Antalya
18.11.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Sendikadan yandaş tepkisi
Sendikadan yandaş tepkisi

Tarım İl Müdürlüğü tarafından Antalya Hipodromu’nda görevlendirilen 73 personelin de hükümete yakın sendikalara üye olduğu iddia edildi. Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “Bizim sendikaya üye 1 kişiye bile hipodromda görev verilmedi. Hukuki mücadele başlatacağız.” dedi

 

Tarım İl Müdürlüğü kadrosundan Antalya Hipodromu’nda düzenlenen at yarışları için görevlendirilen personellerin tümünün hükümete yakın sendikalardan seçilmesi tepkiye neden oldu. Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Tarım İl Müdürlüğü önünde açıklama yaparak bu görevlendirmeleri eleştirdi. Bugüne kadar hipodromda görev verilen 73 Tarım İl Müdürlüğü personelinin iktidar partisine yakınlığı ile bilinen Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ Bir-Sen) veya Türk Tarım Orman Sendikası’na üye olduğunu belirten Durmuş, personeller arasında ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü.  

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULUR

Sendika olarak Tarım İl Müdürlüğü personelinin yüzde 10’unun kendilerine üye olduğunu hatırlatan Durmuş, “At yarışlarının organize edildiği illerde görevlendirilen il müdürlüğü personeline aylık 2 bin 400 ile 6 bin 400 TL arasında ödeme yapılıyor. Bu rakam bir emekçi için çok önemli. Emekçilerin enflasyon karşısında ezildiği herkes tarafından bilinirken bu görevlendirmeyi yapan yöneticilerin adaletsiz ve yanlı tavırları bardağı taşırdı. Antalya’da hipodrom hizmete girdiğinde Tarım İl Müdürü ile konuştuk. Kendisinden bu konuda adaletsiz davranmamalarını aksi halde çalışma barışının bozulacağını belirttik. Müdür de ‘Adaletli davrandığımı görecekseniz.’ dedi ancak bizim sendikamızdan bir üyeyi bile at yarışlarında görevlendirmedi.” dedi.

ARTIK TUZ DA KOKTU

Antalya’da iki sezondur at yarışları düzenlendiğini belirten Durmuş, açıklamasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar görevlendirilen tüm personel iktidar yanlısı Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ Bir-Sen) ve Türk Tarım Orman Sendikası üyeleri arasından seçildi. Görevlendirmede 73 kişilik ekibin 68’i TOÇ Bir-Sen, 5’i de Türk Tarım Orman Sendikası üyesi. İl müdürlüğünde 30 üyemiz olmasına rağmen yine hiçbir üyemiz at yarışlarında görevlendirilmedi. Bu görevlendirmeyi İl müdürü ve yöneticiler yapıyor. Sendika değiştirmemiz halinde bizi de yazacaklarını teklif edeceklerini de biliyoruz ancak bizim üye arkadaşlarımız geri adam atmayacak. Bu yandaşlık olmasının yanı sıra, çalışma barışını bozan haince bir uygulamadır. Eğer bir yerde adaletsizlik varsa orada huzur olmaz. Özellikle devleti temsil eden yöneticilerin yandaşlık üzerinden uygulama yapması tuzun koktuğu anlamına gelir”.

YARGIYA BAŞVURULACAK

Bu haksız uygulamanın karşısında olduklarını belirten Şükrü Durmuş, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu uygulama sadece Antalya’da değil, at yarışlarının düzenlendiği birçok yerde aynen devam ediliyor. Sendika olarak haksızlığa uğrayan arkadaşlarımızın yanındayız. hukuksuzluğu yapan idarecilerin de ensesindeyiz. Bu ülke hukuk devleti ve biz de yargıya başvurup adaletin tecelli etmesini bekleyeceğiz. Haksızlığa uğrayan tüm emekçilerin yanındayız. Yöneticiler bu haksız uygulamadan derhal vazgeçsin aksi takdirde yöneticiler yaptıklarının bedelini yargı önünde verecekler”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: