Antalya
25.07.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM , EKONOMİ
Yüksek enflasyon yerel basını ezdi
Yüksek enflasyon yerel basını ezdi

Yerel gazetelerin ana gelir kaynağı olan resmi ilan tarifesinde mart ayında yapılan artış, yüksek enflasyon karşısında 4 ayda buharlaştı. Anadolu Gazete Sahipleri Platformu’ndan yapılan açıklamada,  “Yerel gazetelerin içine düştüğü ekonomik sıkıntılara çözüm bulunması için Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun, yılbaşını beklemeden toplanarak resmi ilan fiyat tarifesine en az yüzde 40 oranında zam kararı almasını bekliyoruz.” denildi.  

Açıklamada şöyle denildi: 

 Anadolu’nun dört bir yanında yayınlarını sürdüren yerel gazeteler, her yeni güne yeni sıkıntılarla başlamaktadır. Yerel gazeteler, bir yanda ülkemizde hüküm süren ekonomik sıkıntıların, diğer yanda basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik düzenlemelerin gölgesinde varlık – yokluk savaşı vermektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı yıllarında, “Fazilet Adaları” olarak onore ettiği Anadolu basını, döviz kurundaki aşırı artış ve enflasyondaki yükselişin neden olduğu sorunların gölgesinde yayınlarını sürdüremez hale gelmiştir.

Son bir yılda döviz kurunda yüzde 100, personel maaşlarında yüzde 95, akaryakıtta yüzde 350, gazete kâğıdında yüzde 100’ü geçen artışlara yüzde 78’i geçen enflasyon rakamları da eklenince Anadolu’da yayınlanan birçok yerel gazetenin kapısına kilit vurulması kaçınılmaz olmuş, bıçak kemiğe dayanmıştır.

Yerel gazetelerin en önemli gelir kaynağı olan resmi ilan fiyat tarifesine 2 ay gecikmeli olarak 1 Mart 2022 tarihi itibariyle yapılan zam henüz 4 ay geçmişken buharlaşmıştır. 1 Mart 2022’de resmi ilan fiyatına yapılan zammın geriye dönük 1 yılda yaşanan ekonomik şoku tedavi etmesi beklenirken, 1 Temmuz 2022’den geçerli olmak üzere asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zammın yanısıra baskı ve dağıtım maliyetini oluşturan gazete kâğıdında ve akaryakıtta yaşanan fiyat artışları yerel gazeteleri bir kez daha zora sokmuştur.

Maliyetlerdeki artışa rağmen piyasalardaki ekonomik darboğazın da etkisi ile ne gazete abonelik fiyatlarında, ne de ticari reklamlarda artış yapılabilmektedir. Anadolu’da bulundukları kentlerde ekonominin, sosyal yaşımın ve demokrasi kültürünün gelişiminde öncü rol oynayan yerel gazetelerin içine düştüğü ekonomik sıkıntılara çözüm bulunması gerekmektedir. Bu kapsamda, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun ivedi şekilde toplanarak, resmi ilan fiyat tarifesine en az yüzde 40 oranında zam kararı alarak Cumhurbaşkanlığı onayına sunması yerel gazetelere can suyu olacaktır. Aksi takdirde bu ekonomik yükü yıl sonuna kadar çekemeyecek olan yerel gazetelerin kapılarına kilit vurulması kaçınılmazdır.

Devletten aldığı resmi ilan gelirlerini; vergi ve sigorta primleri, personel maaşı, matbaa baskı, gazete dağıtımı, büro sarf malzemeleri vb. kalemlerde yaptığı ödemeler yoluyla ekonomiye geri döndüren yerel gazeteler bir yük olarak görülmemelidir. İskandinav ülkeleri başta olmak üzere demokrasinin kökleştiği batı ülkelerinde yerel gazeteler ucuz kâğıt temini, indirimli kurye dağıtım imkânı, vergi indirimi, yatırım teşvikleri, ucuz kredi ve personel istihdam teşvikleri ile desteklenmektedir. Türkiye’de de resmi ilan dışında benzer iş ve hizmet kalemlerinde yerel gazeteler desteklenmelidir ki bulundukları kentlerin demokrasisine ve ekonomik hayatına katkı yapmayı sürdürsünler.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Anadolu Gazete Sahipleri Platformu

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: