Antalya
14.10.2021
A

Fuarlar, düzenlenen şehirlere ekonomik canlılık getirir. Ancak bazı fuarlar sadece şehirlere değil tüm ülkeye büyük katkı sağlar.

Antalya gibi kozmopolit bir şehirde, YÖREX gibi tüm Türkiye’yi buluşturan bir fuar, ekonomiden öte kazanç sağlıyor. Son yıllarda her  gün ziyaret etme şansım olan bu fuar, ürünleri, şehirleri, gelenekleri ve memleket hasreti çeken insanları buluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeni ile yapılamayan fuara, bu yıl ilgi beklenenden büyük olacağa benziyor.

Antalya Ticaret Borsası’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, son fuarı 276 bin insan ziyaret ettiğini, pandemi nedeni ile verilen arada bu rakamın düşmeyeceğini ve 300 bin ziyaretçi beklediklerini açıkladı. YÖREX’in her yıl büyüyerek yoluna devam etmesi bu beklentide önemli rol oynarken, insanların fuarı özlemesi de rakamları yukarı çekiyor.

Son fuarda yerel ve ulusal kalkınma ajansları fuar alanına damga vurmuştu. Kendi bölgelerinden ürünler getiren ajanslar, adeta birbiriyle yarışmış ve tanıtım anlamında büyük mesafe kat etmişti.

Tanıtım toplantısında konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin ve ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, coğrafi işaretli ürünlere ısrarla vurgu yaptı. Bu ürünlerin sayısının her yıl arttığına işaret eden başkanlar, YÖREX’in bu artışta büyük rol oynadığını belirtiyor.

Dünyada 200 milyar euro pazar payı bulunan coğrafi işaretli ürünlerden Türkiye neredeyse hiç pay alamıyor. Üstelik Türkiye kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerini, uluslararası arenaya da çıkaramadı. Kendi ürünlerini marka haline getirmesi halinde 10 Milyar euro gelir elde edebilecek olan Türkiye, henüz yolun çok başında....

Yöresel ürünlerin katma değeri daha yüksek.

Türkiye’de ise bu potansiyel tahminlerden çok daha yukarılarda... Son yıllarda YÖREX sayesinde bu ürünlere ağırlık verilse de alınması gereken çok yol var.

YÖREX, memleket hasreti çeken insanlar için de bulunmaz bir fırsat. Ancak yöresel ürünlerin uluslar arası piyasada değer kazanması için çok daha önemli.

Sadece peynir çeşitlerinin iyi tanıtılıp değerlendirilmesi halinde, Türkiye ihracatta çok önemli yol alacak potansiyele sahip. Son fuarda 30 farklı peynir çeşidi özel bir alanda tanıtılmıştı. Peynirde İtalya ile rekabet edebilecek zenginliğe sahipken İtalyanların yüzde 10’u kadar bile gelir elde edememek büyük eksiklik.

Bu nedenle YÖREX’in her yıl daha da büyüyerek organize edilmesi, en kısa sürede yurtdışında da yapılması gerekiyor. Çünkü Türkiye çok zengin bir ülke. Tek eksiğimiz markalaşmak ve tanıtım eksikliği.

Son YÖREX’te Türk Patent ve Marka Kurumu, açtığı stant ile ürünlerini marka haline getirmek isteyen kişi ve kurumlara izleyecekleri yol hakkında yardımcı olmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de, coğrafi işaretli ürünlerin otellerde ve AVM’lerde tüketilmesi için ikili görüşmelere zemin hazırlamıştı.

Bu fuarda daha net ve somut adımların atılmasını ve yöresel ürünlerin hak ettiği katma değere ulaşarak uluslar arası piyasada yerini almasını bekliyoruz.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok