Antalya
15.11.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Türk-Alman kardeşliği
Türk-Alman kardeşliği

ANTALYA'da yaşayan bir grup Alman, Engelsiz Cafe'deki özel bireylerle rengarenk fenerler oluşturup, Almanya'da her yıl 12 Kasım'da yardımlaşmayı simgelemek amacıyla kutlanan fener alayı yürüyüşünü gerçekleştirdi.

 

Antalya'da yaşayan bir grup Alman, Almanya'da her yıl 12 Kasım'da yardımlaşmayı simgelemek amacıyla kutlanan fener alayı yürüyüşünü Muratpaşa Belediyesi Engelsiz Cafe'de gerçekleştirdi. Yürüyüş öncesinde, Almanya'dan gelen ürünlerle Engelsiz Cafe'de özel bireylerin emeğiyle tek tek fenerler oluşturuldu. Ardından Alman ve Türklerin yanı sıra özel bireylerin de katılımıyla neşeli şarkılar eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

İYİLİK MESAJI VERİLDİ

Engelsiz Cafe'de görev yapan eğitmen Hande Aydurdu, yaklaşık 120 özel bireyle çalıştıklarını belirterek, Almanlarla ortaklaşa bir etkinlik düzenlediklerini anlattı. Hande Aydurdu, "Almanya'da her yıl 12 Kasım'da fener alayı düzenleniyor. Yardımlaşma ve paylaşmayı göstermek amaçlı bu etkinliği düzenliyorlar. Biz de özel çocuklarımızla etkinliğe dahil olduk. Beraber fenerler yapıyoruz. Amacımız hem Alman kültürünü tanımak, yardımlaşma ve paylaşmayı desteklemek hem de Antalya'dan tüm dünyaya iyilik mesajı vermek" dedi.

YARISI ALMAN, YARISI TÜRK

Etkinliği düzenleyen grup arasında yer alan Almanya'da doğup büyüyen Feriha Kabaş, "Özel çocuklara fener yaptırıyoruz. Bu malzemelerin pek çoğu Almanya'dan geldi. Buradaki çocuklar çok mutlu oldu. Bunu devam ettirmek istiyoruz" diye konuştu. Alman Martina Lindner de "Bu etkinliği Almanya'da yıllardır yapıyoruz. Onu da buraya getirmek istedik. Özel çocuklarla birlikte toplam 150 çocuğumuz var. Bunların yarısı Türk, yarısı Alman" dedi. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: