Antalya
16.06.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Söylemez: Ülke absürt yönetiliyor
Söylemez: Ülke absürt yönetiliyor

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 faaliyet yılı 10. Olağan Toplantısı’nın konuğu, Ekonomist &Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı H. Ufuk Söylemez oldu. 

ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı & Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan’ın Toplantı Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Ukrayna krizi ve yaklaşan seçim sürecinde, ekonomide hiperenflasyon ve ani duruş riskine ilişkin konular konuşuldu. Toplantıda, ANSİAD ailesine katılan Foraks İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Sosyal'a ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Ekonomist & Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı H. Ufuk Söylemez tarafından üyelik rozeti ve belgesi takdim edildi.Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Hukuk, siyaset, dış politika, eğitim, kamuda liyakat, ekonomi, medya bağımsızlığı gibi konularda ülkemizin birçok sorunu söz konusu. Bu noktada hukukun üstünlüğünü sağlayarak ilk adımımızı atmalı, hiç kuşkusuz çağdaş uygarlık düzeyini yakalamalı ve halka bunu vermelisiniz” diye konuştu.

GIDA KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Toplantıda yaptığı konuşmada olağandışı bir süreçten geçtiğimizin altını çizen Söylemez, “Türkiye sosyokültürel ve sosyoekonomik olarak büyük bir bölünme yaşıyor. Gıda krizi ile karşı karşıyayız, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın açlık haritasında yayınlandı. Maalesef ikinci ligden düştük, 3. Dünya Ülkeleri arasında gösterilmeye başlandık. 84,34 milyonluk Türkiye nüfusunda 14,8 milyon insanın yetersiz gıda ile beslendiğini saptamışlar” dedi. Yaşam standartlarının, gelir seviyesinin düşüşüne işaret eden Söylemez, “Açlık nedir bilmeyen bir ülkeyken, gıda sıkıntısı yaşamayan bir ülkeyken şu anda üretimde ve tedarikte yaşanan aksaklık, kötü yönetim, yanlış ithalat ve ihracat politikaları nedeniyle öyle bir noktaya sürüklendik ki bunlar göz ardıediliyor. ‘Dış güçler’ falan diye bir siyasi söylem oluşturularak bu görmezden geliniyor” diye konuştu. Gençlerin asgari ücretle geçiminin zorlaştığına dikkati çeken Söylemez, çorba, makarna, patates ile beslendiklerinikaydederek, “Markette çalışan genç et, şarküteri reyonundan bir şey alamıyor. Bir gençle bu konuşmayı yapmak çok üzücü”dedi.

ÜLKEDE İSTİKRAR YOK

Ülkelerle istikrarlı ilişkilerin kurulamadığını kaydeden Ufuk Söylemez, “ABD, Rusya, AB ile istikrarlı bir ilişkimiz yok, iş insanları defalarca iş için gidip geldikleri AB ülkelerinden şu anda vize alamıyorlar. Bu, ülkemizin ikinci ligden düşmekte olduğunu, ilkesizlik, kararsızlık, ne yaptığını bilmeyen, AB’ye girme talebinde bulunup AB kriterlerine tamamen aykırı işler yapan bir ülke imajından kaynaklanıyor” dedi. Ekonomi yönetiminin bin 500 sene önceki yöntemlerle yönetilmeye çalışılmasının absürt olduğunu dile getiren Söylemez, “Akılla ve bilimle bağdaşmayan karalar alarak bin 500 sene öncesinin kurallarıyla ekonomi yönetmeye kalkıyorlar. Şimdi bin 500 sene önce borsa mı vardı, döviz mi vardı, dogmatik kalıplarla modern dünyanın ekonomisini yönetmeniz mümkün değil. O nedenle şu anda Türkiye’nin ekonomi modeli görünen ben buna ‘nafile ekonomi modeli’ diyorum, bu modelle çıkışımız canınızı sıkacağım ama kolay görünmüyor. Hatta mümkün değil” diye konuştu.

TEK ADAM REJİMİNİ KABUL ETMİYORUM

Demokrasiyle yönetilen İslam ülkeleri arasında sadece Türkiye’nin olduğuna işaret eden Söylemez sözlerini şöyle sürdürdü; “Ancak bizde Ortadoğu ülkesi haline geliyoruz, mahvoluyoruz. Biz Türk’üz, Türkçe konuşur, Türkçe ibadet ederiz.Bunu daha da ayrıştırmaya devam ederseniz Türkiye bölünecek. Endişe ediyorum bölünmeden, bunun da tek ilacı laikliktir. Sen tarikatlarla cemaatlerle ülkeyi yönetmeye kalkacaksın, laikliğe karşı olacaksın, liyakatsiz adamları en kritik görevlere getireceksin, Türkiye’nin durumu bu. Tek adam rejimini ben kabul etmiyorum, demokratikparlamenter rejimi istiyorum. Onda en azından bağımsız medya vardır, hukukun üstünlüğü vardır, kuvvetler ayrılığı vardır. İnsanlar korkuyor, bizde mi korkalım, susalım mı?” HABER MERKEZİ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: