Antalya
11.01.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Gelecek bisiklet turizminde
Gelecek bisiklet turizminde

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Spor İhtisas ve Bisiklet Turizmi Derneği Başkanı Recep Şamil Yaşacan,  Avrupa'da 52 milyar euroluk bir bisiklet turizm potansiyeli olduğunu belirterek, gerekli alt yapı sağlanması halinde Türkiye'nin 5-6 yıl içerisinde Avrupa’dan büyük bir pastanın sahibi olabileceğini bildirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Spor İhtisas ve Bisiklet Turizmi Derneği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, deniz, kum, güneş dışında yürütülen ve son dönemde gündeme gelmeye başlayan bisiklet turizmi hakkında açıklamalarda bulundu.   Antalya’da spor turizmi denilince akla futbol, futbol, basketbol, voleybol gibi sporların geldiğini hatırlatan Yaşacan, ama son 3 yıldır bisiklet takımlarının da kamp yapmaya başladığını belirtti.

 52 MİLYAR EUROLUK POTANSİYEL

  Gelen bisiklet takımlarının kentte turnuvalar ve yarışlara katıldığını dile getiren Yaşacan, “Bu takımlar 1-2 ay burada kamplarını yapıp ülkelerine geri dönüyorlardı. Bisiklet  turizminin, golf turizmi gibi potansiyeli var. Avrupa’da yıllık 52 milyar Euro cirosu var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, spor dostu otel sertifikası çıkardı. Artık bu konunun önemli ve nitelikli turist kaynağı olduğu biliniyor” diye konuştu.

 YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

  Bisiklet takımlarının yanı sıra, golf turisti gibi sadece bisiklet turizmi için gelen turistlerin olduğunu kaydeden Şamil Yaşacan, “ Golf müşterisi, gol sahası istiyor. Golf turizmi için gelen golf sahasında oynayıp parasını bırakıp geri dönüyor. Bisiklet müşterisi de aynı. Bunlar kamp için gelen müşteri değil. 30-40 yaş üzeri, hobisi olan, bisiklete binmeyi seven turistler. O müşterilerin bisikletleri, bir lüks araba çok değerli ve kaliteli bisikletler. Türkiye’de daha bunun siftahı yapılmadı. Siftah müşterimiz çok az” dedi.

GOLF TURİSTİ GİBİ PARA HARCIYOR

  Antalya’nın ‘bisiklet dostu şehir’ olmasını istediklerini dile getiren Yaşacan, “ Hedeflerimiz ve çalışmalarımız o yönde. Ülkemiz de bisiklet dostu ülke olsun. Biz bunu başarırsak ülkemize müthiş derece bisiklet turisti getiririz.  Bu müşteriler, çok nitelikli, kaliteli,  iyi para harcayan müşteri kitlesidir. Bu orta sınıfın üstü, ailesiyle gelen müşteri kitlesidir. Bu müşteriler rezervasyon yaptıracağı zaman otelin bisiklet dostu olup olmadığına bakıyor. İçerisinde tamirhane var mı?, bisiklet parkı var mı? Onlar bisikletini tavana asıyor. Böyle bir otel arıyor, buda bisiklet dostu sertifikası olan otellerin tercih edeceğini gösteriyor” dedi.

PAY SAHİBİ OLURUZ

  Bunun yanında bölgenin bisiklet rotalarının önemli olduğunu kaydeden Yaşacan, ”Bu turist telefonuna bölgedeki rotaları indiriyor. Tarihi bölgelerin rotaları olacak, aileleri ile birlikte bu rotalar üzerinde gezecekler. Rotaların üzerindeki servis ve dinlenme yerleri de önemli olacak. Bu müşteri otelde kalmaz. Bu müşteri oteli sadece dinlenmek ve yatmak için kullanır. Bu  müşteri, dışarıda para harcayacak. Sadece deniz, kum, güneş değil alışveriş de yapacak. Bisiklet dostu şehir olduğumuz zaman yollarımızı ona göre ayarlayacağız. Şoförlerde ona göre davranacaklar. Bisikletlerin trafikte, araçlar kadar hakları var. Bunları yaparsak 5-6 sene içerisinde Avrupa’dan müthiş bir pasta sahibi oluruz. Bu bilince varırsak, bisiklet müşterisini bölgemize bolca getiririz. İyi para harcayan müşteri kitlesi, bunu başarmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.  DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: