Antalya
22.09.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Öğrencilere sahip çıkın
Öğrencilere sahip çıkın

ANSİAD’ın konuğu olan Vali Ersin Yazıcı, sanayici ve iş insanlarından meslek liselerine dokunmalarını istedi. Bu okullardaki durumun hoş olmadığını ve öğrencilerin hayattan beklentilerinin sıfır olduğunu belirten Yazıcı, “Lütfen bu okullarla ilgilenin” dedi

 

Antalya Sanayici ve İşinsanları Derneği’nin (ANSİAD) 2022 yılı 5. Kahvaltılı Toplantısı gerçekleştirildi. ANSİAD Başkanı Akın Akıncı başkanlığındaki toplantıya Vali Ersin yazıcı, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, ANSİAD üyeleri ve davetliler katıldı.

BEKLENTİLERİ DÜŞÜK

Sanayici ve iş insanlarına seslenen Vali Yazıcı, meslek liselerine önem verilmesini istedi. Değerler eğitimi konusunda öğretmenlerle sık sık bir araya geldiğini belirten Vali Yazıcı, “Her anne baba çocuklarının öğretmen ve doktor olmasını istiyor. Bunun için çocuklarımızı bir takım değerlerle donatmamız lazım. Şu anda meslek liselerinde durum hoş değil. Oradaki çocukların hayattan beklentileri sıfır seviyesinde. Bu çocuklara eğitim veren öğretmenlerin işi de çok zor. Üniversite mezunlarını işçi olarak çalıştıramayacağınız için sanayici ve iş insanı olarak hepinizin buralardan mezun olmuş kalifiye elemanlara ihtiyacınız var. O nedenle bu okullarla ve okullardaki öğrencilerle ilgilenmenizi özellikle istiyorum” dedi.

MESLEK LİSELERİNE DOKUNUN

Vali olarak ısrarla ve sık sık meslek liselerine gittiğini belirten Vali Ersin Yazıcı, şunları söyledi: “Sınavlarda arka sıralarda kalan çocukların gittiği bu okullarda çok fazla akademik başarı beklemiyoruz. Ama oradaki gençlerin de birçok alanda yeteneği var. Bu okullar için sizden maddi destek istemiyorum. Buralarda okuyan çocuklar, biraz disiplinsiz ve düzensiz bir hayattan geldiği için başarılı olamıyor. Lütfen oralara dokunun. Siz oralara dokundukça öğretmenlerin de morali ve performansı artacaktır. Eğitimi aksayan, topallayan ve sorunlu alanlarına dokunmalıyız”.

KUAFÖRLER KAPANMAYACAK

2 Ekim’de yürürlüğe girecek kuaför ve güzellik merkezlerinin haftada bir gün kapatılması ile ilgili kanunun Antalya’da nasıl uygulanacağı ve bu merkezlerin hangi gün kapanacağı sorusuna ile Vali Ersin Yazıcı, “Bu kanun Antalya’da uygulanmayacak. Çünkü odalardan olumsuz görüş geldi. Turizm sektörü nedeni ile otel ve AVM’lerdeki merkezler açık olacağı için esnafın mağdur olacağı kanaati hakim. Şu andaki gidişat hiç kapanmayacağı şeklinde” dedi

YENİ MÜZE İHTİYACI VAR

Mevcut müzenin yetersiz olduğunu ve mevcut müzenin altında neredeyse yeni bir müzeyi dolduracak kadar eser olduğunu belirten Vali Yazıcı, şunları söyledi: “Bu eserler zaman zaman dönüşümlü olarak sergileniyor. Yeni bir müze yapılması için gündemde olan Karayolları’na ait arazi ile ilgili girişimlerde bulunuldu. Ancak Karayolları, burayı müze için veremeyeceğini duyurdu ve bu konu kapandı. Yeni bir müzeye ihtiyaç var ancak bunu aynı alanda yapmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili bir çalışma yapılabilir”.

 

ANTALYA’YA YAKIŞMIYOR

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş tarafından, imar geçen ve inşaat çalışmalarının başladığı Kırcami ve Altıntaş’ta kanalizasyon olmadığınınhatırlatması üzerine Vali Ersin Yazıcı, “22022 yılında Antalya gibi bir şehirde kanalizasyon sorununun olmaması lazım. Bu konudaki fikrimi Büyükşehir Belediyesine ilettim. Yaşanan tablo benim kafama yatmıyor” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: