Antalya
Yayın Tarihi : 15.03.202200:15
Güncelleme Tarihi : 14.03.202212:51
A

Kutsallığın, adaletin, gururun, sağlığın, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, arınmanı, yeniden doğuşun, kısacası insanlık için en önemli erdem ve değerlerin sembolü olan ağaca zeytin ağacı denir.

Zeytin ağaçları ölümsüzdür, insanlar öldürmediği sürece yaşarlar. Beyler siz de maden için bu ağaçları öldürmeyin.

Zeytin ağaçları olan ve bu ağaçlardan tarihin başlangıcından beri zeytinyağı üreten çiftçiler, bundan sonra arazilerinin altında her hangi bir maden bulunmaması için dua edecekler. Çünkü tarih boyunca zeytin veren bu kutsal ağaçların altında bir maden var ise (araziler tapulu veya tapusuz olmasına bakılmaksızın) ağaçlar kesilecek ve yerlerine maden ocakları açılacak. Maden bulunan alanların zeytinliklere denk gelmesi durumunda, bu alanlarda madencilik yapılmasını imkân tanıyan yönetmelik, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece bir kez daha devletin zeytinlikleri değil, maden ocaklarını tercih ettiği ortaya çıktı. Aslında bu uğraş yıllardan beri sürüyordu. Ama bir türlü onay alınamamıştı.

Ekonomik kiriz, savaş, buğday ithalatı gibi konuların tartışıldığı bir dönemde çıkarılan bu yeni yönetmelik sonucu, umarım zeytinlikler zarar görmez. Eğer bu ağaçlar zarar görür ise ayçiçeği yağı gibi zeytinyağı aramaya çıkmak zorunda kalırız. İnşallah bu durumu ne biz ne de gelecek nesillerimiz yaşamaz. Bu durumlara düşmemek için yönetmeliğin en kısa sürede iptal edilmesini diliyorum.

Dünyanın bu karışık zamanında; Covid-19 salgınının dünyayı kasıp kavurduğu, Ukrayna-Rusya savaşının yaşandığı ve sonucunun nereye gideceği belli olmayan bu savaşın ortasında böyle bir yönetmeliği hazırlayan ve çıkaranlara birkaç soru sormak isterim.

-Siz bu güne kadar hiç zeytin ağacına sarıldınız mı? (Gidip sarılmanızı öneririm).

-O zeytin ağaçlarının altında otlanan koyunları izleyip sevdiniz mi?

-O zeytinliklerde açan laleleri, papatyaları ve diğer çiçekleri seyredip huzur buldunuz mu?

- O zeytinliklerden topladığınız otları evinize götürüp, akşam yemek yapıp yediniz mi? ( Ege bölgesinin sağlıklı yaşam kaynağı)

- O zeytinyağı gibi kutsal bir yağ tüketirken o yağı yiyebilmeniz için verilen emekleri düşündünüz mü?

- Dünyada tek  ‘’MEYVE SUYU’’ niteliğinde olan yağın, zeytinyağı olduğunu düşündünüz mü?

-Kutsal kitapların hepsinde bahsedilen zeytin ağaçları kesilirken, hiç mi etkilenmeyeceksiniz?

 -Zeytin ağacının barışın sembolü olduğuna dair bir bilginiz var mı?  “Barış için bir zeytin dalı uzattı” cümlesini duymadınız mı?

-Ülkemizde pek çok insanın, dedelerinden kalan ağaçlara nasıl bir sevgi ile bakıp sarıldığını gördünüz mü?

-O zeytin ağacının yaşaması için verilen emeği hiç düşündünüz mü?

 

Ben, 2-3 bin yaşında zeytin ağaçları gördüm Kudüs’te… O kadar savaşın ve kargaşanın yaşandığı bir bölgede bile zeytin ağaçları korunmuş. Biz bir yönetmelik ile yok etmenin yolunu açıyoruz, inanılır gibi değil!

BİR AN ÖNCE BU YÖNETMELİK KALDIRILSIN.

KALDIRILSIN Kİ; ZAMANINDA ZEYTİN KANUNU’NU ÇIKARAN ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAMASIN.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok