Antalya
10.09.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Sadi Bilgiç esnafın sorunlarını dinledi
Sadi Bilgiç esnafın  sorunlarını dinledi

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, KONESKOOP’ta esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Sadi Bilgiç, Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde (KONESKOOP) esnafla bir araya geldi. KONESKOOP toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Ak Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ile esnaf ve sanatkarlar katıldı.

ZİNCİR MARKET SORUNU

Toplantıya ev sahipliği yapan KONESKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, Bilgiç’e kooperatif ve esnafın sorunları hakkında bilgi verdi. Esnafın en büyük sıkıntılarından birinin zincir marketler sorunu olduğunu belirten Kolpak, “Zincir marketler mahalle bakkalı gibi neredeyse her sokakta açılmaya başladı. Gıdadan, zücaciyeye, kırtasiye malzemesinden manava kadar her türlü ürünün satıldığı bu marketler esnafımızın işlerini olumsuz etkiliyor. Zincir marketlerle ilgili bir düzenleme yapıldı ancak yetersiz oldu. Bu konuyla daha kapsamlı bir düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

ARA ELEMAN SORUNU

Esnaf ve sanatkarların bir diğer sorunun da çırak ve ara eleman sorunu olduğunu kaydeden Başkan, “Birçok esnaf ve sanatkar çırak bulmakta sorun yaşıyor. Sanayide, berberlerde, ustalık gerektiren bütün sektörlerde bu sorun var. Tarımla uğraşacak işçi bulmakta bile zorluk yaşıyoruz. Meslek liselerine biraz daha önem verilmesini rica ediyoruz” diye konuştu.

Toplantıya katılan Emlakçılar ve Oto Galericiler Odası Başkanı İsmail Çağlar ise, kayıt dışı çalışan emlakçılar ve astronomik şekilde artan ev kiralarıyla ilgili denetleme yapılmasını talep etti.

ESNAF İŞBİRLİĞİ YAPMALI

Esnafın sorunlarını tek tek not alan TBMM Başkanvekili Bilgiç, “Esnafımızla sürekli iç içe olan onların sorunlarını yakından takip eden birisiyim. Zincir marketlerle ilgili bir düzenleme yapıldı ancak bizlere de bu konuda görevler düşüyor. Ben alışveriş yaparken mahalle bakkalını, kasabını ve manavını tercih ediyorum. Bahsedilen zincir marketlerin isimlerini bile bilmiyorum. Esnafımızın da rekabet edebilmek için zincir marketlere karşı işbirliği yapması gerekiyor” dedi. Ara eleman sorunuyla da sık sık karşılaştıklarını kaydeden Bilgiç, meslek liselerine önem verdiklerini, vermeye devam edeceklerini ifade etti.

KONESKOOP Başkanı Kolpak, toplantının sonunda Bilgiç’e üzerinde kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden sanatkarların bulunduğu fotoğraf hediye etti.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: