Antalya
30.09.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Efsaneler belgeseli için Muratpaşa’da gala yapıldı
Efsaneler belgeseli için Muratpaşa’da gala yapıldı

Gazeteci ve belgeselci Tuluhan Tekelioğlu’nun Türkiye’nin dokuz efsane ismini bir araya getirdiği son belgeseli ‘Efsaneler’in Antalya galası Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Gazeteci ve belgeselci Tuluhan Tekelioğlu’nun her biri Türkiye’nin toplumsal hafızasında ayrı bir yere sahip  9 efsane ismini bir araya getirdiği ‘Efsaneler’ belgeseli, ilk halk gösterimini düzenlenen gala gecesiyle Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Antalyalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği geceye Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken gecede, belgeselin kahramanlarından Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan yer aldı. Antalya Ticaret Borası (ATB) Başkanı Ali Çandır ve çok sayıda davetlinin de katıldığı gecede AÜ emekli öğretim üyesi ve Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu da kızı Tuluhan Tekelioğlu’nu yalnız bırakmadı.

ÇOK İŞİMİZ VAR

Tekelioğlu’na çiçek ve plaket veren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, "Çok efsanelere ihtiyacımız var. Kişi başına 8 bin dolar milli gelir, dünya 81’inciliği Türkiye’nin asla hakkı değil. Dünyada bulunduğumuz yer asla bizim hakkımız değil. Çok çok iyilerini yapmaya ihtiyacımız var. Bunun için de çok sayıda Ömer Özkan’a ihtiyacımız var. Çok işimiz var.” dedi.

UNUTTUKLARIMIZI ANLATIYORLAR

Tekelioğlu ise , “Efsaneler bize unuttuğumuz değerleri hatırlatıyor. Çok çalışmak gibi, sabretmek gibi, vazgeçmemek gibi, tevazu sahibi olmak gibi, hoş görülü olmak gibi, empati kurmak gibi.Bunları onlar Z kuşağına hatırlatsın istedim. Umarım ki, efsanelerimizin bize hatırlattığı insani değerlerimiziZ kuşağı örnek alır.” diye konuştu. Gecede Prof. Dr. Ömer Özkan ise belgesel için “Şu ana kadar en gurur duyduğum onore edildiğim yapıtlardan birisi oldu.Çok teşekkür ediyorum” dedi. 

BELGESELDE KİMLER VAR

Yazar Ayşe Kulin, sinema sanatçısı Cüneyt Arkın, piyano virtüözleri Güher ve Süher Pekinel kardeşler, tiyatrocu Nevra Serezli, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, teknik direktör ve eski milli futbolcu Şenol Güneş, ressam ve sanat eğitmeni Süleyman Saim Tekcan ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: