Antalya
09.06.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ANSİAD: Acilen önlem alınmalı
ANSİAD: Acilen  önlem alınmalı

ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, 1990’lardan beri görülmemiş bir enflasyon dalgasına işaret ederek endişeli olduklarını belirtti.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mayıs ayında enflasyon piyasa beklentilerinin altında kalmasına rağmen tüketici enflasyonunun 1990’lardan bu yana görülmemiş seviyelerde olduğuna işaret eden Başkan Akıncı, “Tüketici enflasyonunun yüzde 73,5, üretici enflasyonunun yüzde 132,1 oranlarıyla tırmanmaya devam etmesi karşısında ANSİAD olarak durumun ciddiyetinin görülmesi ve daha kararlı önlemler alınması için çağrıda bulunmayı gerekli görüyoruz" dedi. Dünyada Türkiye’den yüksek enflasyon görülen ülkelerin Venezuela, Sudan, Lübnan ve Suriye gibi az sayıda ülke olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “Dolayısıyla Türkiye olarak böyle bir durumu kabullenmemeli, ekonomik ve sosyal istikrar için gerekli her tür politik ve kurumsal önlemi almalıyız" diye konuştu.

VERGİDE ADALETSİZLİK

Enflasyonun adaletsiz vergi olduğunu dile getiren Başkan Akıncı, “Enflasyon, ücretleri veya fiyatları artmayan kesimlerden alınan en adaletsiz vergi. Üç haneye yaklaşan gıda enflasyonunun sabit ücretli alt ve orta gelir gruplarını mağdur ettiği, çalışan yoksulluğunun iş ortamında sosyal barışı ve yatırım ortamını olumsuz etkilediği, enflasyonla mücadelede zaman kaybettikçe maliyetin artacağı, eninde sonunda daha acı reçete ilaçlarını içmek zorunda kalacağımız bellidir" dedi.

GERÇEKÇİ FAİZ POLİTİKASI

Gerçekçi faiz politikasına geçilmesi gerektiğini belirten Başkan Akıncı, “Güven tesisi için ekonomide gerçekçi ve doğru teşhisler konulması ve somut adımlar ile eylem planlarının yürütülmesi önem taşımakta. Vergi reformu, kayıt dışı ekonomiyle mücadele, ücret artışları, yapısal reformlar konusunda yıllardır belirttiğimiz sorunlara çözüm önerileri getirilmesi programların hazırlanmasında, eylem planlarının yaşama geçirilmesinde ve denetlenmesinde acil önlemler alınmalı" dedi. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: