Antalya
26.10.2021
A
GÜNDEM , RÖPORTAJ
Kıyıları halka açacağım
Kıyıları halka açacağım

Selinus Plajı’na otel yapımı tartışmasına açıklık getiren Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, “Kent ve çevre bilimleri uzmanıyım. Bu konuda ihtisas yaptım. Selinus Plajı 1989 yılında turizme açılmış, 2007’de planları yapılmış bir alan.  Olaya sadece otel yapılacak gözüyle bakarsak yanılırız. Biz sadece orayı değil, tüm Gazipaşa kıyılarını kamuya açmak için çabalıyoruz” dedi

Röportaj: Engin KORKMAZ 

Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, geride kalan 2,5 yıllık hizmet dönemini ve bundan sonraki hedeflerini anlattı. Başkanlıktaki 2,5 yılını ‘derleme, toplama ve disipline etme’ olarak değerlendiren Yılmaz, ilçeyi sadece yol köprü ile değil sanatsal ve kültürel faaliyetlerle de kalkındırmak istediğini söyledi.  Selinus Plajı’na otel yapılması tartışmalarına açıklık getiren Yılmaz, “Selinus Plajı 1989 yılında turizme açılmış ve 2007 yılında planları yapılmış. Olaya sadece otel yapımı olarak bakarsak yanılırız. Selinus Plajı’nı da içine alan 2 kilometrelik sahilde özel mülkler var. Bu özel mülk sahipleri isterlerse vatandaşın sahili kullanmasını engelleyebilir. Biz İmar Kanunu'nun 18. Maddesi'ni uygulayarak plajların halka açılmasını sağlayacağız” dedi. Yılmaz, yerel seçimde tekrar aday olup olmayacağı yönündeki soruya ise, “Halkımız ne derse o olur” yanıtını verdi. 

BORÇLARI SIFIRLADIK

Başkanım, geride kalan 2,5 yıllık hizmet sürenizin değerlendirmesiyle başlayalım.  2,5 yıl nasıl geçti?

Yapamadığım ya da keşke şunu da yapsaydım dediğim bir şey yok. Çünkü belediyelerde bütçelere göre iş yapılır. Geçmiş dönemden gelen projeleri bitirdik. Örneğin 1 kilometre uzunluğundaki Beach Park Projesi'ni, su kemerlerini ve Sarısu Projesi'ni bitirdik. Pazarcı Mahallesi'nde 18’leri (imar kanunu 18. Madde uygulaması) bitirdik. 10 kilometre yol açtık. Su baskınlarına karşı 3-4 köprü yaptık. Şu ana kadar 100 kilometrenin üzerinde asfalt döktük. Gazipaşa’mız altyapı yönünden eksik kalmış. Önceliği altyapıya verdik.   Mali disiplini sağladık. Göreve geldiğimizde esnafa yüklü miktarda borç vardı. Bunları sıfırladık. Şuan hiçbir esnafın belediyeden alacağı yok.

Göreve geldikten kısa bir süre sonra dünyayı pandemi vurdu. Pandemiden kaynaklı yarım kalan proje var mı?

Pandemi elbette hızımızı kesti. Fakat biz vatandaşımızı pandemide sıkıntıya düşürmedik. İlk günden itibaren her yerde maske dağıtımı yaptık.  Hijyen ekipleri oluşturduk. Tarımla uğraşan bir bölge olduğumuz için vatandaş işine devam etti, bizler de onlara elimizden gelen yardımı yaptık. Komşu ilçelerle dahi yardımlaşma içine girdik. Bazı projelerimiz aksadı, ama onları kısa sürede telafi edeceğiz. Pandemi sürecinde daha hızlı iş yapmak istedik ama çıkan genelgelerle işler yavaşladı.  Örneğin "Saat 10.00'da gelinecek, 16,00'da çıkılacak", "2 kişiden biri çalışmayacak" gibi genelgeler hizmetin yavaşlamasına neden oldu.

Söz belediyeden açılmışken, yıl sonu yaklaşıyor ve belediyeler bütçelerini açıklamaya başladı. Gazipaşa Belediyesi’nin bütçe durumu nedir?

Göreve geldiğimiz 2019 yılında belediyeyi 35 milyon liralık bir bütçe devralmıştık. Bu yıl bütçemizi 120 milyon lira olarak bağladık. Bütçemiz daha da artacak.  Yeni gelişen bir ilçeyiz bu nedenle inanılmaz bir göç alıyoruz.  Yatırımlarımızı da buna göre yapıyoruz

Gazipaşa’nın doğal güzelliklerinden Selinus Plajı otel tartışmaları ile gündeme geldi. Buraya otel yapımı ne durumda?

 

Ben kent ve çevre bilimleri uzmanıyım.  Siz ne kadar çevreci de olsanız bazı işleri yapmak zorundasınız. Bulunduğumuz bu alan 1989 yılında turizm merkezi ilan edilmiş. 2007 yılında plan yapılmış. Tabi burası turizm merkezi olunca planları bakanlık yapıyor. Daha sonra bu plan üzerinde değişikliklere gidilmiş. Biz göreve gelmeden önce bakanlık planların son halini onaylayıp göndermiş. 22 Şubat 2019’da planlar kesinleşmiş. 30 yıllık devlet memurluğu yapmış birisiyim. Devlette devamlılık esastır. Bu planlara uygun 18 uygulamalarını hemen yapalım dedik. Bazı çevreler plana karşı çıkarak davalar açtı. 2 kilometrelik Selinus Plajı için alt mahkeme, "Siz planlara dava açmak için süreyi kaçırmışsınız. 18 uygulamasına dava açabilmeniz için orada hak ihlalinizin olması lazım. Bunun için de orada yeriniz olması gerekir. Yeriniz de yok. Dolayısıyla yetkisizsiniz" dedi. Mahkeme davayı reddetti. Arkadaşlar bu kararı istinafa taşıdı, orda da reddedildi. Yani şu anda burada herhangi bir dava engeli yok. Biz yaklaşık 4 ay önce de belediye olarak 18 uygulamalarımızı yaptık. Plan notu gereğince 18 uygulamalarımızın önce Şehircilik İl Müdürlüğünden, sonra Kadastro Müdürlüğünde incelenip daha sonra tapuya gidip tescillenmesi gerekiyor. Şehircilik İl Müdürlüğü incelenmesinde “Sonradan yapılan bazı düzenlemeler nedeniyle SİT sınırlarının tam olarak belirlenmesi lazım. Bakanlığın yapması gereken küçük bir işlem var. Biz ondan sonra sizin 18’lerinizi inceleyeceğiz” denildi. Yani biz şimdi bakanlığın sit alanı ile ilgili düzenlemesini bekliyoruz. Bakan bey onayladıktan sonra bize nasıl bir yol izlememiz gerektiği söylenecek. Eğer SİT sınırları ile plan sınırları örtüşüyorsa biz yolumuza bakacağız.

BURADA TEK KONU OTEL DEĞİL

Kahira sahili için de aynı plan uygulanıyor.  Orda da mahkeme açıldı ve yapılaşma yoğunluğu olduğu gerekçesiyle plan iptal edildi. Biz orayı istinafa taşıdık.  Selinus plajında bakanlıktan cevap gelir gelmez yatırımcıya ruhsat vereceğiz. Burada tek konu otel değil. Sizin yol açabilmeniz, park yapabilmeniz,  yeni sosyal alanlar yaratabilmeniz için bu 18 uygulamasının bakanlıktan geçmesi gerekiyor. Örneğin 18 uygulaması olmadan yol yapamıyoruz.  Dolayısıyla Selinus Plajı ile Kızılin arasındaki 500-600 metrelik alanda hala toprak yok var.

KIYILARI KAMUYA KAZANDIRACAĞIZ

Örneğin Kızılin’de özel mülkiyetler var. Özel mülkiyet olunca vatandaş ‘Burası benim alanım’ diyerek bölgeyi kapatabilir. Biz 18 uygulaması ile özel mülkiyetleri otel bölgelerine aktaracağız. Yolların, park alanlarının içinde kalan özel mülkiyetleri başka yere taşıyacağız. Sanki sadece oteller plan çalışması yapılıyormuş gibi bir algı var ama işin gerçeği öyle değil. 18 uygulamasından sonra bu sahilleri tam olarak kamuya açacağız. Şuanda özel mülkü olan vatandaş müsaade ettiği için biz bu sahilleri kullanabiliyoruz. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki kıyıları kamuya açacağız.

 

HALK İSTERSE ADAY OLURUM

Başkanım siyasette hava ısınıyor. Yerel seçimlere daha vakit var ama siz tekrar adaylık düşünüyor musunuz? Ya da aklınızda Ankara yolu var mı?

Ben 30 yıl müfettişlik yaptım, değişik görevlerde bulundum. Ama hiçbir yere kendim talip olmadım. Arkadaşlarımızın talebine göre hareket etmişimdir. Seçim zamanı gelince oturup düşünürüz. Vatandaşımız bana devam et derse ederim, yok biz sizi anlayamadık derlerse daha uygun bir arkadaşımızın çıkmasına da engel olmayız. Siyasette yeni sayılırım. Amacım bir şeyler üretmek. Seçimi konuşmak için erken diye düşünüyorum. Küçük ilçelerde zaten seçim biter ertesi gün aday arayışı başlar.   Görev sürem boyunca doğru bildiğim neyse onu uygulamaya çalışıyorum.  Vatandaşı izliyorum, takip ediyorum, onların taleplerini dinliyorum. Sonuçta ben ön seçimden çıktım. Gazipaşa insanı okuyan, bilinçli insanlardır. Vatandaşın emrindeyim. Dediğim gibi halk ‘devam’ derse devam ederim, ‘tamam’ derse de saygı duyarım.

Çekirdeksiz Nar Festivali’nin 11’incisi yaptınız. Festivalden bahseder misiniz?

İlçemizin sadece yolla, köprüyle değil, her alanda gelişmesini istiyorum. Nar festivalinin 11’incisini yaptık. Sadece çekirdeksiz nar değil, bizim sahil bandındaki mahallelerde tropikal ürünler yetiştiriliyor. O zaman çekirdeksiz nara tropikal ürünleri de ekleyelim dedik. Bu yıl geniş kapsamlı ikinci festivalimizi yaptık. 21 Ekim tarihi Gazipaşa için önemli bir tarih. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk 21 Ekim’de buranın adını vermiştir. İlçemizin adını bizzat atamız verdi. Zaten nar festivalini de atamızın anısına 21 Ekim’de yapıyoruz.  Nar festivali çok iyi geçti. Satıcıların elinde ürün kalmadı.  

Gazipaşa muzuyla da ünlü bir ilçe. Turizmi çeşitlendirmek ve Gazipaşa muzunu tanıtmak adına eko turizm ya da benzeri bir düşünceniz var mı?

Gazipaşa Yat Limanı'ndan, Anamur sınırına kadar dağ sırtları hep muz bahçesidir. Aroması daha güzeldir. Muzu tanıtmak için uğraşıyoruz. Festivalleri bunun için yapıyoruz. Sadece narı değil, muzu avokadoyu, mangoyu tanıtıyoruz. Ayrıca Gazipaşa muzunun coğrafi işaret alması için çalışma yapacağız. Muz bahçelerinin olduğu bölgelerin imara açılmasını istemiyorum.

CENNETTEN BİR KÖŞE

Size bir de Delik Deniz adındaki muazzam bölgeden bahsetmek istiyorum. Burası tarihi bir kent.  Amerikalı bir profesörün başkanlığında her yıl 150 arkeolog gelip orda kazı yapıyor. Tarihi hamamlar var, mozaikler var bunlar tam olarak gün yüzüne çıkarılmış değil. O tarihi kentin altında Delik Deniz diye küçük bir koy var. Büyük bir kayanın içinden oraya gidebiliyorsunuz. Yakında yerleşim birimi yok. Oranın yolu yok. Projeler yaptırdık. Tarihi yapıyı bozmadan merdiven, sosyal ihtiyaç alanları yapmak istedik. Fakat son olarak eko turizm yapılması yönünde görüş çıktı. Bakanlıktan izin gelir gelmez oranın eko turizme açılması için çalışma yapacağız.  Delik Deniz dediğimiz bölge de Gazipaşa’da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Gazipaşa havalimanının ilçeye katkısı var mı?

Gazipaşa Havalimanında pandemiden önce günlük 30 uçuş gerçekleşiyordu. Gazipaşa’ya elbette faydası var. Gazipaşa’dan Antalya gidiş-geliş 6 saat sürüyor ama Ankara’ya 1 saatte gidiyorum. Öğrenciler ve iş insanları dışında, Manavgat’tan Silifke’ye kadar olan alandaki vatandaşlar Gazipaşa havalimanını kullanıyor. Havalimanının ilerde çok daha büyük katkısı olacağını düşünüyorum

TROPİKAL ÜRÜNLER PARKI

Anlatmak istediğiniz başka projeniz var mı?

Türkiye’de şuana kadar yapılmamış Tropikal Ürünler Parkı projesini hayata geçireceğiz. Bu proje ile, Gazipaşa’ya geldiğiniz zaman çocuğunuzun elinden tutacaksınız o parka götürüp, mango, muz, avokado gibi 20’ye yakın tropikal ürünü tanıtacaksınız.  Yeni neslin bizim ürünleri görmesi tanıması için muazzam bir yer olacak. 2-3 kilometre uzunluğunda düşünüyoruz. Tropikal Ürünler Parkı, ticari değil, kültürel amaçlı olacak. Şuan şehir dışından gelen hemşerilerimizi bahçelere götürüp orda muz, mango gibi ürünleri tanıtıyoruz. Bu proje ile artık Gazipaşa’ya gelen herkes buradaki ürünleri tek yerde görebilecek.  

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bizleri konuk alıp, sesimize ses olduğunuz için ben teşekkür ederim.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: