Antalya
12.02.2022
A

Değerli Dostlar,

‘Bir annenin en büyük hazinesi kızı ise, bir kızın da parlayan yıldızı annesidir’ diye bir söz duymuştum bir yerlerde. Gerçektende, bir kız çocuğu için rol modeli, ilk arkadaşı annesidir. Zamanla anne kız ilişkisi farklı şekilde gelişebilir ama aradaki duygu alışverişi ve koşulsuz sevgi hep devam eder.Eğer aralarında sağlıklı bir ilişki kurulmuşsa.

. Kanımca geçmişte ne olursa olsun, anne kız çatışmalarını çözmek için mutlaka bir yol vardır diye düşünüyorum. Tek yapılması gereken ilk adımı atabilmek.

Peki anne kız arasında sağlıklı bir iletişimi devam ettirmek için neler yapabiliriz?

  • Aktif dinleyici olmaya çalışın.Herhangi bir varsayımda bulunmadan önce, annenizi veya kızınızı dikkatinizi maksimum seviyeyede vererek dinleyin.

 

  • Annenizi veya kızımızın yaşına ve şartlarına göre düşünüp, empati yapmaya çalışın.

 

  • Anneniz veya kızınızla açık, dürüst bir iletişim kurmaya gayret edin.Karşı tarafı suçlayıcı cümleler kurmak yerine, kendi duygularımızdan bahsedin.Örneğini,‘Beni çok yıpratıyorsun!’ yerine ‘Üzgün hissediyorum’gibi.

 

  • Anne kız ilişkisi ne kadar yakın olursa olsun, belli sınırları da olmalıdır. Sınırlarınızı çizdiğinizden emin olun.

 

  • Sağlıklı bir ilişki sürdürmek istiyorsanız, geçmişte yaşananları affetmeye çalışın.

 

  • Annenizle veya kızınızla her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz.Her farklı görüş için tartışmak ya da kazanmaya çalışmak yerine, birbirinizi olduğu gibi kabul etmeye çalışın.

 

Son olarak, kızınızla saglıklı bir iliski yasamak istiyorsanız,önce annenizle olan ilişkinizi tamir etmeye çabalayın.Atalarımız ne demişler?: ‘Ne ekerseniz onu bicersiniz.’

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok