Antalya
13.05.2022
A

Her sektör için büyük önem taşıyan fuarlar, iyi organize edilmesi halinde hem sektörlere hem de düzenlendiği coğrafyaya önemli katkılar sağlıyor. Son yıllarda Antalya’da yapılan fuarlarda bunu uygulamalı olarak gördük ve tecrübe ettik.

Tarım ve turizm kenti olan Antalya’da, iki sektör ile ilgili de önemli fuarlar hayata geçiriliyor. Türkiye’nin ilk tarım fuarı olan Hasyurt Tarım Fuarı, 25. kez kapılarını açtı. Son 7 yılda çeşitli nedenlerle yapılamayan fuar, sekteye uğrasa da büyük bir coşku ve katılım ile kaldığı yerden devam ediyor.

Fuarı izlemek için gittiğim Hasyurt’taki hareketlilik bunu gösterdi. Sadece Hasyurt değil, Finike ve Kumluca ilçe merkezlerinde de heyecanlı bir fuar telaşı vardı. Fuarın öneminin herkes tarafından kabullenildiğini gösteren bu ayrıntı büyük avantaj. Fuarın açılışına milletvekilleri, Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sektörle ilgili tüm STK’lardan temsilciler, firmalar, akademisyenler, çiftçiler ve sayamayacağımız daha çok sayıda kişinin katılması, Antalya’nın bu fuarı sahip çıktığını gösterdi.

Bu fuarın 7 yıldır neden yapılmadığı ayrı bir tartışma konusu. Ancak yeniden kapılarını açması için başta Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve ekibi olmak üzere çok sayıda insan büyük efor sarf etti. Aylardır yapılan görüşmeler ve hazırlığın ardından eksiksiz bir organizasyon olması için çok ciddi bir emek harcanmış. YÖREX’i bir marka haline getiren Ali Çandır ve ekibinden, kalite olarak daha düşük bir organizasyon beklemek de haksızlık olurdu.

Fuarın açılışında, sektör temsilcileri sıkıntılarını ve beklentilerini daha çok kişiye anlatma fırsatı buldu. Bunlardan biri de Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay oldu. Tarım sektörünün devletten önemli iki beklentisinin olduğunu belirten Günay, “Tarımda kullanılan elektrik ve sera giderleri konusunda ilgililerden teşvik ve ilgi bekliyoruz” diyerek, sektörün sesini yetkililere bir kez daha duyurma fırsatı buldu.

Enflasyon rakamları açıklandığında sürekli bir tarım ürününün günah keçisi ilan edilmesinden rahatsız olduğu belli olan Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş ise, “Hal yasasının yeniden gündemde olduğunu duyuyoruz. Eğer çıkacaksa, sektörün tüm paydaşlarından fikir alındıktan sonra uygulamaya geçilsin. Pahalılığın sebebi üreticiler değil, sayıları 10 binlerle ifade edilen zincir marketlerdir. Buna dikkat edilsin” uyarısında bulundu.

Her konuşmacı, sektörün sorunlarını dile getirip çözüm istedi. Stant açan firmalar ürünlerini katılımcılarla paylaşma fırsatı buldu. Aynı firmalar, rekabet halinde olduğu diğer işletmelerdeki gelişmeleri takip edip kendini yenileme fırsatı yakaladı. Üreticiler, sektördeki yenilikleri yerinde görerek kendi durumunu gözden geçirdi.

Zaten fuarlar, üretici ile tüketiciyi bir araya getirme ve katılımcı firmalara, rakiplerini ve rakip ürün ve hizmetleri izleme olanağı vermek için düzenlenir. Bu nedenle fuarlara katılan profesyonel firmalar sayısı sürekli artar.

Hasyurt Tarım Fuarı, tarım sektöründe gerçekleşen ticaretin yanı sıra, Finike ve Kumluca’da, ulaşımdan konaklamaya, yeme içmeden alışverişe kadar birçok alanda hareketliliğe neden oldu. Fuar alanında görev yapanların istihdamını da hesaba katarsak, bu fuar ana sektör olan tarım ile birlikte çok sayıda sektörde hareketlilik sağladı.

Bir daha ara verilmemesi gereken bu fuar, önümüzdeki yıllarda çok daha geniş katılım ve coşku ile yapılacaktır. Growtech ve YÖREX, her yıl daha büyük ivme kazanarak yoluna devam ediyor. Hasyurt Tarım Fuarı’nın da aynı istikrarla büyüyerek yapılmasını beklemek hakkımız olsa gerek.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok