Antalya
17.01.2023
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Seçmeli derste zorlama tepkisi
Seçmeli derste zorlama tepkisi

Eğitim-İş Antalya Şubesi, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı tanıtım videosunda seçmeli din dersi hakkında propaganda yapıldığını iddia etti. Sendikadan yapılan açıklamada, “Talep olması durumunda tabii ki bu dersler olmalı ancak kimse bu dersleri seçmeye zorlanmamalıdır.” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan videoda, öğrenci ve velilere zorunlu seçmeli ders kapsamında yer alan din dersleri tanıtıldı. Eğitim İş Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamada bu tanıtımların bir propagandaya dönüştüğü iddia edildi. Açıklamada, “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak önce okul gruplarında öğretmenlere ve onların vasıtaları ile de öğrenci ve velilere gönderilmesi istenen video ile cuma hutbesinde sanki üzerine vazifeymiş gibi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın velilere ders seçimi konusunda yönlendirme yapmaya çalışması bu konuda adeta bir kuşatma yapıldığının göstergesidir.” denildi.

SİYASETİN SİLAHINA DÖNÜŞTÜ

Açıklamada öğrencilere psikolojik baskı yapıldığı öne sürülerek şu görüşlere yer verildi: “Seçilecek dersleri kendince tek tek tanıtan videoda bir tek cennet garantisi verilmediği kalmış tabiri caizse. Bu dersleri almayan birinin ahlaklı olmasının zor olduğuna inanası geliyor videoyu izleyen bir insanın. Eğitim-öğretim alanına müdahil olmaya çalışan Diyanet'e, birçoğu kaçak olan cemaat yurtlarında yapılan saçma uygulamalar, taciz ve tecavüzlere karşı çıkmasını, kamu kaynaklarının kişilerin çıkarlarına göre harcanmaması gerektiği, adam kayırma, haksızlık, adaletsizlik, yolsuzluk gibi konularda da doğru dürüst açıklamalar yapmalarını ve hutbeler vermelerini tavsiye ediyoruz. Bu kadar haksızlık ve sapkınlığın yaşandığı bir dönemde kafasını kuma gömen bu kurumumuz, bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş, siyasetin elinde bir silaha dönüşmüştür.”

ÖĞRENCİ VE VELİLER ZORLANIYOR

Baskı yönlendirmelere karşı mücadeleye etmeye devam edeceklerini kaydeden Eğitim İş Antalya Şubesi, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Eğitim-iş olarak kurulduğumuz günden beri laik eğitimin önemini vurguluyoruz ve bu konudaki kararlı duruşumuzu koruyacağız. Yıllardır tartışma konusu olmuş, son yıllarda baskı unsuruna dönüşmüş ve eğitimin paydaşları arasında ismi 'zorunlu seçmeli ders'e çıkmış olan bu lafta seçmeli uygulamada ise zorunlu hale gelmiş bu dersler konusu artık bir çözüme kavuşturulmalıdır. Seçmeli dersler yönetmelik gereği öğrenci ve velinin isteği doğrultusunda yapılmalıdır. Fazla seçen yok, öğretmen yok, kaynak eksik, fiziki şartlar uygun değil gibi saçma gerekçelerle öğrenciler ve veliler istemeye istemeye bu dini ağırlıklı derslerin olduğu dersleri kabul etmektedirler. Talep olması durumunda tabii ki bu dersler olmalı ancak kimse bu dersleri seçmeye zorlanmamalıdır. Ders seçimleri yapılırken öğrencinin ilgi ve becerileri dikkate alınarak kendini geliştirebileceği, geleceğine katkı sunacak dersleri seçmesi hepimiz için en doğrusu olacaktır."Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: