Antalya
24.02.2022
A
GÜNDEM , RÖPORTAJ
Çırak yoksa meslek ölür
Çırak yoksa meslek ölür

Antalya Ayakkabı İmalâtçıları Esnaf Odası Başkanı Şefik Sarı, Geçtiğimiz ay yapılan oda seçimlerinde başkanlık koltuğuna oturdu. Ustası Selahattin Çetin’den bayrağı tatlı bir rekabet sonucunda devralan Şefik Sarı, tüm üyeleri kucaklayarak, hep birlikte güzel işlere imza atacaklarını, oda üyelerine daha iyi hizmet sunmak ve çıtayı daha yukarılara çıkarmak için var gücüyle çalışacaklarını söyledi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Şefik Sarı. 1975 Antalya doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Mesleğe 13 yaşında Selahattin ustamın yanında başladım ve 1998 yılında ayakkabı bakım salonu açtım, kendimi mesleğim konusunda her geçen gün daha da geliştirerek, 2015 yılında deri boyama üzerine işyerimi açtım ve halen sürdürmekteyim.

Sayın Sarı öncelikle başkanlığınız hayırlı olsun, aday olmaya nasıl karar verdiniz? Selahattin Çetin başkanın çırağı olduğunuzu biliyoruz, bize usta-çırak ilişkinizden ve seçim sürecinde oluşan rekabetten biraz bahseder misiniz?

Teşekkür ederim. Odamızın yönetim kurulunda 2 dönem bir fiil yer aldım. Mesleğimizin her geçen gün daha kötüye gittiğini gördüm ve odamızın da meslektaşlarımıza daha faydalı işler yapabilmesini istediğim için aday olmaya karar verdim. Selahattin Çetin benim ustamdır. İşimin en ince ayrıntılarına kadar bana öğreten kişidir. Seçim süresinde elbette tatlı rekabetlerimiz olmuştur. Kendisine buradan tekrar teşekkür etmek isterim. Yalnız meslektaşlarımız arasında meşhur bir söz vardır: "Çırak ustayı geçmezse, meslek ölür.’’ Ben de bu sözden yola çıkarak, Selahattin ustam, başkanımdan bayrağı devraldım. Odamızı yönetim olarak layığıyla çok iyi yerlere taşıyacağımıza inanıyor, hep birlikte, el ele daha iyi çalışmalar yapacağımızı ümit ediyorum.

Odanın unvanının genişletilmesi yani bir unvan değişikliği düşünüyor musunuz?

Odamız unvanının genişletilmesi için ileriki tarihlerde unvan değişikliği, yeni meslek gruplarını eklemek, üye sayımızı arttırmak için çalışmalarımız olacaktır.

Deri işleri üzerine sahibi olduğunuz bir işletme olduğunu biliyoruz, ayakkabı, çanta, araba döşemelerinin onarımı ve bakımı üzerine tavsiyeleriniz olur mu?

Deri işleri ve boyama üzerine Türkiye genelinde eğitim vermekteyim. Antalya’daki meslektaşlarımızın mesleğimizin ince ayrıntılarıyla ilgili bilgilendirmeye ihtiyaçları var, bu konuda arkadaşlarımız meslektaşlarımızla birlikte paslaşarak, birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.

Ayakkabı imalatçıları pandemi döneminde neler yaşadı? Vergi borçlarını ödeyebildiler mi? Kapanan esnaflar oldu mu? Esnaf geçimini nasıl sağladı?

Pandemi döneminde tüm esnaflarımız çok sıkıntılı dönemden geçtik. Vergisini ödeyemeyen esnafımız elbette olmuştur. Esnaf geçimini sağlamakta çok zorlandığı kaçınılmaz bir gerçektir. Evimize ekmek götürebildiğimize şükrettiğimiz çok kötü bir zamandı. İnşallah tekrar aynı zorlukları yaşamayız. 

Bundan sonraki süreçte hedefleriniz nelerdir? Yeni bir oda binası düşünüyor musunuz?

Oda olarak ilk hedefimiz kayıtsız çalışan esnafları odamıza kaydolması konusunda görüşmeler yaparak, odamız üye sayısını arttırmaktır. Odamız üye sayısı arttıkça ve tüm esnaflarımız el ele vererek odamızı daha iyi yerlere taşıyacağımız ve ileriki dönemlerde yeni bir oda binası almak için çalışacağımız garantidir. 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: