Antalya
24.11.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
HEPA, Macar ve Türk şirketlerini buluşturuyor
  HEPA, Macar ve Türk  şirketlerini buluşturuyor

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı'nın Türkiye resmi temsilcisi olarak 2015 yılında kurulan HEPA Türkiye, Antalya'da 24- 27 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Growtech Uluslararası Seracılık, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı'nda, Macar ve Türk firmaları buluşturuyor.

 Macaristan ile Türkiye'nin ticari ilişkilerinin gelişmesi için ülkeler arası köprü oluşturan HEPA Türkiye, Türk tarım sektörünün en büyük fuarı Growtech'e Macaristan'ın 12 önemli firması ile katılıyor. Macaristan'ın tarım sektöründe faaliyet gösteren bu firmalar, HEPA Türkiye'nin öncülüğünde fuar ziyaretçilerine ürünlerini tanıtacak.Tarım teknolojileri alanındaki başarılarıyla bilinen Macaristan’dan fuara katılacak firmalar arasında bu alanda önemli çalışmaları olan Bábolna Tetra, Gabonakutató, Helvécia, ZFW Hortiservice, Phylazonit, Bázismag, AnimalSoft, Teleki-Kober, Gremon, Istroseed, Tungsram ve Agrovir yer alıyor.

 

HEPA Türkiye Genel Müdürü Burak Aktaş, “Macaristan Türkiye’ye yakınlığı sebebiyle hammadde ve yarı mamul olarak Türkiye’ye fayda sağlayacak bir ülke konumunda. Biz HEPA Türkiye olarak Macaristan’dan ithalat yapmak isteyen Türk şirketlerine doğru tedarikçiyi, Türkiye’ye ihracat yapmak isteyen Macar şirketlerine ise doğru distribütörü bulmaları için ücretsiz danışmanlık sağlıyoruz. Macaristan ve Türkiye arasında ticaret hacmi 3 milyar USD’ye ulaştı, iki ülke stratejik hedefleri doğrultusunda 6 milyar USD iş hacmine doğru yol alırken biz de bu konuda üstümüze düşeni yapıyoruz.. 510 milyon nüfuslu bir pazara açılan kapı olması, gelişmiş teknik altyapı, yatırımcılar için cazip teşvik sistemi, Avrupa'daki stratejik konumu. Ayrıca açık ekonomi ve yatırım odaklı dış politika, nitelikli insan kaynağı, AB içerisinde yüzde 9 ile en düşük kurumlar vergisi oranına sahip olması gibi çok önemli avantajları var. “ dedi. Engin KORKMAZ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: