Antalya
19.01.2022
A

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 10 Ocak’ta düzenlenen “Tarım Gazeteciliği Çalıştayı” dönüşü paylaşmayı planladığım izlenimlerimin ikinci bölümünü gecikmeli olarak kaleme alabiliyorum. Başkent’ten dönüş yaptığım araçtaki bir yolcunun testinin pozitif çıkması sonucu ‘temaslı’ olduğum için girdiğim 1 haftalık karantina nedeni ile izlenimlerimin devamını bugün paylaşabiliyorum.

Yaşanan salgın, küresel ısınma, ekonomik krizler ve su kaynaklarının hızla tükenmesi, önümüzdeki dönemin en önemli gündem maddesinin gıda olacağı gerçeğini ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla gıdanın ve tarımın önümüzdeki 50 yılın en stratejik sektörü olacağı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkıyor. Birçok kaynak, tarımın savunma sanayisinden daha önemli hale geleceğine dikkat çekiyor

Böyle bir ortamda yapılan “Tarım Gazeteciliği Çalıştayı”na ilgi çok büyük oldu. Türkiye’nin her yerinden, konusunda uzman isimlerin katıldığı Çalıştay'dan çıkan en belirgin sonuç;  bundan böyle tarım ekonomisinin daha çok konuşulması gerektiğiydi. Her akşam ekranları parselleyen ve her konuda uzman olan yorumcuların yerine, artık tarım ekonomistlerine yer verilmesinin gereklilik olduğuna defalarca dikkat çekildi.

Çalıştay’a katılanlar, böyle bir etkinliğin ilk kez düzenlendiğine dikkat çekti. "Ulusal Medyanın Tarım ve Gıda Sektörüne Bakışı", "Tarım ve Gıda Sektöründe Doğru Bilgiye Ulaşmak" ve "Tarım ve Gıda Haberciliğinin Sektöre Yansımaları" başlıklarının işlendiği oturumlarda, “Tarım Gazeteciliği" yeni ve önemli bir uzmanlık dalı olarak gösterildi ve bu alanda yapılan yorum ve haberciliğin; bilgi, veri ve analiz temelli olmasına dikkat çekildi.

Sektörün duayen ismi olarak kabul edilen Prof. Dr. Cemal Taluğ ise etik değerler üzerinden tarım gazeteciliği kavramını değerlendirdi. Tarım ve gıda alanında "İletişimci" ve "Bilgi Yayımcı" olarak faaliyet göstermenin önemini anlattı.

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği’nin (TAGYAD) düzenlediği Çalıştay'a konuşmacıların tamamı alanında öne çıkan kişiliğe sahipti.

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkan Prof. Dr. Ertan Anlı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, Fox TV Muhabiri Nazlı Yerebasmaz, Agro TV Uluslararası İlişkiler Temsilcisi Burcu Çetinkaya, Anadolu Ajansı Ekonomi Muhabiri Mustafa Çalkaya, Anadolu İzlenimleri Dergisi İmtiyaz Sahibi Muhammet Oluklu ve Dünya Gazetesi Ekonomi Haber Müdürü Hüseyin Gökçe bilgilerini ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Dünya nüfusunun sürekli arttığı, ekilebilir alanların ise daha hızlı bir şekilde azaldığı günümüzde, tarımsal üretimin önemini geç de olsa anlamaya başlamak ve bunun için bilimsel çalışma yapmak değerliydi. TAGYAD Başkanı İsmail Uğural da, tarımın ve üretimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde, benzer organizasyonları bundan sonra da düzenleyeceklerini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok