, onların gerçek anlamda yeniden üretime dahil olmasının önünü açmak zorundayız" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: