Antalya
04.08.2022
A

Geçtiğimiz sezona kötü başlayan ve rekorlar kırarak final yapan Antalyaspor, ideal kadrosunu koruyup, nokta ve kaliteli takviyeler yaptı. Böyle olunca da hedef büyüdü ve camiada “şampiyonluk olur mu?” soruları sorulmaya başlandı.

Önce kadroya göz atalım…

Mevcut kadrodan Naldo gitti, Ömer Toprak geldi. Doğukan Sinik satıldı, Sam Larsson transfer edildi. Müzmin sakatlar Bahadır Öztürk Rize’ye kiralandı, Harun Alpsoy da Bodrum’un yolunu tuttu. Kaleye Alperen Uysal, orta sahaya Sonar Aydoğdu, savunma hattına Cemali Sertel takviyesi yapıldı. Haji Wright’ın bonservisi alındı, Alessane Ndao tekrar kiralandı.

Geçtiğimiz yılı sakat olarak geçiren Ufuk Akyol ve Admir Mehmedi’yi de yeni transfer olarak kabul edebiliriz.

Başarılı olan takıma kaliteli isimleri katarsanız, beklenti yükselir. Ancak bu beklentinin bu sezon için “şampiyonluk” olması biraz hayale kaçar. Geçtiğimiz yılı 7’nci sırada bitiren takım için bu sezon 5’incilik idealdir. Antalyaspor yönetiminin asıl hedefi, gelecek yıl şampiyon olacak bir takım kurmak. Teknik kadro doğal olarak bu hedefi bu yıl gerçekleştirmek istiyor olabilir ancak beklentileri büyütüp, gerisinde kalmamak için bu tür söylemlerden uzak duruluyor.

Burdur ve Almanya kamplarına neredeyse tam kadro giden takım için bu büyük bir avantaj. Pazar akşamı karşılaşılacak olan Galatasaray hala transfer yapmaya çalışırken, Antalyaspor bu işi çok erken bitirdi ve hazırlıklarını tamamladı. Galatasaray, Ümraniyespor ve Trabzonspor ile oynanacak ilk 3 maçta alınacak sonuçlar, bazı soyut hedefleri somut hale getirebilir.

Kadro yapısına gelince…

Burdur kampında birkaç kez izleme şansı bulduğum takımı genel olarak çok iyi gördüm. Ancak kaleci Alperen, Fredy ve Sinan Gümüş’ün performansları daha etkileyiciydi. Buna Gökdeniz’i de ekleyebilirim.

Antalyaspor kalede Boffin’e mahkûm değil. Nuri Şahin’in, Alperen’e beklenenden çok daha fazla şans vermesini bekliyorum. Sağda Bünyamin, solda Güray’ın yerleri garanti gibi. Savunma bloğunda Ömer-Veysel-Kudrylashov üçlüsünden ikisi dönüşümlü olarak oynayacaktır. Forması garanti gibi görünen isim Ömer, ancak maçlar başlamadan kesin yargıya varmak erken olur. Ben hala, oyunu iki yönü ile mükemmel oynayan Naldo ile yolların ayrılmasının doğru olmadığı görüşündeyim. Umarım Ömer, performansı ile Naldo’yu aratmaz.

Orta saha ve kanatlar ise bol alternatifli. Fernando ve Adriano dışında hiçbir futbolcunun yerinin garanti olacağını sanmıyorum. Haji Wright, Gökdeniz, Sinan Gümüş, Ndao, Mehmedi ve Fredy gibi birden fazla mevkide oynayabilen oyuncular, Nuri Şahin’in daha çok formasyon denemesi anlamına gelecektir.

Geçtiğimiz sezon kadro darlığı nedeni ile fazla formasyon değişikliğine gidemeyen Nuri Şahin’in, bu yıl sık sık formasyon değiştirerek rakiplerini ters köşe yapmasını bekliyorum. İlk üç maça da farklı dizilişle takımını sahaya sürmesini beklediğim genç çalıştırıcı için bu sezon hayal gibi, işler yolunda giderse masal tadında geçebilir.

Mevcut takımdan Andrea Poli ve Deni Milosevic ile yolların ayrılması bekleniyor. 2’şer yıllık daha sözleşmesi bulunan iki oyuncu da buna sıcak bakmıyor. Orta yol bulunamazsa, bu futbolcular iki yıl daha Antalyaspor’da antrenman yaparak paralarını kazanmaya devam edecek.

Bunun yanında, orta sahada oyuncu enflasyonu oluştu. Transfer dönemi sona ermeden bu mevkideki birkaç oyuncu ile yolların ayrılmasını bekleyebiliriz.

Takımın transfere ihtiyacının olup olmadığı soruluyor. İmkân varsa iyi bir stoper alınabilir. Bu mevkide oynayan üç futbolcu da yaş olarak ilerlemiş durumda. Sakatlıklar hesap edilmeli.

Transferi erken yapan, kampa neredeyse tam kadro giden ve sonuçları iyi bitmese de güçlü takımlarla hazırlık maçı oynayan Antalyaspor için bu sezon ideal hedef; ilk 5 olmalı. Ligi 6.sırada bitirmesi bana göre Antalyaspor için başarısızlık anlamına gelecektir.

Yönetim elinden geleni yaptı, transferleri erken tamamladı. Sürekli sponsorluk anlaşmaları yaparak takımı ekonomik anlamda rahatlatmaya çalışıyor. Bundan sonra iş Nuri Şahin ve ekibi ile futbolculara kalıyor.

Ligde Adana Demirspor ve Konyaspor ile birlikte büyük beklentimin olduğu Antalyaspor, potansiyel olarak zirveyi zorlamaya aday ekiplerden birisi. Alınacak galibiyetler, maddi kazanç ve iyi bir sıralama demek. Bu da önümüzdeki sezon hedefleyen şampiyonluğun altyapısı anlamına geliyor.

Tozpembe bir tablo çizdiğim söylenebilir. Takımın potansiyelini ele almaya çalıştım. Peki, handikaplar yok mu? Saha içinde yok gibi. Saha dışında ise tahminlerden daha fazla.

O zaman bir sonraki yazımda da handikaplardan bahsedelim…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok