Antalya
20.11.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Antalya’da turizm zirvesi
Antalya’da turizm zirvesi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), Belek’te düzenlediği 2021 Turizm Kongresi başladı. Kongrenin açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Pandemide ağır yaralandık. En büyük yarayı da turizm sektörü aldı.” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), Antalya-Serik Belek turizm bölgesinde bir otelde düzenlediği 2021 Turizm Kongresi başladı. Kongrenin açılışına eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı katıldı. Kongrenin açılışında 'Birlikte Daha Güçlüyüz' sloganıyla 'Konaklama sektörü: Seyahat acentası ilişkisi denklemini doğru kurmak' başlıklı konu ele alındı.

 

9 MİLYON TURİSTİ AŞARIZ

Vali Yazıcı, bu kongredeki tartışma ve görüşmelerden sonra Türk turizminin el ele, gönül gönüle vererek daha yukarılara çıkacağına inandığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya'nın 700 bin nitelikli yatak kapasitesi ve ülkedeki gecelemelerin yarısından fazlasına sahip bir kent olduğunu belirterek, "Dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden biri ve salgın sonrası en hızlı geri dönüşü de sağlayarak, 2021 sonunda 9 milyonu geçeceğimizi tahmin ediyorum" dedi.

 

EN BÜYÜK YARAYI TURİZM ALDI

Kongrede sektördeki sorunların makro ve mikro düzeyde ele alınacağını belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, teşviklerde unutulan, cezalarda en öne konulan seyahat acentelerinin Türk turizminin ana direği olduğunu vurguladı. Turizmin doğası gereği kültürleri birleştiren, dayanışma ruhu oluşturan, çatışmalara karşı kararlı bir duruş gösteren birleştirici bir güç olduğunu anlatan Bağlıkaya "Zor günlerdeyiz. Tüm dünya gibi biz de pandemiden yaramızı aldık. Ağır yaralandık ve en büyük yarayı da turizm sektörü aldı. Yılmadık, çalıştık, turizmi yaşattık ve ülke ekonomisine can suyu olduk" diye konuştu.

 

KOORDİNASYON ÇOK ÖNEMLİ

TÜRSAB'ın ülkenin ilk resmi kurulan birliği olduğunu ve ilk turizm kongresini Antalya'da yapmasının son derece önemli olduğunu belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, pandemi ve diğer tüm kriz dönemlerinde iş birliği ve koordinasyonun büyük önem taşıdığına dikkat çekti. ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan, Antalya kent ekonomisinin pandemi sürecinde yüzde 15 kayba uğradığını aktararak, "2021 yılında ise turizm sektörü hızlı bir toparlanma sürecine girdi ve en azından 2019'un yarısını bekliyorduk. 10 ayda 8,6 milyon turist geldi, 2019'un yüzde 60'ına ulaşmayı başardık. İspanya ve İtalya'nın ise geride kaldığını görüyoruz" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: