Antalya
20.01.2023
A
GÜNDEM , SAĞLIK
HPV aşısını ihmal etmeyin
HPV aşısını ihmal etmeyin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, HPV aşısının rahim ağzı kanserini yüzde 90-95 oranında önlediğini belirterek, kadınların olabildiğince erken yaşta bu aşıyı olması gerektiğini söyledi.

 

Kadınlarda meme kanserinden sonra en yaygın ve ölümcül kanser tipi olan rahim ağzı (Serviks) kanserinden aşı ile korunmak mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, 9 yaşından itibaren yapılabilen HPV aşısının yüzde 90-95 oranında kadınları ömür boyu rahim ağzı kanserinden koruduğunu söyledi.

Dr. Nuray Aydın, rahim ağzı (serviks) kanseri, HPV aşıları ve Smear testleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“HPV aşıları 9-15 yaş arası kızlarımıza 6 ay arayla 2 doz şeklinde yapılıyor. 15 yaşından sonra ise 1., 2. ve 6.ayda olmak üzere 3 doz olarak uygulanıyor. Bu aşı; kanseri önleyici olarak, hastalıktan koruma amaçlı olarak yapılıyor. Kansere yakalanan kişilere aşı yapmıyoruz. Ancak rahim ağzı ön lezyonları olan ve genital siğilleri olan kadınların da HPV aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. Kansere yakalanmadan hemen önceki evrede de aşı etkili oluyor. 45 yaşına kadar kadınlara HPV aşısı yapılabiliyor. Aşı ne kadar erken yapılırsa o kadar etkili oluyor. Bu nedenle cinsel yaşamın başlamadığı erken yaşlarda kızlarımızın aşılanmalarını tavsiye ediyoruz.

HPV AŞISI YAPTIRMAK ÇOK KOLAY

HPV aşıları eczanelerde bulunuyor ve her hangi bir sağlık kuruluşunda yaptırabiliyorsunuz. Ancak aşıya karar verdiğinizde önce bir Kadın Doğum Uzmanından danışmanlık almanızı öneriyoruz. Kadın doğum muayenehanelerinde de bu aşı uygulanıyor. Koldan veya kalçadan deri altına uygulanan bir aşı. Aşıdan sonra yan etki olarak ilk 24 saat kişinin ateşi çıkabiliyor. Aşı olan bölgede hafif ağrı ve kızarıklık olabiliyor.

KASIK AĞRISI VE AKINTI

Özellikle Çok partner değiştiren, sürekli akıntısı olan, ilişki sonrası kanaması olan ve sürekli kasık ağrısı olan kadınların rahim ağzı kanserinden şüphelenip bir kadın doğumcuya muayene olmalarını ve Smear testi yaptırmalarını öneriyorum.  Genital siğilleri olan kadınların bunların önemsemesini istiyorum. Her ne kadar siğiller iyi huylu olsalar da zamanla HPV 16-18 virüsünü tetikleyerek rahim ağzı kanserine sebep olabiliyor. HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: