Antalya
27.10.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Başkan Sözen'den yandaş basına isyan: İftira atıyorlar
Başkan Sözen'den yandaş basına isyan: İftira atıyorlar

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, TEİAŞ tarafından Side'ye yapılacak Enerji Nakil Hattı'nın belediye tarafından engellendiğine yönelik iddiaya sert cevap verdi. Sözen, yandaş basın tarafından şahsına ve belediyelerine iftira atıldığını vurguladı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), tarafından yapılacak Side Mahallesi Enerji Nakil Hattı'nın Manavgat Belediyesi tarafından engellendiği iddialarına yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Sözen, "Gerçekler saptırılarak kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Siz değerli halkımıza yandaş basın eliyle aktarılan bu bilgi tamamen yalandır." dedi.

 

YENİ ŞAFAK'TAN SUÇLAMA

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak Gazetesi'nde çıkan haberde, Dünya Bankası'nın sağladığı 250 milyon liralık kaynak ile TEİAŞ tarafından yapılacak Side Enerji Nakil Projesi'nin Manavgat Belediyesi tarafından engellendiğini öne sürüldü. Haberde, Manavgat Belediyesi'nin TEİAŞ'a verdiği cevapta "Yapılacak olan kazı çalışmaları yol üst yapılarını bozacak. Kısıtlı bütçemizle bozulan yolları yeniden yapma imkanımız yok. Bu nedenle Side Turizm Bölgesi’nin enerji ihtiyacının karşılanması planlanarak yatırım programına alınan enerji iletim hattı için sorumluluk alanımızda bulunan güzergahta kazı yapılması uygun değildir.” denildiği belirtildi ve Manavgat Belediyesi yatırıma engel olmakla suçlandı.

 

YANDAŞ MEDYA YALAN ATIYOR

Yeni Şafak'ta çıkan haber üzerine yazılı bir açıklama yapan  Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, "Yandaş medya her zaman olduğu gibi yine yalan haberleriyle şahsımı ve belediyemizi karalamaya devam etmektedir. 24 Ekim 2021 tarihinde yandaş Yeni Şafak gazetesinde '250 Milyonluk Yatırıma Takoz' başlığı ile yayınlanan haberde, yatırımlara engel olduğumuz ifade edilmiş ve gerçekler saptırılarak kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Siz değerli halkımıza yandaş basın eliyle aktarılan bu bilgi tamamen yalandır. Bugüne kadar hangi kurum ve kuruluş eliyle olursa olsun, kentimize yapılan veya yapılacak olan yatırımlara bırakın köstek olmayı her zaman destek olduk ve olmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

TRAFO ALANI TAHSİS ETTİK

Manavgat Belediyesi'nin, nakil hattı projesi konusunda üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Sözen, "Belediyemiz, 2019 yılında TEİAŞ’ın ilgili bakanlığa müracaatıyla hemen harekete geçerek Side-Kemer bölgesindeki 12 dönümlük belediye hizmet alanının 5,5 dönümlük kısmını trafo alanına dönüştürerek, bedelsiz olarak hizmetin gerçekleştirilmesi için bu kuruma teslim etmiştir. Eğer haberde yer aldığı gibi yatırımı engellemiş olsaydık, bu alanı zamanında ilgili kuruma bedelsiz olarak teslim etmezdik. Şimdi biz de ilgili kuruma ve yandaş basına soruyoruz: Yıl 2021 ve bugüne kadar bu yatırım neden gerçekleşmemiştir?

Bu kadar süre geçmesine rağmen neden ihalesi bile yapılmamıştır?" dedi.  

 

YANLIŞ VE ÇİRKİN HABERLER

 Manavgat Belediyesi olarak her zaman tasarrufa önem verdiklerini kaydeden Başkan Sözen açıklamasında şunları dile getirdi: "Onca masraf, iş gücü, zaman ve emekle Manavgat Belediyemizce yapılan asfaltlar, yollar, kaldırımlar hepimizin milli servetidir. Bu nedenle yapılacak olan yatırımla ilgili olarak TEİAŞ ile yaptığımız görüşmelerimizde milli servetimiz olan asfaltımızın tamamen tamir edilerek işin teslim edilmesini istemiştik. Bu istekte, Manavgat halkımızın pandemi ve yangından dolayı yaşadığı mağduriyetlerine bir yenisini eklememek amacı güdülmüştür. Amacımız, milli servete zeval getirmemek ve onu korumaya çalışmaktır. İlgili kurumdan istenen bu talep en doğal hakkımızdır."

 

BİZİM YAPTIKLARIMIZI BOZUYORLAR

Bu tip yatırımlar konusunda yaşanan en büyük sıkıntının bilgilendirme eksikliği olduğunu dile getiren Şükrü Sözen, "Belediyemizce halka ait olan kaynaklarla caddelerimiz, sokaklarımız güzelleştirilerek bin bir emekle bu kente layık hale getiriliyor. Ancak, 6 ay içinde bir başka kurum çalışmamızı bozarak aynı yerden hat geçirmek isteyebiliyor. Bu durum tamamen kaynak israfıdır. Eğer ki, devlete ait kurumlar, program dahilinde birbirleriyle istişareli çalışmış olsalar, bunların hiç biri yaşanmaz. Halk adına hizmetlerin telafisini ve zamanlamasını doğru kurgulamaya çalıştığımız bir dönemde, kurumlar arası görüşmelerimiz devam ederken, ihalesi yapılmamış, başlayış ve bitişi tarafımıza bildirilmemiştir yatırımla ilgili olarak yandaş basın eliyle yaptırılan bu haberler son derece yanlış ve çirkindir." diye konuştu.

 

SİDE'YE ZARAR VERDİRMEYİZ

Açıklamasında Side'nin özel ve hassas bir bölge olduğunun da altını çizen Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: "Side’ye verdiğimiz kıymet ve emek, herkes tarafından bilinmektedir. Ciddi yatırımlarla Side’de 40 yılın dönüşümü, belediyemiz tarafından uzun çalışma ve emeklerle gerçekleştirilmiştir. Programsız, hazırlıksız, paldır küldür yapılmaya çalışılan yatırımlar, tam aksine değer katmaya çalıştığımız Side’mize zarar verebilir. Turizmimizin gözbebeği olan Side’ye yapılacak bir yatırıma karşı olmamız asla mümkün değildir. Doğru ve telafisi sağlanarak yapılacak olan yatırımların her türlüsü belediyemizce desteklenecektir." Fikret GÜLCÜ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: