Antalya
09.12.2021
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Fatura ağır olacak
Fatura ağır olacak

MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, iklim değişikliğinin kaçınılmaz etkilerinin kendini göstermeye başladığını belirterek, “Çözüm odaklı projeler gerçekleştiremezsek  fatura pandemiden de ağır olacak.” dedi.

MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, dünyanın Covid-19 pandemisi ile büyük bir sınavdan geçtiğini belirterek, yaşanan bu salgının aslında global sorunlar karşısında dünyamızın, ekonomiden sosyal hayata kadar birçok alanda kırılgan bir yapıya sahip olduğunu gözler önüne serdiğini dile getirdi.

YANGINLAR VE SELLER

İklim değişikliği gerçeğinin ise sonuçları itibarıyla pandemiden daha büyük bir kriz oluşturacağını ifade eden Atmaca, “Karbonsuzlaşma yolunda önemli adımlar söylemden öteye taşınarak eylemsel olarak atılmazsa bu krizin de ağır faturalarıyla yüzleşmemiz, kaçınılmaz gözükmektedir. 2001 sonrası yılların sıcaklık değerleri, tespit edilen en yüksek sıcaklıklar olması vasfıyla iklim değişikliğinin artık kaçınılmaz etkilerinin kendini göstermeye başladığının göstergesidir. Yaşanan yangınlar ve seller, bunun açık ilk belirtileridir. Susuzluk ve neden olabileceği gıda kıtlığı ile birçok canlı türünün tükenmesi ile oluşabilecek zincirleme sonuçlar, önümüze en büyük tehdit olarak çıkıyor. Yerelden başlayarak globale doğru eylemsel olarak çözüm odaklı projeler gerçekleştiremezsek insanoğlunun sosyal problemlerden doğal afetlere kadar birçok gerçekle yüzleşeceği ve faturanın pandemiden de ağır olabileceği açıkça görülmektedir" diye konuştu.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

İklim değişikliğinin ana sebebinin karbon salınımları olduğunu dile getiren Başkan Atmaca, “1.5 santigrat derece sıcaklık artışına sebep olan atmosferik karbondioksit yoğunluğunun üzerine çıkılmaması gerektiği bilinirken dünyanın tehlikeli sınır olarak referans alınan 2 santigrat derecelik artışa sebep, atmosferik karbondioksit yoğunluğuna doğru yol aldığı görülüyor. Çare ise özellikle endüstriyel binalardan sanayiye, tarımdan ulaşıma kadar her alanda, karbonsuzlaşma adımlarının atılması ile mümkün görünüyor. Bu da fosil yakıtların verimli kullanılması veya fosil yakıtlara ikame sağlanması ile mümkün olacaktır" dedi.

ENERJİ VERİMLİ KULLANILMALI

Başkan Atmaca, yaşantımızın önemli bir kısmını kapalı ortamlarda geçirdiğimizi ifade ederken, ofis binaları, plazalar, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, okullar gibi birçok endüstriyel binada ısıtma, soğutma, aydınlatma ve özellikle de pandemi koşullarında iyice artan oranda havalandırma temelli, ciddi oranda enerji harcandığını söyledi. İklim krizi ile mücadelede, karbonsuzlaşma adımına endüstriyel binaların hızlıca adapte olması gerektiğini dile getiren Atmaca, “Öncelikle enerji verimli cihazlar, otomasyona dayalı akıllı bina enerji yönetim sistemleri, ısı geri kazanım üniteleri, ısı pompası uygulamaları ve ikili veya üçlü enerji üretim sistemleri olan kojenerasyon ya da trijenerasyon gibi uygulamalar ile binalarda tasarruf boyutu sağlanarak, binanın enerji gideri azaltılmalıdır. Ardından eriye kalan enerjinin temini için güneş gibi yenilenebilir enerjilere yönelim sağlanmalıdır" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: