Antalya
23.03.2022
A

Herkes yeni seçim yasası teklifini konuşuyor.

Nasıl oy kullanılacağını ise konuşan yok!

AKP iktidarı yeni seçim yasası ile beklenenin dışında bir şey getirmedi.

Yok oylar, yok baraj, yok ittifakların şekli derken, aslında cambaza bakın diyor.

Turpun büyüğü heybede!

Ekim 2021’de, basına şöyle bir haber servis edildi. “AKP’de oy verme sisteminin değişmesi gündemde: Zarfsız, elektronik veya parmak iziyle oy kullanma tartışılıyor”!

İktidar kendi ile ilgili boşa bir haber yapılmasına izin vermez! Türkiye, kamuoyu oluşturmak için haber yapılmasına artık alışmıştır. Önce bu tür haberlerle algı operasyonu yapılır sonra da sanki halk istiyormuş gibi kanun değişikliği yapılır. Cumhuriyet’in son yirmi yılda tasfiyesi ne yazık ki bu şekilde yapılmıştır…

Paketi ikna etmenin yolu zarfsız oy kullanma, zarfla uğraşmayalım zokasını ise herkes yutar!

Turpun büyüğü elektronik oy kullanma meselesidir. Parmak iziyle oy kullanma da elektronik oy kullanmadır kimse kimseyi aldatmasın!

Dünyanın önde gelen ülkeleri, örnek gösterilerek meşrulaştırılmaya çalışılacaktır.

Önümüzdeki günlerde zarfsız oy kullanma algısı ile servis edilecek olan elektronik oy kullanma Türk Milleti’nin bekası için çok büyük tehlikedir.Elbette iktidarın ABD ile başta Büyük Ortadoğu Projesi olmak üzere Akdeniz’de, Doğu Avrupa’da, Kafkaslarda ortak hareket etmesini göz önünde bulundurarak bunu söylüyorum.

Bir örnek verelim.

ABD 2017 başkanlık seçimleri öncesi ve sonrası Rusya’yı siber saldırı ile suçladı.7 Ekim 2016’da ABD Rusya’yı resmen suçlamıştı. Aslında kendisinin birçok ülkeye yaptığını Rusya kendisine yaptı diye kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Diğer taraftan Rusya’da bu teknolojiye sahip olabilecek bir ülkedir.

Hatta ABD başkanı Biden, Kasım 2022’de yapılacak olan kongre ara seçimleri için Rusya’yı siber saldırılarda bulunmakla suçladı.

Görüldüğü üzere gerek dışardan gerekse içerden seçimlerin sonuçlarının elektronik ortamda hack’lenmesi mümkündür.

Diğer yandan yasal düzenlemeyi yapan iktidar, elektronik oy kullanma yazılımını ne kadar objektif hazırlayacak o da ayrı bir tartışmadır…

Başta Millet İttifakı olmak üzere tüm muhalefetin tarihi sorumluluğu büyüktür.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok