Antalya
09.08.2022
A

Yeni futbol sezonu başladı. Antalyaspor ligin ilk haftasında konuk ettiği Galatasaray'a maalesef mağlup oldu. Sıcak havaya rağmen tribünleri dolduran kırmızı-beyazlı taraftarlar bir an bile olsun takımı yalnız bırakmadı. Fakat maçın başında yaşanan protokol krizi, bana göre maçın önüne geçti. Karşılaşmanın başlamasına kısa bir süre kala önce Antalyaspor ile Galatasaray başkanları, ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek protokol tribüne giriş yaptı. Böcek'in yanında oğlu Gökhan Böcek'in de olduğunu gördük.

Tribüne giren salonda Muhittin Böcek ve oğlu Gökhan Böcek ile yürüyen İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran da protokol tribününe girmek istedi. Fakat güvenlik güçleri buna izin vermedi. Başaran'ın yaklaşık 5 dakika süren protokole girme çabaları sonuçsuz kaldı. Protokolde kendine yer bulamayan İyi Partili Başaran yanındaki partililerle VİP tribününün sonları geçti ve maçı oradan takip etti.

Karşılaşmanın başlamasından yaklaşık 20 dakika sonra AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş protokol önünde görüldü.  Taş'ın gelmesiyle bir hareketlilik boy gösterdi. İki görevli ceketini ilikleyerek Taş'ı protokole taşıdı. Taş, Böcek'in yakın bir yerinde kendine ayrılan koltuğu kuruldu. Hemen ardından su, çay ikramı yapıldı kendisine.

Bu durum benim içimi gıcıkladı. Protokolde kimin nereye oturacağı belli iken Meclis'te grubu bulunan İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran neden ekarte edilmişti ve maçın başlamasından çok sonra stada gelen AKP'li Taş neden bu kadar pohpohlanmıştı.

Ayrıca Muhittin Böcek, stada birlikte geldiği Başaran'ın protokole girmesi için neden çaba sarf etmemişti?

Kafamdaki bu sorular arasında karşılaşmanın ilk yarısı bitti.

İlk yarının bitiminin ardından protokol tribünden kimlerin çıktığına baktım. Gözüme Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Adlıhan Dere çarptı. Dere, protokolde siyasi partilerden önce mi geliyordu?

Bu sorunun cevabını öğrenmek için Antalya Valiliği protokol listesini açtım. Protokol listesine göre Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanları meslek odalarından çok çok önce geliyor. Yani orada oturma hakkı Dere'den önce İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran'a aitti.

İktidarın il başkanı AKP'li İbrahim Ethem Taş'ı pohpohlarken onun mevkidaşı İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran'ı itelemek, spora siyaset bulaştırmak değil midir?

Ayrıca AESOB Başkanı Adlıhan Dere'nin protokol listesinin çok altında olmasına rağmen sırf iktidara yakın olduğu için kendine protokolde yer bulmasını da ekliyorum buraya.

Yazıyı bir iddia ile bitireceğim. Maç sonrası görüştüğüm ama ismini vermek istemeyen bir yetkili protokolde ön sıraların tamamen AKP'lilere tahsis edildiğini söyledi.  Aynı yetkili CHP'lilerin ise arka koltuğa gönderildiğini bunun da CHP'de rahatsızlık yarattığını ifade etti. Yeni sezon protokol kriziyle başladı. Hepimize hayırlı uğurlu olsun

 

 İYİ Parti İl Başkanı Başaran, protokole alınmazken, maça 20 dakika geç gelen AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, protokoldeki yerine oturdu

Büyüşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, oğlu Gökhan Böcek ve Mehmet Başaran stada birlikte giriş yaptı

 

Protokole alınmayan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, maçı VIP tribünün en arka koltuğundan izledi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok