Antalya
27.01.2022
A

Transfer dönemleri takımlar için çok önemlidir. Ara transfer dönemleri ise eksikleri gidermek için son fırsattır ve bu noktada yapılan hamleler birçok takımın geleceğini değiştirir.

Antalyaspor böyle bir dönemden geçiyor. Camiada herkes golcü transferi bekliyor. Geride kalan haftalarda yaşanan sorunların ortadan kalkması için nokta isimlerin takıma katılmasının hayali kuruluyor.

Camianın beklentisi ile yönetimin öncelikleri arasında ise ciddi farklar var.

Şöyle ki...

Herşeyden önce Antalyaspor geçmişten gelen çok ciddi bir borç yükü ile boğuşuyor. Sorunlar o kadar büyük ki bir mengene gibi takımı sarmış, adeta nefes aldırmıyor.

2 sezon Antaly’da tatil yapan, sadece 17 maç oynayıp 1 gol atabilen AatifChahechouhe’ye olan 1.2 Milyon Euro borç ödendi. Bu paranın ödenmesi için yöneticiler kendi aralarında topladıkları parayı kulübe borç olarak verdi ve ilk engel kalktı. Paul Mukairu’nunNotingham Forest’e transferi gerçekleşir ve 2.1 Milyon Euro bonservis geliri kulübün kasasına girerse, öncelikle yöneticilerin kendi aralarında topladıkları yaklaşık 20 Milyon TL para iade edilecek. Geriye para kalırsa transfer yapılacak.

Bitti mi?

Hayır. Paul Mukairu’nun Nottingham Forest’e transferi henüz gerçekleşmiyor. İngiliz resmi makamları ile Mukairu arasındaki resmi sorun çözülemiyor. Oturma izni ile ilgili olduğunu duyduğumuz bu sorunun çözülmeme ihtimali de var. Böyle olursa işler daha da sarpa saracak. Yani 2.1 Milyon Euro bonservis bedeli gelmezse yeni transfer yasakları, yapılamayacak transferler ve en acısı da mevcut takımın finansmanı anlamında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Tüm bunların yanında Antalyaspor’un kadrosunda 14 yabancı futbolcu var ve limit dolu. FernandoLucas martins ve Admir Mehmedi’ye lisans çıkarabilmek için Amilton ile yollar ayrıldı. Yeni bir transfer yapılması gündeme gelir ve Mukairu gitmezse başka yabancıların gönderilmesi gündemde. İlk akla gelen isimler, sezon başında transfer edilen kaleci DiogoSousa ve Sherel Floanus. Mukairu gitmezse, bu oyuncular satılacak veya kiralanacak. Teklif gelmesi halinde Crivelli’nin gitmesine de onay verilecek.

Mukairu’nun gitmeme ihtimaline hazırlık yapan yönetim ise yeni kaynaklar arıyor. Sezon başından bu yana tarihinin en büyük sponsor gelirlerinden birini elde eden mevcut yönetim, bu konuda da tıkandı. Sponsor bulunmuyor, satışı için anlaşılan futbolcu gitmiyorsa yönetimin önünde tek seçenek kalıyor? Kredi.

Antalyaspor Yönetimi, şu sıralarda bankalardan kredi çekebilmek için formül arıyor. Antalya’daki şube müdürleri ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı. Bunun üzerine Başkan Aziz Çetin, İstanbul’a giderek bir devlet bankasının genel müdürü ile bire bir görüşme gerçekleştiriyor. Yoğun kar yağışı nedeni ile Antalya’ya dönemeyen Çetin’in, bu görüşmeden nasıl bir sonuç aldığı ise henüz bilinmiyor.

Bu arada yöneticiler arasında soru işaretlerine neden olan gelişmeler yşanıyor. Antalyaspor ile Konyaspor arasındaki anlaşılması güç transfer ilişkileri, birçok yönetici trafından yüksek sesle sorgulanıyor. Sakat olan Serdar Gürler’i alıp rehabilite ettikten sonra neredeyse ücretsiz olarak iade eden, aynı takımdan Milosevic’i 3 yıl için 2.4 Milyon Euro bedelle transfer eden Antalyaspor’un, sözleşmeli oyuncusu Amilton’ da üste para vererek Konyaspor’a göndermesi ciddi olarak sorgulanıyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Bazı yöneticiler görevi bırakabileceklerini dillendiriyor, bazılarının da istifası isteniyor.

İşin özü: Antalyaspor’u her geçen gün sıkıştıran mengene biraz daha daralıyor, geçmişten gelen sorunlar çözmekle bitmiyor.  500 Milyon TL’yi aşan borçlar ise yeni sorunların temeli olarak kenarda bekliyor.

Golcü transferi mi? Yapılsa da günü kurtaracağa benziyor. Antalyaspor tarihinin en zorlu dönemlerinden birini yaşıyor.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok