Antalya
06.07.2022
A

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından 2020 - 2021 ve 2022 yılında Kente Önem Katanlar (KÖK) ödülleri verildi. Kent ödülleri; İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Bilim, Eğitim, Kültür-Sanat, Spor, Çevre, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Antalya Araştırması ve Basın olmak üzere 10 alt başlık ile Antalya'ya değer katan, önem katan kişi ve kuruluşlara veriliyor.  ATSO'nun güvenilir ve kurumsal kimliğine yakışan ödüller ayrı bir hava kattı.

 

Şimdi size Antalya Lisesi ile ATSO KÖK ödülleri arasında bir bağ kuracağım. Biliyorsunuz Antalya Lisesi'nin 125 yıllık tarihi binası sık sık farklı kurumlara tahsis edilmek isteniyor. Buram buram tarih kokan, anılarla dolu bu binaya önce Dışişleri Bakanlığı talip oldu. Tepkiler sonucu geri adım atıldı. Şimdi de Olgunlaşma Enstitüsü sıraya girdi. Öğretmen ve öğrenciler çıkartılıp yerine koltuk dolduran bürokratlar yerleştirilmek isteniyor.

Neyse ki eylemler sonuç verdi. Şimdilik bu fikirden vazgeçilmiş gibi görünüyor. Bu arada lisenin tarihi binasının tahsisi tartışmaları arasında muazzam bir sergi açıldı. Antalya Lisesi, Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) ile Antalya Araştırmaları Grubu’nun desteğiyle yaklaşık 15 yıldır sürdürülen Antalya Lisesi Tarihi’nin araştırılması çalışmalarının bir ürünü olan, “Antalya’da bir eğitim hikâyesi” Sergisi, gösterime sunuldu. Açılışta oradaydım. Sergiden çok müze değeri olan bir çalışmaya imza atılmış.

 

Sanatsal yapısının yanı sıra tarihe damga vuran bir sergiden bahsediyoruz. Öyle ki okulun açıldığı zamanlardan günümüze kadar çok kıymetli envanteri bu sergide görmek mümkün. Eski mezunlar, burada eğitim alan önemli kişiler, anılar, madalya alanlar hepsi bu sergide karşınıza çıkıyor. Şunu çok net söyleyebilirim ki bu serginin bir ruhu var.  

 

Bu serginin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Onca envanterin taranıp kronolojik sıraya göre dizilmesi, isimlendirilmesi, montajlanması ve daha aklımıza gelmeyen çok sayıda işlem... Bu sergi için harcanan emeği buradan hesap edin. Sizin 15 dakikada gezdiğiniz sergi için 15 yıl çalışıldı.  Örneğin 10 saniyede bakıp geçtiğimiz fotoğraflar saatlerce temizlendi.

Bu emek sahipsiz kalmamalı. Bu sergi, oldubitti denilerek kaldırılmamalı. Antalya Lisesi sergisinin arşivlerde, belleklerde yer etmesi için adres ATSO KÖK ödülleri olmalı. 

EVET, BENİM KÖK ÖDÜLLERİ ADAYIM ANTALYA LİSESİ SERGİSİ...

Bence yakışır... Ama son söz elbette karar vericilerin...

 

Sergiye geri dönecek olursak; Antalya'da yaşayan, Antalya tarihini merak eden, kent belleğini öğrenmek isteyen herkesin mutlaka bu sergiyi gezmesi gerekir. Hem de öyle 10 dakika değil... En az 1 saatini bu sergiye ayırarak.

***

Burada bir de Deva Partisi'ne parantez açmak istiyorum. Yaklaşık 5 ay önce göreve gelen Deva Partisi geçtiğimiz hafta basınla buluştu. Toplantıda hem kendilerini tanıttılar hem de eleştiri istediler.  Ben de kent gündemini ıskaladıklarını söylemiştim.

O zaman eleştirdiğim Deva Partisi'ni şimdi alkışlıyorum. Çünkü Antalya Lisesi sergi açılışına tam kadro geldiler. İl başkanı, il teşkilat başkanı, Muratpaşa ilçe başkanı, Konyaaltı yönetimi, gençlik politikaları başkanı, il yönetimi... Olması gereken herkes oradaydı. İşte halk bunları bekliyor... Kente sahip çıkan muhalefet, yanlışın üzerine giden muhalefet... Kent değerlerine sahip çıkmak sadece bir zümreye ait olmamalı. 'Ben de bu kente sahip çıkıyorum' diyen tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin sahada olması gerekir.

Çünkü bu şehir hepimizin, sahip çıkmak da hepimizin görevi...

Paylaş
ETİKETLER:
Yok