Antalya
24.08.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM , YAŞAM
Engelliler sezonu kapattı!
Engelliler sezonu kapattı!

Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Konyaaltı sahilindeki engelsiz plajındaki engeller vatandaşı çileden çıkardı.  Engelli rampasının geri çekildiği, yurttaşların karga tulumba denizden çıkarıldığı plaj, kazalara davetiye çıkarıyor

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Konyaaltı sahilindeki engelsiz plaj s.o.s veriyor. Sezon başında da aksaklıların yaşandığı plajda denize kadar uzanan platformdaki bazı tahtalar koptu. Kopan parçaların yerine henüz yenisi monte edilmedi. Sahilden denize girmek isteyen engelli vatandaşlar için tasarlanan rampa ise denizden 2 metre geriye çekildi. Gerekçe olarak dalga boyunun rampaya zarar verdiği gösterildi.

KARGA TULUMDA TAŞINIYORLAR

Rampanın sahile çekilmesinin ardından daha önce güvenli bir şekilde denize ulaşan engelliler, şimdi karga tulumba denize giriyor. Denize iki metre kala rampa bittiği için denize ulaşmak isteyen engelli vatandaşları ya diğer engelli vatandaşların yakınları ya da Büyükşehir çalışanları kucaklayıp mavi sulara taşıyor. Engelliler plajındaki platformda bazı tutamaçların da koptuğu görülüyor.

 

MERDİVENİN BASAMAĞI KOPTU

Engelliler için bir büyük tehlike de denize uzanan platformdaki merdivende yaşanıyor. Denize ulaşımı sağlayan merdivenin ilk basamağının düşmesi nedeniyle engelli vatandaşlar bu merdiveni kullanmakta zorlanıyor. Bu şartlarda engelli vatandaşların denize girmesinin bir hayli zor olduğunu söyleyen engelli yakını bir vatandaş, “Engelli rampası geri çekildi, platformda bazı tahtalar koptu, tutamaçlar sağlam değil. Platformdan denize ulaşımı sağlayan merdivenin ilk basamağı daha sezon başında koptu ve tamir edilmedi. Ayrıca duşların çoğu zaman sadece bir tanesi çalışıyor. Bu şartlarda engelli vatandaşın burada denize girmesi büyük risk” diye konuştu.

 

ENGELSİZ PLAJ

Büyükşehir Belediyesi tarafından engelsiz plaj şöyle tanıtılmıştı: “Konyaaltı ve Lara sahilinde yapılan engelsiz plaj düzenlemeleriyle Antalya’da yaşayan veya şehir dışından gelen engelli vatandaşlar bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan denize girebiliyor. Plajlara kıyı boyunca ahşap platform döşenerek engelli bireylerin engelsiz bir şekilde kıyıya kadar ulaşması sağlanırken, Konyaaltı plajında denize kurulan iskele üzerinden asansör yardımıyla da denize girebiliyor. 2021 yaz sezonunda yaklaşık 4 bin kişi engelsiz plajdan yararlandı. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: