Antalya
31.05.2022
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Karavan turizmi çevreyi kirletiyor
Karavan turizmi çevreyi kirletiyor

Pandemi ile birlikte yaygınlaşan karavan ve çadır turizminin kontrolden çıktığını söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Derya Ünver, alt yapı ve temizlik hizmetlerinden yoksun bölgelerde yapılan kampların çevre kirliliğine neden olduğunu vurguladı.

 

Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Derya Ünver, Antalya’da son yıllarda pandeminin de etkisi ile sayıları hızla artan ve otoparkları işgal eden karavanların oluşturduğu çevre kirliliğine temas etti. Karavanlarda yaşayan insanların atıklarının çevre kirliliğine neden olduğunu vurgulayan Ünver, belediyeleri alt yapı hizmetleri sağlamak suretiyle uygun alanlar oluşturmaları noktasında göreve çağırdı.

EKONOMİK KRİZİN SONUCU

Ünver, “Antalya bildiğiniz üzere turizmin başkenti ve sahil turizminin yanı sıra, yayla turizmi, kış turizmi ve kamp turizmine de elverişli bölgeler arasında geliyor. Tabiri caizse denizden dağların zirvesine kadar yerleşim ve konaklama imkânı bulunuyor. Bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Günümüzde ekonomik kriz sebebiyle insanların tatil ihtiyaçlarını doğa ile içiçe kamplarda veya karavanlarda değerlendirdiklerini görüyoruz. Pandemi ile birlikte başlayan ve artık daha fazla ivmeyle artan bu tercihin çevreye zararları var mıdır? Çevreyi nasıl etkiler? Sorularını sormamız gerekiyor” dedi.

BELEDİYELER ÖNLEM ALMALI

İnsanın atığı olan bir canlı olduğunu ve yaptığı her faaliyetin çevreye olumlu veya olumsuz etkileri bulunduğunu belirten Başkan Ünver, çadır kampı ve karavan yaşamının çevreye olumsuz etkilerine karşı belediyelerce tedbirlerin alınması gerektiğini işaret etti. Ünver, “Kentin merkezinde karavanlar için ayrılmış bir alan olmadığı için özellikle sahil bölümünde karavan işgalleri görüyoruz. Antalya’nın otopark sorunu da olduğundan dolayı sahile gezmeye veya pikniğe gelen vatandaşların araçlarını park etmelerine engel oluyorlar. Antalya’da hem asayişi sağlayacak, hem de çevre kirliliğinin önüne geçecek alanlara ihtiyacımız var. Bugün baktığınızda şehrin kalbinde Konyaaltı sahilinde Minicity otoparkında Karavan park oluştu. Belediye buraya hizmet götürüyor mu? Oraya gelen kişilerle ilgili asayiş sorunu da olabilir. Kimler gelip orada karavan hayatı yaşıyor bilemeyiz. Yeşil alanı fazla olan bir kentte yaşıyoruz. Ormanlık ve mesire alanlarında da böyle karavanlar, çadır kamplar olabiliyor. Dolayısıyla bunların da atıklarının düzenli olarak toplanması ve bertaraf edilmesi gerekiyor”

MİKROPLASTİK KİRLİLİK OLUŞTU

İnsanın doğaya olumsuz etkilerine temas eden Başkan Derya Ünver, Antalya’nın doğa harikası yerlerindeki çevre kirliliğine de isyan etti. ‘Doğa harikası yerler insan atıkları ile kirletiliyor’ diyen Ünver, yeşil alanlara atılan çöplerin doğanın tahribatında büyük rol oynadığına ve ekolojik dengeyi bozduğuna vurgu yaptı. Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Antalya gerçekten dünya harikası bir kent ve bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor ama ne yazıkki şehir merkezinden uzak noktalarda bile çevre kirliliğini gözlemleyebiliyorsunuz. Oksijen deposu alanlarda insan atıklarına rastlıyorsunuz. Denizden 2 bin metre yükseklikte yerlerde pet şişelere şahit oluyorsunuz. Bu bölgelerde çöp konteynerleri olsa da çöpler düzenli toplanmadığından, hayvanların etkisiyle, rüzgâr yoluyla, yağışla bu atıklar derelere oradan da denizlere ulaşıyor. Bir insanın denizden çok uzak bir noktada bıraktığı bir atık denize kadar ulaşabiliyor. Denizimiz kirleniyor. Mikroplastik kirliliği oluşuyor. Karasal kaynaklı kirlilikler de denizin kirlenmesine neden oluyor. İnsanlar olaya sadece pet şişe gözüyle bakılıyor. Piknik alanı olmayan yerlerde piknik yapılıyor. Kapuz Kanyonunun etrafında da ziyaretçilerin bıraktığı çöpler oluyor. Güver uçurumunda keza öyle. Çocuğunun bezini unutup veya atıp giden insanlar var. Biz maalesef hala daha çöpümüzü doğru yere atmayı öğrenemedik. Hassas olan insanlar var bu sefer diğer kişiler çöpünü uygun yere atmadığından tartışmalar çıkabiliyor. Göz yumamıyorsunuz”
 

ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURULMALI

İnsanlara çevre bilincinin aşılanması gerektiğini anlatan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Derya Ünver, eğitim çalışmalarının arttırılması ve cezai müeyyidelerin de uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Ünver, “Çevre eğitimlerine ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu konuda duyarlı olmak lazım. Çevreyi kirletenlere cezalar uygulanmalıdır. Kabahatler Kanunu'na göre bu cezalar ilgili kurumlar tarafından kesilmesi gerekiyor. Bunda tereddüt edilmemelidir. Çevre kirliliğine sebep olanlara göz yumulması, sadece şu an yaşayan insanlara karşı bir haksızlık değil, gelecek nesile de yapılan bir haksızlıktır. Birçok çevre felaketi yaşıyoruz, çevre ile ilgili her sorun aslında birbiri ile bağlantılı ve entegre nedenlerden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıl Antalya’da günlerce süren yangını hatırlayalım. 10 gün hepimiz perişan olduk. O zaman acısını çektik. Küçük büyük herkes bu bilince ulaşmalıdır.  Bunun içininsanları doğa ile buluşturmak, onlara kirlilik olduğunda nelerle karşı karşıya olduğumuzu ve sonuçlarını göstermek gerekiyor. Sübliminal mesajlarla da bunu yansıtabiliriz. İnsanlar ne yazık ki bilinçli değil. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Cennet gibi bir kentte yaşıyoruz ve bunun değerini anlamamız gerekiyor” Murat ŞENTÜRK

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: