Antalya
12.05.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa Çevre Festivali başlıyor
Muratpaşa Çevre  Festivali başlıyor

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceği Muratpaşa Çevre Festivali, “İklim ve Her Şey” sloganıyla başlıyor. 12 – 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek festival, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe Yaşam Alanı’nda düzenlenecek. 

Muratpaşa 3. Çevre Festivali, Antalya’nın doğa harikası falez bandında bulunan Adalya Vakfı Engelsiz Kafe Yaşam Alanı’nda 12 – 15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.  Festival etkinlikleri hafta içi 10.30-22.00, hafta sonu ise 12.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.   

DOLU DOLU PROGRAM

12 Mayıs Perşembe saat 10.30’da taşlar ve geri dönüşüm malzemelerinden yapılan ağırlıklarla gerçekleştirilecek pilates kursuyla başlayacak festivalin ilk gününde ekoloji atölyeleri, çocuklar için oyun ve drama çalışmaları, sergiler yer alacak.  Festivalde gün batarken ‘İklim Sahnesi’nde Can Özhan’ın keman öğrencileri sahne alacak. Saat 20.00’de ise Burcu Bükem Kuru, Bahar Kınıs Tuğlu ve Ahmet Sait Karabulut’un ‘Suyun Belleği’ isimli konseri gerçekleştirilecek

ÇEVRECİ ÇİFT ANILACAK

Festivalin ikinci günü 13 Mayıs Cuma ise 5 yıl önce katledilen doğa savunucuları Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun adını taşıyan söyleşi alanında iklim ve tarım, iklim adaleti konulu söyleşiler olacak. Saat 20.00’de ise ‘Çer Çöp Havası’yla metal, plastik şişe ve bidon gibi çöpe atılmış malzemelerden ürettikleri enstrümanlarla müzik yapan Fungistanbul iklim sahnesinde olacak. Cumartesi günü ise yazar ve çevre bilimci Buket Uzuner, ‘İklim ve Edebiyat’ başlıklı söyleşisiyle festivalin konuğu olacak.

GRİPİN SAHNE ALIYOR

Festivalde Cumartesi akşam saatlerinde ise pop-rock grubu Gripin sahne alacak. Gripin konseri saat 20.00’de başlayacak. Konser öncesi Başkan Uysal da Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi’ni imzalayacak. Festivalin son günü, 15 Mayıs Pazar ise ‘yeşil kimyager’ Fatih Küçükuysal ‘Güzelliğin Kimyası’ başlıklı atölye çalışması gerçekleştirecek. Festivalde saat 20.00’de ise Gizem Okudan Latin JazzBand sahne alacak. 

DOĞAYLA UYUM İÇİNDE

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa Çevre Festivali’nin doğayla uyum içinde bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi amaçladığını söyledi. Bu uyumu “ego insandan eko insana geçiş” olarak anlatan Uysal, “Bu uyum, aynı zamanda, çevre sorunlarına dikkat çekmeyi, çevre bilincini oluşturma ve geliştirmeyi kapsıyor. Bizlere soluduğumuz havayı temiz tutmak, su kaynaklarımızı, toprağımızı, ormanlarımızı korumak gibi sorumluluklar yüklüyor” diye konuştu. Bu çerçevede ilkfestivali 2018’de düzenlediklerini belirten. Uysal, “İklim ve Her Şey” sloganıyla gerçekleştirilecek festivalin yüzünün ise koruma altında bulunan Akdeniz foku olduğunu kaydetti.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: