Antalya
31.10.2022
A
GÜNDEM
YSK’nın kararı yok hükmünde
YSK’nın kararı yok hükmünde

Antalya Barosu’nda seçim güvenliği birimini yöneten Avukat Ezgi Altınkurt, ATSO seçimlerini değerlendirdi. Karakurt, “Oda ve borsa seçimlerinde İl Seçim Kurulu son karar vericidir ve YSK’nın kararı yok hükmündedir” dedi

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimleri hakkında 6’ya 5 oy ile verdiği karar ile Davut Çetin’in başkanlığının düşürülmesi ve Ali Bahar’ın başkanlığına onay verilmesinin yankıları sürüyor. Çetin’in “Yetki gaspı var” dediği seçim sonuçlarını yorumlayan Avukat Ezgi Altınkurt, oda ve borsa seçimlerinde İl seçim Kurulu’nun son karar verici olduğunu belirterek, “YSK’nın kararı aslında yok hükmündedir” dedi.

OY GEÇERSİZLİĞİ OLMAZ

Antalya Barosu’nda seçim güvenliği ile ilgili çalışmaları yöneten Avukat Ezgi Altınkurt, YSK’nın gerekçeli kararını incelediğini belirterek ve konu hakkındaki görüşlerini açıkladı. Altınkurt, “Sosyal medyadan yapılan paylaşım, seçime ilişkin bir sakatlık yaratmaz, oy geçersizliği de olmaz. Bu durumda sadece seçim kanununa muhalefetten savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir. Pusulanın kime ait olduğu belli oluyorsa da muhtemelen paylaşan kişi ceza alır.” diye konuştu.

SUÇ DUYURUSU YAPILABİLİR

Oy pusulalarında, birisinin isminin çizilerek başka birinin isminin yazılması konusunu da değerlendiren Altınkurt, “Bu hususta ise iki yön var. Birincisi yönetmeliğin 20. Maddesi’nin ‘F’ bendi gereği diğer oylar geçerlidir. İkincisi ise seçmenlerin kendi ismini yazması. Bunun tespit edilme olasılığı yok. Bu sebeple bu iddia da yersiz. Ayrıca baskı oluşturulduğu iddiası var ise buna dair somut kanıtlarla yine özgür iradenin yansıtılması engellendiği iddiasıyla seçim kanununa muhalefetten suç duyurusu yapılmalı ve konu soruşturulmalıdır. Bu suç duyurularında şikayet edilen kişiler kamu görevlisi olursa (yani sandık kurulu üyeleri de sırf tam kanunsuzluk yaratmak için İstanbul seçimlerinde yapılmaya çalışıldığı gibi işin içine katılırsa) somut bir delil sunulmadan yapılan şikayetler sonucunda ‘işleme konmama kararı’ verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

YSK’NIN KARARI YOK HÜKMÜNDE

‘Tam kanunsuzluk’ halinin seçilme yeterliliğinin olmamasına rağmen sahte evrak ile seçime girilmesi gibi hususlardan oluşacağını belirten Altınkurt açıklamasında, “ATSO seçimlerinde urada zaten ‘tam kanunsuzluk’ konusu olmadığı gibi İl Seçim Kurulu kararında belirtilen  gerekçeler tamamen hukukidir. YSK'nın verdiği karara karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurulabilir..Mevzuatta açıkça ‘İl Seçim Kurulu kararları kesindir’ denmesine rağmen YSK’ya gidilmiş ve karar verilmiş ise AYM’ye gidilmesinde bir engel yoktur. Çünkü YSK’nın kararı hukuken yok hükmündedir.” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERE YANSIMASI

YSK’nın bu tip kararlarının genel seçimlere yansıma ihtimalini de değerlendiren Ezgi Altınkurt, şunları söyledi. “YSK tarafından verilen bu karar, yargıya yapılan ve yapılabilecek müdahaleler bağlamında ayrıca tartışmaya açılmalı. YSK’nın kararı, genel seçimlerde yaşanma olasılığı bulunan hallere yönelik uyarı alarmı vermesi açısından önemlidir. Ana muhalefet partisi ile ittifak paydaşları başta olmak üzere, emek ve özgürlük ittifakı bileşenlerinin ve seçime katılacak tüm partilerin bu konuda dikkatli olması gerekir.”Hasan YAVAŞLAR

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: