Antalya
03.12.2021
A

Alt liglerden takımlarla oynanan kupa maçları, yedek futbolcuların kendilerini gösterme ve altyapıdan yetişen gençlerin ispat maçıdır. Bir önceki turda Diyarbekirspor ile oynanan maçın 20.dakikasında skor 4-0 olduğu için Antalyaspor bu anlamda verimsiz bir maçı geride bırakmıştı.

AMED Sportif maçı bu anlamda daha verimli geçti. Her ne kadar lisansı çıkarılamadığı için Fehmi Koç ve Amar gibi gençler oynayamasa da, diğer futbolcular amaçlarına ulaştı. Mevlüthan Ekelik ve Emir Aydın’ın ilk 11’de başladığı maçta, Mustafa Erdilman ve Ege Bilsel de 2.yarıda oyuna dahil oldu. İkinci gol geciktiği için rakibin direnci zaman zaman artsa da, Antalyaspor pozisyon vermeden maçı tamamlamayı başardı. Performansını en çok merak ettiği isimlerden Kaleci Diogo Sousa’yı bu maçta da göremedim. Birkaç yan top dışında kendisine iş düşmediği için Sousa’nın maç performansı hakkında fikir edinemedim.

Bu tür maçlarda alınan galibiyetlerden dolayı takımlar tebrik edilmez. 2 alt ligden gelen ve çok da iddialı olmayan bir takımı yenmek zaten normal sonuçtur. Maçın olumlu tarafları, pozisyon vermemek ve gol yememek olmalı. Bundan da önemlisi pırıl pırıl gençlerin sahaya sürülmesi ve kendilerine duyulan güvenin hissettirilmesi.

Yeni profesyonel olan Emir Aydın, 3’lü savunmanın solunda mükemmele yakın bir futbol oynadı. Kalitesini ve kumaşını bildiğimiz Mevlüthan Ekelik’i daha önce de izleme şansımız olmuştu. Ege Bilsel de aynı şekilde duyulan güveni boşa çıkarmamak için elinden geleni yaptı.

Bu maçın en önemli ayrıntısı 81.dakikada yaşandı. Yaşanan olay, Nuri Şahin göreve geldikten sonra takımda nelerin değiştiğini gösteren bir ayrıntıydı.

Houssam Ghacha’nın yerde kalması ile kazanılan penaltı atışını kullanmak için birden fazla futbolcu topu almak istedi. Eren Albayrak, Güray Vural, Ghacha, Gökdeniz ve Amilton aynı anda topa hareketlenince, Ghacha ve Gökdeniz geri adım attı. Eren, Güray ve Amilton atışı kullanmak için hala istekliydi. Kendi aralarında ortak bir karar veremeyince, yedek kulübesine dönüp Nuri Şahin’e atışı kimin kullanmasına izin verdiğini sordu. Yaş olarak Nuri Şahin’den büyük olan 3 ismin de, hocalarına duyduğu saygı açısından önemli bir ayrıntıydı. Aynı zamanda son dakikalarda sonuca çok da etki etmeyecek bir penaltı atışını kullanma konusundaki istek de görülmeye değerdi.

3 futbolcusunun birden penaltı atışını kullanmak için kendisinden izin istenmesi, Nuri Şahin’i zor durumda bırakabilirdi. Ancak genç çalıştırıcının verdiği tepki, yaş olarak kendisinden büyük 3 futbolcuyu da şaşırttı. Ellerini havaya kaldırarak, “Bana sormayın, kendi aranızda anlaşın” anlamında hareket yapan Nuri Şahin, futbolcularının sorumluluk almasına neden oldu. Nuri Şahin’den belki de beklemedikleri bir cevap alan 3 futbolcu da, ellerindeki topu 17 yaşındaki Mustafa Erdilman’a teslim etti.

Mustafa golü attıktan sonra kendi yarı alanında bulunan Naldo dahil tüm futbolcular genç futbolcuyu kutladı.

Maç boyunca golü atan her futbolcunun Nuri Şahin’e koşması ne kadar önemliyse, penaltı pozisyonunda Nuri Şahin’in futbolcuları verdiği tepki ve bu tepkinin saha içinde bulduğu karşılık da o kadar önemliydi.
Antalyaspor bir takım olmuş, kolej havasını yakalamış ve kenar yönetim ile saha içi arasında müthiş bir frekans oyumluluğu var. Yakalanan başarının sırrı da bu olsa gerek.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok