Antalya
30.11.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ATSO Başkanı Çetin'den 2022 sezonu için önlem çağrısı
ATSO Başkanı Çetin'den 2022 sezonu için önlem çağrısı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 2022 turizm sezonu için Covid'le ilgili önlemleri şimdi alınmış ve sezon öncesinde vaka sayısının düşürülmüş olması gerektiği uyarısında bulandu. Başkan Çetin, Antalya ekonomisinin gelecek yıl kayıplarını telafi edip yeni rekorlara uzanacağını söyledi.

 

ATSO'nun 2021 yılının son meclis toplantısı Aralık ayı meclisi, Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Başkan Çetin, pandemi süreci, ülke ve kent ekonomisi ve gündemlerine yönelik genel değerlendirmelerde bulundu. Son 3 haftada ne değerlendirme ne de beklenti kaldığını anlatan Çetin, “Doların bir günde yüzde 18 arttığını gördük. Bir ayda yüzde 28 civarında bir artış oldu, yıllık artış yüzde 60'a yaklaştı. Bu tür döviz krizlerini 1994'te, 2001'de ve 2018'de de yaşamıştık. Fakat bu olay hepsinden farklı oldu. Enflasyona karşı maliyetleri düşürücü önlemler beklerken faiz indirimleri başladı. 'Merkez Bankası önce güven sağlamalıdır, faizi daha yavaş düşürmelidir' dedik, anlatamadık" dedi.

 

 

BELİRSİZLİK ENDİŞESİ

 

 

Dövizdeki dalgalanmada fiyatlama yapılamadığı için ödemeler ve mal sevkiyatının durduğunu anlatan Çetin, dalgalanma nedeniyle önümüzdeki aylar ve gelecek yılın iyice belirsiz hale geldiğini söyledi. Davut Çetin, “Enflasyon ve döviz nereye gidecek bilmiyoruz. Kur artışı piyasada talebi düşürmektedir, önümüzdeki yılın büyüme hedefi de belirsizleşmiştir. Belirsizliğin azalması için Merkez Bankası'nın ve Hükümet'in ortaya yeni bir program ve hedefler koyarak bunu açıklaması gerekiyor" diye konuştu.

 

 

SİYASİ UZLAŞMA ÇAĞRISI

 

 

Ekonominin teknik bir konu ve kurallarının belli olduğunu da vurgulayan ATSO Başkanı Çetin, “Ekonomiyi siyasi bir konu olmaktan çıkarmalıyız. Yıllardır siyasi uzlaşma olmadıkça yapısal sorunların çözülemeyeceğini söylüyorum. Aslında ne çekiyorsak bundan dolayı çekiyoruz. Geniş bir uzlaşma olmadıkça, ancak popülizm olur, bir yılı kurtarsak diğer yılı kaybederiz" çağrısında bulundu.

 

 

ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

 

 

Asgari ücretin yüzde 30-40 artmasının gündemde olduğunu belirten Çetin, bu enflasyon karşısında asgari ücretin kesinlikle artması gerektiğini söyleyerek, şu öneride bulundu:

 

 

“Altı aylık, bir yıllık iş bağlantısı yapmış, fiyat vermiş bir şirket, bu ücret ve maliyet artışına dayanamaz. Asgari ücret, hatta bütün ücretler artmalı ama işletmelerin vergi yükü de azaltılmalıdır. Aksi halde KOBİ'lerin bir kısmı bunun altından kalkamaz ve işten çıkarmalar olur, kayıt dışılık artar. Dolayısıyla ücretler üzerindeki gelir vergisi ve prim yükleri mutlaka azaltılmalıdır. Hükümet'in ücret üzerindeki işveren yükünü azaltacağını ve yükü paylaşacağını düşünüyorum."

 

 

BEKLENENDEN DAHA İYİ TOPARLANMA OLDU

 

 

Antalya'nın pandemi hasarından sonra bu yıl beklenenden daha iyi toparlandığını belirten Çetin, turizmde 9 milyona yakın ziyaretçi sayısıyla 2019'un yüzde 60'ı düzeyine erişildiğini söyledi. Çetin, “Türkiye, Avrupa'da en iyi performansı gösteren ülkeler arasında. Antalya olarak Türkiye performansının da biraz üzerine çıktık. Elbette fiyat ve gelir bakımından halen gerideyiz, ama yine de bunu da olumlu bir gelişme olarak görüyoruz" dedi.

 

 

'2022 İÇİN ŞİMDİDEN ÖNLEM ALINSIN'

 

 

Covid-19'un omikron varyantının ciddi risk doğurmaya başladığını ve disiplinli olunmasını gerektiğini belirten Davut Çetin, Covid'in omikron varyantı büyük kayıp yaşatmazsa 2022 yılında dünya turizminin 2019'u aşacağı beklentisi olduğunu kaydetti. Çetin, “Covid'de dördüncü dalga atlatılırsa gelecek yıl çok daha iyi bir performansa imza atacağımıza inanıyorum. 2022 yılı turizm sezonu için Covid'le ilgili önlemleri şimdi, yani kış aylarında almalı ve sezon öncesinde vaka sayısını düşürmüş olmalıyız. Sonradan sert kapanma kararlarına ihtiyaç bırakmamalıyız" diye konuştu.

 

 

2019'UN YÜZDE 60'INI YAKALADIK

 

 

İhracat performansının da iyi gittiğini, konut satışlarının fiyat artışlarına rağmen beklenenden daha iyi olduğunu anlatan Çetin, Antalya ekonomisinin turizmdeki çıkışla Türkiye ortalamasının çok üzerinde büyüdüğünü söyledi. Antalya'da turizm sezonunun bitmesiyle canlılığın azaldığını kaydeden Çetin, şöyle konuştu:

 

 

“Festivallerin Ekim'de yapılması nedeniyle bir kış durgunluğu başlıyor. Oysa Antalya her zaman canlı bir şehir olmalıdır. Turizm sezonu hiç bitmemelidir. Antalya yılbaşı gibi zamanlarda etkinlikleriyle yerli ve yabancı turist çekmeye devam etmelidir. Pandemi de ekonomik sıkıntılar da geçecektir. Antalya ekonomisi gelecek yıl kayıplarını telafi edip, yeni rekorlara uzanacaktır."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: