Antalya
21.11.2022
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
Aşık Veysel'i anma gecesi
Aşık Veysel'i anma gecesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), hayatta olmayan halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu'nu sevenleri Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde bir araya getirdi. 

'Dostlar Beni Hatırlasın' adlı anma konserinde orkestrayı şef Ahmet Murat Gedikli yönetirken, Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçıları mezzo-soprano Ferda Yetişer, tenor Ünüşan Kuloğlu, bariton Serkan Kocadere, piyanist Tuğçe Dağlı ile bağlama sanatçısı Alper Kıraç solist sanatçılar olarak izleyici karşısına çıktı.

ESERLERE ORKESTRA EŞLİK ETTİ

Konserde opera sanatçıları Mezzo-soprano Ferda Yetişer, tenor Ünüşan Kuloğlu, bariton Serkan Kocadere, Âşık Veysel'in zihinlere yerleşmiş şiirleri ve hikâyelerini yorumladı. Demet Emen kemanıyla, Tuğçe Dağlı piyanosu, Alper Kıraç bağlaması ile eserlere yol verdi, orkestra da eşlik etti. Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelen, 7 yaşında çiçek hastalığına yakalanması sonucu gözlerini kaybeden, şiirler yazan, babasından kalma bağlamayı çalmayı öğrenince de besteler yapan Âşık Veysel Şatıroğlu anısına gerçekleşen konsere izleyici ilgisi yoğun oldu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: