Antalya
21.01.2023
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Kuraklığa karşı acil önlem alınmalı
Kuraklığa karşı acil önlem alınmalı

Konya-Antalya arasında sık sık seyahat eden GÜİD Başkanı Metin Güneş yolda gördüğü kuraklık manzaralarını anlattı. 25 yıldır yaptığı yolculuklarda Ocak ayında ilk kez Alacabel ve Toros dağlarında kar görmediğini belirten Güneş, kuraklığa karşı acil önlem alınmasını istedi.

Merkezi Antalya’da olan Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş, yaşanan kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını belirterek ‘acil önlem’ çağrısında bulundu. 25 yıldır her ay Konya’dan Antalya’ya geldiğini ve ilk kez Ocak ayında Toros dağlarında kar görmediğini belirten Güneş, suyun etkin ve doğru kullanımı konusunda acil önlem alınması çağrısında bulundu.

DAĞLARDA İLK KEZ KAR YOK

İşletmesinin Konya’da, GÜİD merkezinin de Antalya’da olması nedeni ile her ay iki şehir arasını karayoluyla kat ettiğini belirten Güneş, “25 yıldır her ay Konya’dan Antalya’ya gidip geliyorum. Alacabel başta olmak üzere Toroslarda Ocak ayında kar olmadığı bir zaman hiç görmemiştim. 2023 yılı Ocak ayında dağlarda kar yok ve kuraklık ilk kez bu kadar ciddi anlamda tehdit boyutlarına ulaştı” dedi.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Suyun etkin ve doğru kullanımı ile ilgili çok acil önlemler alınması gerektiğini belirten Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş, şunları söyledi: “Şu anda yüksek kesimlere yağan kar yeterli değil. Doğanın dengesi bozuldu. Gidişat hiç iyi değil. Allah yardımcımız olsun. İnşallah en kısa zamanda yağışlar başlar” şeklinde konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: