Antalya
11.01.2023
A
GÜNDEM , YAŞAM
AGC bahçesinde ‘10 Ocak’ kutlaması
AGC bahçesinde  ‘10 Ocak’ kutlaması

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde AGC bahçesinde etkinlik düzenlendi. Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcilerinin katıldığı organizasyonda, basının yaşadığı sorunlar dile getirildi

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) bahçesinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, gazeteciler ve davetliler katıldı.

TAŞ: SIKINTI BÜYÜK

Törenin açılışında konuşan AGC Başkanı İdris Taş, 4 Ocak 1961'de 212 sayılı Basın İş Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanması ile gazetecilerin, 'fikir işçisi' olarak tanımlandığını ve önemli sosyal haklara ve yasal güvencelere kavuştuğunu hatırlattı. 10 Ocak 1962'den itibaren Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlanan ancak 1971 askeri müdahalesi ile basın çalışanlarının birtakım haklarının geri alınması üzerine Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılan 10 Ocak'ların dayanışma ve mücadele günü olduğunu aktaran Taş, “Son yıllarda şiddetini artıran basın ve ifade özgürlüğüne yönelik hak ihlallerine ekonomik sıkıntıların da eklenmesi ile basın sektörü nefes alamaz duruma geldi. Akademisyenlerin, yazarların, gazetecilerin onurunun zedelendiği, saldırıya uğradığı bir süreci yaşamaktan üzüntü duyuyoruz. Demokratik toplumlarda gazetecilik faaliyeti olarak görülen yorumlar, haberler, köşe yazıları Anayasa, Basın Kanunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin öngördüğü basın ve ifade özgürlüğü bağlamından koparılarak adli bir vaka haline sokulmaktadır. Oysa gelişmiş, demokratik toplum olmanın en önemli koşulu, ifade ve basın özgürlüğünün güvence altına alınmasından geçmektedir" dedi.

GAZETECİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Demokrasinin olmazsa olmazı, vazgeçilmezi olan 4'üncü kuvvet veya başka isimle adlandırılan basının mutlak suretle özgür, tarafsız, adil, insanlığa faydalı şekilde yoluna devam etmesi gerektiğini belirterek, “Gazeteciler ve topluma yön vermeye çalışan, istikamet vermeye çalışan, ufkunu açan vizyon veren gazetecilerle şehrimizde yolumuzu devam ediyoruz. Özellikle turizm konusundaki hassasiyetleri nedeni ile Antalya’da görev yapan gazetecilere teşekkür ediyorum. Hiçbir kimsenin emeği zayi olmasın. Bütün çalışanlar alnının teri kurumadan karşılığını alsın istiyoruz" şeklinde konuştu.

SİYASET ÜSTÜ DAVRANIYORUZ

25 yılı aşan siyaset hayatı boyunca gazetecilerle hep dir8sek temasında olduğunu belirten Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek ise 4 mahalleden oluşan Konyaaltı’nda ilk okulun yapımında da, ilk resmi kurumun hayata geçmesinde de basın ile ortak hareket ettiğini belirterek, “Basına karşı hep siyaset üstü davranıyoruz. Daha mutlu, daha özgürce yaşayabileceğimiz, gazetecilerin hapse atılmadığı günlerde inşallah buluşuyoruz. Biz Antalya'mızda siyaset üstü davranarak birlik ve beraberlik içinde gazetecilerle birlikte çalışmaktayız" ifadelerini kullandı.

GAZETECİLERLE SOHBET

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan gazetecilere ikramlarda bulunuldu. AGC üyeleri ile bir araya gelip sohbet eden belediye, oda, borsa ve dernek başkanları güncel konular hakkında değerlendirme yapma şansı buldu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: