Antalya
13.10.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Yerel basını rahatlatan karar/ Yanlıştan dönüldü
Yerel basını rahatlatan karar/ Yanlıştan dönüldü

Kamuoyunda "Vergi  Reformu" olarak bilinen torba yasada, vergi borçluları listesinin (vergi yüzsüzleri listesinin) gazetelerde yayınlanmasına son veren düzenleme gelen tepkiler üzerine dün TBMM’de  geri çekildi. Kanun teklifine, Meclis gündemine gelmeden Plan Bütçe Komisyonu’nda CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tepki göstermişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda önceki gün görüşmeye açılan 64 maddelik ‘Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 15. Maddesinde yer alan ‘vergi yüzsüzlerinin gazetelerde yayınlanmasına son veren' düzenleme geri çekildi.  AKP Milletvekili Uğur Aydemir’in, geçen hafta Plan Bütçe Komisyonu’na getirdiği kanun teklifi sonrası,  “Yazılı basına darbe”, “Yerel basına büyük darbe” başlıklarıyla Türkiye gündemine gelen düzenleme basın meslek kuruluşlarının da büyük tepkisini çekmişti. Düzenlemeye göre, tebliğin konusu her biri için ayrı ayrı olmak üzere 3 bin 600 TL’den fazla vergi veya vergi cezasına taalluk ettiği takdirde ilanın, bundan böyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) ya da ilgili kamu idaresinin internet sitesinde yayınlanması yeterli olacaktı. Teklifin yasalaşması halinde, gazetelerin önemli bir gelir kaynağı kesilecek ve özellikle yerel basın ağır bir darbe alacaktı.

YEREL BASININ CAN SUYU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında, teklife karşı çıkan Komisyon Üyesi, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, "Kamu ilanları basının, özellikle de yerel basının can suyudur.  Bugünün koşulları içerisinde zaten yeterince ekonomik sıkıntı içerisinde olan yerel basın en önemli gelir kaynaklarından mahrum edilmek isteniyor.  Bu düzenleme, yerel basın adına ve basın özgürlüğü adına da ciddi bir sıkıntı ve olumsuz sonuç doğuracaktır.” demişti.

TEPKİLER SES GETİRDİ

Birçok kentteki gazeteci örgütleri ve gazete sahipleri de düzenlemeye karşı tepkilerini dile getirirken teklifin yasalaşması ile birçok yerel gazetenin kapısına kilit vurulacağı ifade edildi.  Tepkiler üzerine dün gün boyu TBMM’de hareketli saatler yaşandı. Hem iktidar kanadı hem de muhalefet kanadının uzlaşması sonrası, dün TBMM’de görüşmeye açılan,  ‘Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 15. Maddesinde yer alan ‘vergi yüzsüzlerinin gazetelerde yayınlanmasına son veren düzenleme geri çekildi.  Böylece yerel basın önemli bir gelir kaynağını kaybetmekten kurtuldu.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: