Antalya
19.09.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Konut fiyatlarında rekor artış
Konut fiyatlarında rekor artış

 MERKEZ Bankası Temmuz ayı konut fiyat endeksine göre Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesi, yıllık yüzde 215 artışla konut fiyat artışında Türkiye'de ilk sırayı aldı. Temmuz ayında konut fiyatlarında yıllık artış Türkiye genelinde yüzde 174 olurken, Batı Akdeniz'i yüzde 200 oranıyla İstanbul takip etti.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve BAGEV Başkanı Davut Çetin, Antalya'nın konut fiyatında Türkiye ortalamasının üzerine çıkmasında arsa maliyetleri kadar yabancı talebindeki artışın da rol oynadığını söyledi. ATSO Başkanı Çetin, "Antalya ve Batı Akdeniz bölgesi, Mart ayından bu yana fiyat artışında liderliğini sürdürmektedir. Antalya'da geçmiş yıllarda konut fiyatları diğer bölgelerin altında kalmıştı. Pandemiyle birlikte Antalya'ya yerli ve yabancı ilgisi arttı. Antalya konut fiyatı artışında 2021 yılından itibaren öne geçmeye başladı. Ukrayna'da savaş, Antalya'ya Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının yerleşmesini hızlandırdı ve böylece Antalya son aylarda liderliğe yükseldi." dedi.

 

TEK HANEYE DÜŞTÜ

Fiyat artış hızının düşmeye başladığını da anlatan Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Temmuz ayında konut fiyatları aylık olarak Türkiye genelinde yüzde 8, Antalya'da yüzde 7,6 oranında artmıştır. Önceki aylardaki çift haneli artışların yerini tek haneye bıraktığı görülmektedir. Küresel ekonomideki durgunluk eğilimi demir-çelik gibi girdilerin fiyatlarında gerilemeye yol açmıştır. Bu gelişmelerin maliyet ve fiyat artışlarını yavaşlatmasını umuyorum."DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: