Antalya
20.05.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
KIRKAMBAR TOPLANTISI
KIRKAMBAR TOPLANTISI

Antalya Kültürel Miras Derneği (ANKA) tarafından hazırlanan, yaklaşık bir yıldır yürütülen  “Teke Yaylası, Elmalı’da Geleneksel Tahıl Ambarları ve Arı Serenlerinin Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı” KIRKAMBAR Projesi, Elmalı Müze Müdürlüğü’nün düzenlediği Müzeler Günü toplantısında “somut ve somut olmayan kültürel miras” çerçevesinde anlatıldı.

 Toplantıya Elmalı Kaymakamı Harun Kazez, Akdeniz Üniversitesi Elmalı MYO Müdürü Doç. Dr. MükerremOral, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Kaçar, İlçe Jandarma KomutanıJ. Üsteğmen İsmail Aktaş,İlçe Orman İşletme MüdürüMustafa Zafer Sayın, Elmalı Müze Müdürü V. Tahir Aksekili,  Elmalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Durmuş Altan, ve  Muhammed Hamdi Yazır Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

HAK ETTİĞİ İLGİYİ GÖRMÜYOR

Kırkambar Projesi Koordinatörü Dr. Selda Baybo, “Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Elmalı Tahıl Ambarları ve Arı Serenleri”  başlıklı konuşmasında somut ve somut olmayan unsurlarıyla “kırsal kültürel miras”ın hak ettiğinden daha az ilgi gördüğüne dikkat çekerek, bunun kültürel anlamda çoraklaşma ve insanoğlunun geçmişle olan bağlarının zayıflaması gibi yaşamsal sorunları beraberinde getirdiğini düşünerek  Kırkambar Projesi’ne başladıklarını kaydetti. Baybo, tahıl ambarı ve arı  serenlerinin somut  belgelemesinin yapıldığı Kırkambar projesinde somut olmayan kültürel miras çerçevesinde de ambar ustaları, tahtacılar, bal üreticileri,  ambar sahipleri ve kullanıcılarının yanı sıra tahıl ambarı ve arı serenlerinin tarihsel süreçte aktarılan üretim ve ustalık bilgilerini de kayıt altına aldıklarını söyledi. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: