Antalya
22.11.2022
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
İbrahim Koç, kendi türkülerini seslendirdi
İbrahim Koç, kendi türkülerini seslendirdi

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nin ‘Biz Bize Türküler’ etkinliği kapsamında ‘İbrahim Koç Türküleri Konseri’19 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleştirildi.

Deniz Dincel yönetiminde gerçekleştirilen  “İbrahim Koç Türküleri Konseri”nde 19 türkü yer aldı. Harun Yiğit ve Himmet Cansız’a ait 2 eser dışındaki türkülerin söz ve müziği kendisine ait olan İbrahim Koç’un 3 türkü okuduğu konserde diğer eserleri sanatçı dostları okudu.  Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen konsere İMO Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, İMO Antalya Şube yönetim kurulu üyeleri, oda üyeleri ve müzikseverler katıldı. Konser öncesi imza günü düzenleyen İbrahim Koç, aynı adlı türkü kitabını ve kitap eki olanmüzik CD’lerini imzalayarak hediye etti.

TORUNLARIMA KÜLTÜREL MİRASIMI BIRAKMAK İSTEDİM

Müzikten hiç para kazanmadığını, böyle bir amacının da olmadığını belirten İbrahim Koç, müzikle uğraşmanın beden ve ruh sağlığına iyi geldiğini söyledi. Koç, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Müzikle uğraşmanın, türkülerle sevişmenin beden ve ruh sağlımız için ne kadar önemli bir zenginlik olduğunu biraz geç anladım. Türküler bana iyi geliyordu ve ben artık bana iyi gelen şeyler yapmalıydım. Ben şair değilim. Böyle bir kaygım ve iddiam hiç olmadı. Şiir basit bir iş değil. Siparişle olacak iş hiç değil… Yazdıklarım şiir değil türkü sözüdür. İçimden geldi yazdım, içimden geldi türkü formunda besteler yaptım ve bu besteleri havalandırdım, çaldım, söyledim ve paylaştım. Bestelerimi bir kitapta toplama fikri torunlarıma miras bırakma düşüncesinden doğdu. Torunlarıma maddi değeri olan şeyler dışında manevi değeri olan kültürel mirasımı hatıra bırakmak istedim.  Kitap ile bazı akrabalarıma, arkadaşlarıma, dostlarıma, sevenlerime ve müzikseverlere ulaşabileceğimi de düşündüm. Evde tek mikrofonla ve kendi yaptığım amatör kayıtlarla bestelerimin bir bölümünü iki CD’ye kaydedip çoğalttım. Müzikten hiç para kazanmadım. Kitap ve CD’lerimi satmıyor, hediye ediyorum.  Bu çabalarımın son durağı ‘İbrahim Koç Türküleri Konseri’ düşüncesi oldu.” 

DEDEMDEN BANA NE SÖZ NE GÖRÜNTÜ KALDI

Bir dağ köyünde okuma yazma bilmeyen ana-babanın evladı olarak dünya geldiğini hatırlatan İbrahim Koç, yarınlara belgeli bir eser bırakmanın önemine işaret ederek şöyle konuştu:”Manavgat’ın Ahmetler Köyünde okuma yazma bilmeyen bir ana-baba büyüttü ve okuttu beni. Şimdi ikisi de yok. Gerçek sevginin resmi kalbimizde yaşayan ana babalar, evlatlar ve torunlardır. Hayat çok kısa ve son nefes ne zaman verilir bilinmez. İki dedemi de görmedim. Adını aldığım ana dedemin lakabı ve adı “Kemaneci Halil İbrahim”miş. Nüfus kayıtlarında dedemin adı İbrahim olarak yer alıyor. İbrahim’e Halil eklemesi Halil İbrahim sofrası bereketi yakıştırmasından olsa gerek. Dedemden ne kemanesi kaldı, ne bir söz, ne bir türkü ne de bir görüntü… Sadece adı bana kaldı. İki oğlum var ve ikisi de bekâr… Yani henüz torunlarım yok. Belki onları göremeden ölürüm. Dedemden bana kalmayan manevi değerleri torunlarıma hatıra bırakmayı düşündüm. Belki türkü formundaki bestelerimden türküye dönüşenler olur. Belki torunlarımdan birisi müzisyen olur ve dedesinden kalan türküleri söyler.”

HALK MÜZİĞİNİN GENÇ KUŞAKLARA AKTARILMASI ÖNEMLİDİR

Kadim kültürümüzün en önemli öğesinin Türk Halk Müziği olduğuna dikkat çeken İbrahim Koç, duygularını şöyle ifade etti: “Nesilden nesile ozanlar âşıklar ve mahalli müzisyenler tarafından günümüze kadar korunarak aktarılmıştır.  Bu kültürün genç kuşaklara aktarılması, öğretilmesi ve korunması büyük önem teşkil etmektedir. Türk Halk Müziğinin asıl yaratıcılarını her ne kadar tanımasak da aslında âşıklar ozanlar ve yerel müzisyenlerin de bizlerden biri olduğu unutulmamalıdır. Türkü yakıcılar diye tabir edilen kişiler bulundukları coğrafi bölgenin müzikal karakteristiğine uygun eserler üreterek kendi çevrelerindeki halkın beğenisine sunarlar. Halk gerçekten de o eserlerde kendine ait bir şeyler olduğunu hissederse benimser, sahip çıkar ve bağrına basar.”

TÜRKÜ YOLCULUĞUNDA DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Türkü yolculuğunda yalnız olmadığını dile getiren İbrahim Koç, “Bana bestelerimi bir kitapta toplama fikrini veren ve konseri yöneten olan Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi, Antalya Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü Öğretim Görevlisi arkadaşım, dostum, kardeşim Deniz Dincel’e, Antalya’m ve Karadeniz Güzeli şiirlerinden beste yapmama izin veren Can Dostum Himmet Cansız’a, Vatan Hainleri bestemin söz yazarı Harun Yiğit’e, Gidiyorum Taşlı Yolda (Acep) bestemin söz yazarı Orhan Özdemir’e, İnsan Halleri bestemin söz yazarı Semih Batuhan Balcı ve Ateşe Karşı Savaş ve Özlem bestelerimin söz yazarı rahmetli Ali abimin eşi Hanife Koç’a teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca Biz Bize Türküler etkinliğimiz kapsamında bu salonda “İbrahim Koç Türküleri Konseri” yapmamızı uygun bulan başta yönetim kurulu başkanımız Mehmet Soner Akdoğan olmak üzere yönetim kurulu üyelerimize, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu üyelerimize ve bu gün de bizi yalnız bırakmayan siz değerli meslektaş ve konuklarımıza teşekkür ediyorum. Kalem kılıçtan keskinmiş.  Bir memleketin türkülerini yapanlar kanunlarını yapanlardan daha güçlüymüş. Türküler yer küreden gök kubbeye çığlık, sevgiye vefaymış. Bir kez gönül almak bin defa gönül kırmaktan iyiymiş. Bilirim Türküler doğadır, dostluktur, sevdadır, aşktır, geleceğe mirastır. Türküler mesafeleri kısaltır. Türküler, ağıttır, hüzündür, neşedir, hasretliktir, özlemdir. Yaşamın sesidir türküler.” diyerek sözlerini bitirdi.

İBRAHİM KOÇ TÜRKÜLERİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

İbrahim Koç Türküleri konserinde 19 türkü yer aldı.Sözleri, Harun Yiğit’e ait olan Vatan Hainleri ile Himmet Cansız’a ait olan Antalya’nın Türküsü eseri dışında tamamın söz ve müziği İbrahim Koç’a ait olan türküler;  solist Fatmanur Şengül, Mustafa Hakkı Yıldırım, Ali Coşkun Özdoğan, Mehmet Arslan tarafından seslendirildi. Deniz Dincel’in şefliğindeki orkestrada; bağlamada Mustafa Hakkı Yıldırım ve Ali Coşkun Özdoğan, kabak kemanede Deniz Dincel, klavyede Mehmet Taşkın, ritimde Burak Tortop görev aldı. Mehmet Doğan

 

İBRAHİM KOÇ KİMDİR?

5 Nisan 1958’de Antalya Manavgat Ahmet Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde orta ve lise tahsilini ise Manavgat’ta yaptı. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. 1984- 2000 yılları arasında Antalya’da serbest inşaat mühendisi olarak proje, taahhüt ve müteahhitlik yaptı. 1992- 2002 yılları arasında 9 yıl İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanlığı yaptı. 2012-2020 yılları arasında başkanlığını yaptığı İMO’da danışman olarak da hizmet verdi.2000-2011 yılları arasında yapı denetim firması kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanlığı ve yapı denetçisi olarak çalıştı. Çeşitli vakıf, kooperatif ve derneklerde yöneticilik yaptı. 1999 - 2004 yılları arasında Antalya Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Anadolu Üniversitesi AÖF Hukuk Bölümü Adalet ön lisans bölümünden 2017 yılında Yüksek Onur Öğrencisi olan İbrahim Koç, çeşitli alanlarda uzmanlık, sertifika ve belge sahibidir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: