Antalya
16.07.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Plaj tesislerinin süresinden 3 yıl önce tahliyesi istendi
Plaj tesislerinin süresinden 3 yıl önce tahliyesi istendi

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Lara Plajı’nda 2026 yılına kadar sözleşmesi bulunan plaj işletmelerinin tahliye edilmek istenmesini eleştirdi. Budak,  “ Bu şekilde ‘Ben yaptım, oldu’ anlayışı devlete olan güveni temelden sarsıyor.  Turizmci, Kültür ve Turizm Bakanı’na nasıl güvensin?” dedi.

Lara Plajında 2026 yılına kadar sözleşmeleri bulunmasına rağmen sezon ortasında tahliyeye zorlanan plaj işletmelerinin yaşadığı sorunlar CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi veren Budak, “Turizm işletmeleri artık devletle yaptıkları sözleşmelere de mi güvenemeyecek? 2026 yılına kadar plaj işletme hakkı ellerinde olan işletmelerin sezon ortasında sözleşmeleri iptal edilerek tahliyeye zorlanmaları zulümdür. Pandeminin yapamadığını Kültür ve Turizm Bakanının keyfi uygulamaları yapıyor. İşletmeler iflasa sürükleniyor” dedi.

TEK ADAM YETKİLERİ ALDI

Temmuz 2021’de TBMM’de kabul edilen Turizm Teşvik Kanunundaki değişikliklerle Kültür ve Turizm Bakanının ‘tek adam’ yetkileriyle donatıldığını savunan Budak,“Lara plajındaki üç plaj işletmesinin sözleşmeleri feshedilerek, taşınmazları tahliyeye zorlanması, turizm sektörünün nasıl Kültür ve Turizm Bakanı’nın keyfine göre yönetildiğini göstermektedir. Bakan ne yapılmış sözleşmeleri ne de yürürlükte olan mevzuatı ciddiye almıyor. Hazine taşınmazlarının tahliyesine yönelik mevzuat, mevsimlik iş döneminin dikkate alınacağını açıkça belirtmesine rağmen, tam turizm sezonunun ortasında plaj işletmeleri tahliyeye zorlanıyor. İşletmeler yargıya başvurarak tahliyeye karşı yürütmenin durdurulması kararı alıyor, Bakanlık bir şekilde bastırarak bu kararın da değişmesini sağlıyor. Bakanın hukuk tanımaz, ‘ben yaptım, oldu’ anlayışı devlete olan güveni temelden sarsıyor. Kendi Bakanlığı tarafından 15 Mayıs- 15 Ekim tarihleri arasında Antalya’da ilan edilmiş inşaat yasağı olmasına rağmen, Bakanlık Lara’daki günü birlik tesis inşaatına devam ediyor. Kendi koyduğu yasağı bile uygulamayan Kültür ve Turizm Bakanı’na turizmci nasıl güvensin?” ifadelerini kullandı.

SERİK’TEKİ RÜŞVET İDDİALARI

Daha önce Serik’te 500 bin lira rüşvet skandalının da Bakanın Kadriye ve Belek Plajlarında ısrarla günü birlik tesis alanı yapmak istemesi  sonucu ortaya çıktığını dile getiren Budak. “Kültür ve Turizm Bakanı, kendi tahsisinde bulunan plajları, Bakanlığa tahsis etmek istemeyen AKP’li Serik Belediye Başkanını plaj işletmelerinden 500 bin lira rüşvet almakla itham etmişti. Bakan günü birlik tesis alanı projelerine o kadar çok kendini adamış ki keyfi uygulamalarına karşı çıkan AKP’li Belediye Başkanını rüşvetle suçlayabilecek kadar gözünü karartmış. O rüşvet skandalının da bir şekilde üstü örtüldü” diye konuştu.

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu: Antalya Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında kalan, Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Güzeloba Mahallesinde kayıtlı mülkiyetleri hazineye ait 28025 ada 1 parsel numaralı taşınmaz ile 28026 ada 5 parsel numaralı taşınmaz üzerinde bulunan üç plaj işletmesi, 2026 yılına kadar sözleşmeleri olmalarına rağmen neden tahliye edilmektedir? Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte mevsimlik faaliyet döneminin dikkate alınacağına dair açık hüküm olmasına rağmen, turizm sezonunun tam ortasında bu işletmelere neden en azından sezon sonuna kadar süre verilmemektedir? Geçtiğimiz iki yılda pandemi kaynaklı bu işletmeler son derece zor günlerden geçmişlerdir. Söz konusu plaj işletmelerinin sezon ortasında yaşayacakları mağduriyetin giderilmesine yönelik herhangi bir önlem alınacak mıdır? Söz konusu bölgede Bakanlığınızın uygulamaya koyduğu inşaat yasağı olmasına rağmen, Bakanlık günü birlik tesis inşaatı faaliyetlerine hangi gerekçelerle devam etmektedir? Mart 2019 yerel seçimleri öncesi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş ancak Bakanlığınızın kullanımı amacıyla Belediye’ye yapılan tahsisin iptal edilmesini talep ettiğiniz başka taşınmazlar var mıdır?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: