Antalya
26.10.2022
A
GÜNDEM , TARIM
Kırsalı turizm kalkındırır
Kırsalı  turizm kalkındırır

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresi’ne katılan akademisyenler, kırsal turizm ve kalkınmanın Türkiye için alternatif bir geçim kaynağı olduğu görüşünü ortaya koydu. Kongre katılımcıları,tarihi Kaleiçi’ni gezdikten sonra Beşkonak rafting merkezini ve Side’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını da inceledi.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 19-21 Ekim tarihlerinde ‘Kırsalın ve Yerelin Yeniden Keşfi’ ana temasıyla 6. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresi ve 11. Ulusal Kırsal Turizm Kongresi düzenlendi. Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş’ın başkanlık ettiği kongreye yurt içi ve yurt dışından akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Kırsal turizm ve kalkınma modellerini ortaya koyan sunumlar gerçekleştiren akademisyenler ve araştırmacılar alternatif turizm imkânları sunan tarihi Kaleiçi, Beşkonakrafting merkezi ve kentsel dönüşüm gerçekleştirilen Side’de incelemelerde bulundu.

TEMA KIRSALI YENİDEN KEŞFETMEK

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, kırsal turizm ve kalkınmanın Türkiye için alternatif bir geçim kaynağı olarak öne çıktığını vurguladı.Kongrenin ‘Kırsalın ve Yerelin Yeniden Keşfi’ ana temasıyla gerçekleştirildiğini belirten Özçatalbaş, kırsalda sürdürülen ekonomik faaliyetlerle bağlantılı turizm imkânları konusunda akademik anlamda ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi. Kırdan ve doğadan kopan sanayi toplumunun son 20 yılda tekrar kırsala dönme çabası içinde olduğuna dikkat çeken Özçatalbaş, kırsalda yaşayan insanların bulunduklarını coğrafyanın kültürünü de yaşatarak kırsalda ortaya çıkarılacak alternatif turizm faaliyetleriyle en az kentliler kadar refah içinde yaşayabileceklerini vurguladı.

RAFTİNG VE LAVANTA ÖRNEĞİ

Kongreye konuk olan Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 1990’lı yıllarda Beşkonak vadisinde başlayan rafting faaliyetleri sayesinde bugün bölgenin kırsal turizm ve kalkınmaya örnek olduğunu belirtti. Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Sağdaş ise proje koordinatörü de olduğu Isparta Keçiborlu Kuyucak Köyü’nde 2015 yılında 1700 dekar alanda başlayan lavanta üretiminin 6 bin 500 dekara çıktığını, 250 nüfuslu bir köyün bugün yılda 1 milyon turist ağırlayan ‘Lavanta Kokulu Köy’ olarak markalaştığını belirtti.

ZİRAİ ÜRETİM DE TURİZM DE MÜMKÜN

Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı olan Dr. Öğr. Üyesi Mithat Direk ise farklı bilim alanlarından birçok araştırıcıyı bir araya toplayan kongrede, kırsal turizm konusundaki fırsatları değerlendirme şansı bulduklarını söyledi. “Kırsal alana sadece tarımsal üretimin artırılacağı yerler olarak bakılmamalı” diyen Direk, turizmle buluşan kırsalın ekonomik kalkınma fırsatlarını yakalayacağını vurguladı. Kongreye, Tunus Ulusal Tarım Enstitüsü’nden katılan Doç. Dr. Anissa Gara ise konuşmasında ekolojik turizmin sadece görselde kalmamasını, kalkınma odaklı olmasını, faaliyeti yapan kişinin de gelir sağlaması gerektiğini ifade etti.

EN İYİ ÖRNEKLER ONURLANDIRILDI

Kongre kapsamında, “Orman Köylerine ve Sürdürülebilir Ormancılığa Değer Katan Yönetici” olarak Vedat Dikici’ye; “Çağlarca Piknik Mesire Alanı Üretim ve Tüketim Kooperatifi"nin kuruluş çalışmalarıyla “Kırsal Alana Değer Katan Örnek Kadın Girişimci” olarak Kezban Kan’a takdir belgesi verildi. Bu sırada sahneye davet edilen Kongre Organizasyon Komitesi Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Betül Kale Gündüz de, bir dönem görev bölgesinde bulunan Çakırlar’da tanıklık ettiği Kezban Kan’ın başarı hikâyesinden kesitler anlattı. “Kırsal Turizme Değer Katan Örnek Bilim İnsanı” onur ve takdir belgesine Prof. Dr. Füsun Baykal, “Toros Dağ Köyleri Projesi” ile  “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kırsala Değer Katan Örnek Bilim İnsanı” onur ve takdir belgesine Prof. Dr. Onur Erkan, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi Kuruluş çalışmalarıyla“Kırsal Kalkınmaya ve Köye Değer Katan Kadın Girişimci” takdir belgesine Huriye Tezcan layık görüldü. Kongre Başkanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Organizasyon Komitesi üyeleri Dr. Eriola Adenidji, Araştırma Görevlisi Miray Kalaycı, Ziraat Yüksek Mühendisleri Esra Betül Kale Gündüz ve Eda Nur Sarıkaya’ya teşekkür etti. İki gün süren kongrede, 7 oturumda ulusal ve uluslararası katılımcılar Kırsal Alanda Alternatif Turizm Çeşitleri ve Kırsal Turizmin Önemi, Covid-19 Salgını ve Alternatif Turizm, İklim Değişikliği ve Turizm, Turizm Stratejisi ve Alternatif Turizm Politikaları, Teknoloji, İnovasyon, E-Turizm vb. konu başlıklarında sunum gerçekleştirdi.        

KENT MERKEZİNİ GEZDİLER

Yoğun geçen kongrenin ilk günün akşamı Hayat Park’ta Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in misafiri olan kongre katılımcıları, Konyaaltı’nda sürdürülen çevreci çalışmalar ve kırsala dönük projeler hakkında bilgi aldı. Başkan Esen, Orman Bakanlığı’ndan 20 yıllığına ihale ile alınan 117 dönüm büyüklüğündeki alanın, kent merkezindeki önemli yeşil alanlardan biri olduğuna dikkat çekti. Kongre Başkanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Belediye Başkanı Semih Esen’e günün anısına bir plaket takdim etti.

Kongrenin ikinci günü öğleden sonra Muratpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde rehber eşliğinde Kaleiçi’ni gezen kongre heyeti, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Sunan İnan Kıraç Müzesi, Şahzade Korkut Camii (Kesik Minare), Hıdırlık Kulesi başta olmak üzere tarihi ve kültürel mekânları görme imkânı yakaladı. Akşam saatlerinde Erdal İnönü Kent Parkı’nda belediyenin işletmesindeki kafeye geçen kongre heyeti, burada Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile sohbet etti. Turizmin 12 aya yayılan bir faaliyet olması gerektiğine vurgu yapan Uysal, “Kaleiçi Oldtown Festivali’ne uluslararası katılım üst seviyede. Kaleiçi artık 12 ay turizm hareketliliğinin yaşandığı bir yer haline geldi.” diye konuştu. Gecenin sonunda Başkan Uysal’a, Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş tarafından plaket sunuldu.

KIRSALDA VE KENTTE ALTERNATİF TURİZM

Kongrenin son günü Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım desteğiyle Aspendos, Beşkonak Köprülü Kanyon, Manavgat ve Side bölgesini ziyaret eden kongre heyeti bir yandan incelemelerde bulundu, bir yandan da eğlenceli bir gün geçirdi. Aspendos Antik Tiyatrosu’na hayran kalan kongre katılımcıları bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Buradan Beşkonak’taki Köprülü Kanyon’a geçen kongre heyeti 1990’lı yıllarda başlayan rafting faaliyeti sayesinde çehresi değişen bölgeyi inceledi. Kırsalda önemli bir turizm hareketliliğine model olan bölgeyle ilgili notlar alan heyet, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Manavgat kent merkezini de gezen kongre heyeti, Manavgat Kent Müzesi’ni ziyaret etti. 

Manavgat Irmağı üzerinde yat turuna da katılan kongre heyetine eşlik eden Manavgat Belediyesi Kültür Müdürü Ümit Gündüz Sağlam’a, Kongre Başkanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, bir teşekkür plaketi takdim etti. Buradan akşam saatlerinde Side’ye geçen kongre heyeti ödüller alan Antik Side Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Geç saatlerde Antalya kent merkezine dönen heyet, bir sonraki kongrede buluşmak üzere vedalaştı. Mehmet Doğan

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: