Antalya
06.12.2021
A

Antalyaspor, ilk yarının kalan 4 maçında lider Trabzonspor ve Kasımpaşa ile içeride, lig ikincisi Konyaspor ve Galatasaray ile de deplasmanda karşılaşacak. Zorlu periyot öncesi kağıt üzerinde kazanmaya yakın olduğu maçta Kayserispor’a konuk oldu. Rakip son 3 maçını kazanamamış ve puan durumundaki sıralamaya göre ligin kırılma maçlarından birisi. Kazanılması halinde psikolojik eşik olarak gösterilen 20 puanın üzerine çıkılacak ve son 4 maça daha rahat girilecek.

Böyle bir maçtan önce, takımın en istikrarlı bölgesi olan savunma 3’lüsünde rotasyona gitmek bir kumardı, kaybedildi. Naldo’yu AMED ile oynanan kupa maçında 90 dakika oynatıp bu maçta yedek bekletmek ve son 10 dakika forvet olarak sahaya sürmek, maçın kaybedilmesinde önemli bir ayrıntıydı.

Naldo’nun yerine oynayan Bahadır’ın bariz hatası olmadı. Ne var ki Naldo ile oynamaya alışan ve çok iyi anlaşan Veysel-Kudryashov ikilisi daha tedirgin ve ezberlerini sahaya yansıtamayan görüntü verdiler. Savunmadan topu oyuna sokma konusunda takımın en iyisi olan, hücuma çıktığında sürpriz goller atan Naldo’nun dinlendirilmesi için yanlış bir hafta seçilmiş.

Thiam’ın attığı ilk golde Veysel’in ayağının kayarak düşmesi ne kadar şanssızlıksa, ikinci golden önce topun Poli’nin eline çarpması da o kadar talihsizlikti. Ancak Antalyaspor 2-0’a rağmen Kayserispor’u yenecek güce sahipti.

Ne var ki erken gelen goller bazı futbolcuların özgüvenini bitirdi. Sahadaki birçok futbolcu bu maçın döneceğine inanmadı. Doğukan ve Amilton, gol atmaktan çok penaltı almak için mücadele etti. 4.kez penaltı almak için kendini yere atan Doğukan, hakemi aldatmaya yönelik hareketi nedeni ile sarı kart gördü. Amilton da rakip oyuncuyla girdiği diyalog sonucu kart gördü ve Trabzon maçı öncesi cezalı duruma düştü. İki futbolcu, hakemle oynadıkları kadar topla oynamayı düşünselerdi skor değişebilirdi, ancak kafalarda maç bitmişti.

İstatistiklerde rakibine ezici üstünlük sağlayan Antalyaspor, 90 dakika boyunca topu rakip ceza alanı etrafına getirdi ve bu noktadan sonra ne yapacağını şaşırmış acemi bir takım görüntüsü verdi. Son 15 dakikaya kadar şut çekmeyi dahi düşünmedi. Topu ağır paslarla sürekli kanatlara yıkmaya çalışarak orta yapacak pozisyonlar aradı, yapılan ortalar da fizik olarak üstün olan rakip defans tarafından rahatlıkla karşılandı. Mame Thiam,Kemen, Huseini ve İbrahim, çoğu isabetsiz tüm ortaları savuşturmakta zorlanmadı. Son 15 dakikada atılan panik şutlar,dan 4’ü kaleci Lung tarafından etkisiz hale getirilince puan umutları suya düştü.

Hızlı hücum oyuncularına sahip olan Antalyaspor, topla daha çok ceza alanı içinde oynamayı düşünce kesinlikle gol ve penaltı bulabilecekti. Futbolcular ve kenar yönetim bu konuda uyudu,uyandıklarında ise rakibin direnci tavan yapmıştı ve iş işten geçmişti.

Bu maçta alınan yenilgi Nuri Şahin’e yazar. Ersun Yanal’dan aldığı enkazı ayağa kaldırdığında haklı olarak övgüler alan genç çalıştırıcı, Naldo-Bahadır değişikliği ve maç içinde B planına geçemeyişi, geçmeyi düşündüyse bunu oyuncularına uygulatamayışı ile ilk kez bir maçın sonucuna olumsuz etki yaptı.

Nuri Şahin’in göreve gelmesini destekleyenlerdenim. Hala Nuri Şahin ile 5 yıl devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu maçtan sonra acımasız eleştirilmesine de karşıyım. Kendisinin de bu tür hatalar yapma hakkı var, bizim de bunu gündeme getirme görevimiz bulunuyor. Bir yenilgi ile Nuri Şahin hakkında yapılacak yorumları tahmin etmek zor değil. Bu takım ilk 8 hafta yapmaması gereken o kadar hata yaptı ki; Nuri Şahin’in de bu kadar kredisi olsun.

Takımın genç oyuncusu Bünyamin Balcı, Hatay’da yaptığı bariz hatanın ardından Alanyaspor’u adeta tek başına yıkan isim olarak öne çıkmıştı. Nuri Şahin’in önünde de lider ve namağlup Trabzonspor’u yenerek Kayseri yenilgisini telafi etmek gibi dev bir fırsatı bulunuyor.

Sezon başında maddi yetersizlikler nedeni ile Ayub El Kaabi’yi Hatay’a, Mame Thiam’ı Kayseri’ye kaptıran, sakat oldukları için yüzlerini unuttuğumuz Haji Wright-Enzo Crivelli ikilisine mahkum edilen mevcut takımın bu tür maçlarını ara ara izleyeceğiz.Her izlediğimizde de takımın ekonomisini bu duruma getirenleri hatırlayacağız.

Bu maçtaki tercihleri ve üretemediği çözümler nedeni ile Nuri Şahin’i eleştiriyorum. Ancak onun da hata yapma hakkı var diyerek hatalarından ders çıkararak daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini bekliyorum.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok