Antalya
13.11.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
25 KİŞİLİK HEYET RAPOR HAZIRLADI / PATARA'YI BEKLEYEN YENİ TEHLİKE
25 KİŞİLİK HEYET RAPOR HAZIRLADI / PATARA'YI BEKLEYEN YENİ TEHLİKE

Meslek odaları, sendikalar ve derneklerin temsilcilerinin yer aldığı 25 kişilik heyet, Patara’daki kum hırsızlığı iddialarını araştırdı. Buradan kamyon kamyon kum çalındığını raporlayan heyet,  asıl tehlikenin ise Patara’nın imara açılması olduğunu vurguladı.  

Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) olan Patara kumullarından 2 bin kamyon kum çalındığı iddialarını araştırmak üzere 25 kişilik bir heyet oluşturuldu. Ziraat, çevre, kimya, ve jeoloji mühendisleri odaları ile Orman İş Sendikası, Türkiye Ormancılar Derneği, Orman Mühendisleri Odası, Antalya Barosu ve Antalya Tabip Odası’ndan temsilcilerin yer aldığı heyet,  hassas bir ekosistem olan bölgede incelemeler yaparak detaylı bir rapor hazırladı.

ASLA KABUL EDİLEMEZ

İncelemenin ardından heyet tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bölgede yapılan kum hırsızlığı, nesli tehlike altındaki bitki ve hayvan türlerinin yanında, kumul ekosistemine ve bölgede gerçekleştirilen kumul ağaçlandırmalarına zarar vererek, büyük emeklerle yapılan çalışmaları sekteye uğratmıştır. Oldukça hassas bir ekosistem olan Patara ÖÇK alanından, bırakın kamyon kamyon kum almayı, herhangi bir çöpün atılması ya da bir bitkinin dalının kopartılması dahi asla kabul edilemez. Burada görevlerini yapan orman muhafaza memurları tarafından tespit edilen kum hırsızlığı sonrası 7 kişi için soruşturma başlatılmış, bu kişiler Kaş Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alınmış, yargı süreci devam eden olayla ilgisi olan kişiler, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır" denildi.

İMARA AÇILMA ENDİŞESİ

 Alanın imara açılması için de çalışma yapıldığına dair duyum aldıklarını belirten heyet üyeleri açıklamada şunları kaydetti: "Yakın bir tarihte yapılan kum hırsızlığıyla büyük zarar verilen bu alan için, şimdi de yeni bir süreç başlatılmak istenmektedir. ÖÇK gibi önemli bir koruma zırhına sahip olan Patara kumulu, koruma statüsünün daha düşük olduğu başka bir statüye dönüştürülmeye çalışıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Eğer bu dönüşüm gerçekleşirse, bırakın kum almayı ya da bitki ve hayvanlara zarar vermeyi, bu alanda imara gitmeye kadar ulaşacak serbest yapılaşmanın önü bir anlamda açılacaktır. 25 kişilik teknik ve akademik ekiple hazırlanacak teknik rapor, yargı sürecine dahil edilecektir"

HDP'Lİ BÜLBÜL MECLİS'E TAŞIDI

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de Patara'da yaşanan kum hırsızlığını TBMM'ye taşıdı. Bülbül, önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a şu soruları yöneltti:

 

1-Bakanlığınızın Kaş İlçesi Patara Özel Koruma alanı ile ilgili, bölgenin tahsise açılacağı dair bilgilere yer verilmektedir. Bakanlığınız Kaş İlçesi Patara Özel Koruma alanının bulunduğu bölgeyi tahsise açacak mıdır?

2-Antalya İli, Kaş İlçesi, Ova Mahallesi sınırları dahilinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma bölgesinde orman örtüsünün tahrip edilmesini ve yaygın olarak yaşanan kum hırsızlığının önlenmesi için Bakanlığınız ne tür tedbirler öngörmektedir?

3-Bakanlığınız Anayasa’ya, 6831 Sayılı Orman Kanunu’na, Özel Çevre Koruma Kanunu’na, Sit Yasası’na, Doğal Yaşamı Koruma Kanunu'na ve Çevre Yasası’na aykırı olduğu öne sürülen tahsisat ile ilgili herhangi bir yeni düzenlemeyi öngörmekte midir? Engin KORKMAZ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: