Antalya
14.10.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Reform değil göz boyama
Reform değil göz boyama

Kamuoyuna "Vergi Reformu" olarak lanse edilen  “Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı , "Şu an yapmaya çalıştığınız tamamen göz boyama, vatandaş için kalıcı hiçbir katkısı yok..”dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin TBMM Genel Kurulda başlayan görüşmelerinde teklifin tümü üzerine şahsı adına konuştu. Arı yaptığı konuşmada “Şu an yapamaya çalıştığınız tamamen göz boyama, vatandaş için kalıcı hiçbir katkısı yok. Kanun teklifinin komisyon görüşmesinde vatandaşın yararına verdiğimiz ne kadar önergemiz varsa hepsinin reddettiniz, sizleri buradan bir kez daha vatandaşlarımıza şikayet ediyorum ve bunların hepsini dostlarımızla beraber iktidara geldiğimizde bizler tek tek yapacağız.”dedi.

 

280 LİRAYLA KATKI MI OLUR

Teklifin birinci maddesi ile esnafa destek verileceği iddia edildiğini ancak bunun doğru olmadığını kaydeden Arı, "Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin ticari kazançları gelir vergisinden muaf tutulmakta. Değerli arkadaşlar, incelediğimizde, değerlendirdiğimizde 835 bin esnafın faydalandığı söylenilmekte. Ancak vergiden muaf olarak tutulmaya çalışılan rakam 235 milyon lira. Yani bir esnaf başına böldüğünüzde 280 TL'lik bir katkısı olacak. Tabii ki biz 835 bin esnafa yapılan bu iyileştirme şeklinde olan katkıya destek veriyoruz, esnafımıza yapılan her türlü iyileştirmeye sonuna kadar varız ancak yıllık 280 TL de bir katkı sayılmaz. Zaten bu esnaf sayenizde bir buçuk yıldır pandemi sürecinde neredeyse iflasın eşiğine getirildi, mağdur edildi, gerekli katkı tarafınızdan, iktidarınızdan verilemedi. Neredeyse çoğunluğu can çekişir vaziyette" diye konuştu.  

ÇİFTÇİ BAŞINA 200 LİRA

Kanun teklif ile tarım sektörüne sağlanan desteklerin de yeterli olmadığını savunan Arı, "Değerli arkadaşlar, bakın, tarım sektörü ve çiftçilerin desteklenmesi için yapılan destek ödemeleri gelir vergisinden muaf tutulmakta ve 'Bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmasın.' denilmekte. Evet, çiftçimize yapılacak olan her türlü katkıya biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar varız ancak burada da baktığımızda, kişi başına böldüğümüzde bir kişiyi ilgilendiren rakam 200 TL. Şimdi, bu rakamlar şunu göstermekte: Bu rakamlar, sizin tarafınızdan şu an yapılmaya çalışılan işlerin bir göz boyama işi olduğu, kalıcı hiçbir katkının sağlanamadığını göstermekte." ifadelerini kullandı.

KONAKLAMA VERGİSİ KALKSIN

Konakla Vergisi konusuna da değinen Cavit Arı, "Değerli arkadaşlar, bakın, burada kanun teklifi görüşüldüğü dönemde biz gerek Komisyonda gerekse Genel Kurulda konaklama vergisinin doğru bir uygulama olmadığını ifade etmiştik. Konaklama vergisi, sektöre zarar verecek bir uygulamadır; bundan vazgeçilmelidir. Vazgeçilmez ise turizmde özellikle hizmet eden belediyelere bu verginin aktarılması, belediyelere bu verginin ödenmesi gerekmekte." diye konuştu

TÜM TEKLİFLERİMİZ REDDEDİLDİ

AK Partililerin getirdiği tekliflerinin çoğunun hamaset kokan ve sonuçta vatandaşa faydası olmayan teklifler olduğunu iddia eden Arı sözlerini şöyle sürdürdü:  " Buradan söylemek istiyorum. Ancak bizim son Komisyonda önerge olarak sunduğumuz ve vatandaşımızın birçok sorununun çözümüne katkı sağlayacak olan bizim tekliflerimiz maalesef ki iktidar tarafından reddedildi. Örneğin, asgari ücretin vergi dışı bırakılması önergemiz vardı; tarafınızdan reddedildi. Yine, çiftçilerimizin zirai amaçlı kullandıkları mazottan ÖTV alınmaması önergemiz vardı; yine tarafınızdan reddedildi. Elektrik tüketiminde abonelere uygulanacak katma değer vergisi oranının yüzde 1'e indirilmesi önergemiz vardı; tarafınızdan reddedildi. Elektrik enerjisi bedelinden TRT payının kaldırılması önergemiz vardı; tarafınızdan reddedildi. Yurt çıkmayan öğrencilerimize asgari ücretin yarısı kadar her ay karşılıksız kira yardımı, burs verilmesi önergemiz vardı; tarafınızdan reddedildi. Esnafımızın gider kalemlerinden stopaj vergisinin kaldırılması önergemiz vardı; tarafınızdan reddedildi. Kısacası değerli arkadaşlar, vatandaşlar için faydalı ne kadar talep varsa bunların hepsi tarafınızdan reddedildi. Buradan sizi vatandaşlarımıza bir kez daha şikâyet ediyorum ve bunların hepsini dostlarımızla beraber iktidara geldiğimizde bizler tek tek yapacağız diyorum." 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: